Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Kryzys szybko się nie skończy. Masowe zwolnienia w całej Europie

24
Podziel się:

Powrót do normalności potrwa długo, mimo że europejskie gospodarki są coraz bardziej odmrożone. W efekcie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa pracę straci nawet co czwarty Europejczyk.

Pandemia powoduje masowe zwolnienia. Pracę straci nawet co czwarty Europejczyk
Pandemia powoduje masowe zwolnienia. Pracę straci nawet co czwarty Europejczyk (PAP)

Odbudowa gospodarek po koronakryzysie potrwa długo. A jeśli dodamy do tego silne trendy automatyzacji, to powrót do tzw. rynku pracownika będzie bardzo trudny - wynika z najnowszego raportu McKinsey Global Institute, który cytuje "Rzeczpospolita".

Pandemia będzie poważnym ciosem dla rynku pracy. Eksperci McKinsey oszacowali, że aż 59 mln miejsc pracy w Europie, czyli 26 proc. ogółu, jest zagrożonych likwidacją w krótkiej perspektywie. Najbardziej narażone grupy zawodowe to sprzedaż i obsługa klienta, usługi gastronomiczne oraz zawody budowlane - stanowią aż połowę wszystkich miejsc pracy dotkniętych pandemią.

Koronakryzys nakłada się na procesy automatyzacji. Dla porównania, w 2018 r. w Europie było ok. 230 mln miejsc pracy – obecnie ok. 59 mln z nich jest zagrożonych przez COVID-19, a ok. 51 mln przez automatyzację. Jednak 24 mln to część wspólna, czyli miejsca pracy, na które nakładają się oba trendy, więc prawdopodobieństwo, że przestaną istnieć jest bardzo wysokie.

Zobacz także: Obejrzyj: Tarcza finansowa będzie przedłużona? Decyzja do końca lipca

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", najwięcej takich stanowisk zidentyfikowano w branżach: sprzedaż detaliczna i hurtowa (ok. 5,4 mln), produkcja przemysłowa (4,3 mln) oraz zakwaterowanie i gastronomia (ok. 2,9 mln). W handlu efekt nakładania się COVID-19 dotyczy ok. 70 proc. miejsc pracy zagrożonych przez automatyzację.

Eksperci McKinsey zakładają, że w 2030 r. kryzys koronawirusa będzie już za nami, a nowo utworzone miejsca pracy w pełni lub częściowo zrekompensują te, które zlikwiduje postępująca automatyzacja.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(24)
mak
2 lata temu
Grupa Bidenberg trzyma Europę za twarz.Tylko jak oni dojdą do "ładu z Chińczykami"
ona
2 lata temu
Super jeszcze tylko 10 lat ...obysmy tylko dozyli 2030 ...
egzbiełt
2 lata temu
po roku 2030 będę miał 10 lat więcej i o obecnym kryzysie nie będę pamiętał, bo mi się już znudziły
nick
2 lata temu
ja tu widze gorszy kryzys kryzys logicznego myslenia
1111
2 lata temu
"lub 2 godz. temu Po co ta zabawa w kotka i myszkę? Przy epidemii czy też pandemii powinna " z początku myślałem że to żydy ale nie za ciemne.Widocznie Nadrzędnym są potrzebne dusze. Btć może że na krańcach kosmosu tworzą NOWT RAJ nową cywilizacje, być może każda dusza dostanie nowe, bez chorobowe i bez bolesne ciało. To jest tam gdzie przecinają sie proste równoległe.
lub
2 lata temu
Po co ta zabawa w kotka i myszkę? Przy epidemii czy też pandemii powinna wzrosnąć śmiertelność /taka straszna choroba/, a ilość zgonów jest mniejsza niż w porównywalnym czasie ubiegłego roku.Sztucznie podsyca się niepokój w społeczeństwie o zagrożeniu, a bezwzględni cwaniacy zbijają kasę. Wielkich tego świata nie interesuje los ogółu, rozwój gospodarczy i przyszłość naszych dzieci. Żenada.
gnago
2 lata temu
JAk sie nie sprawdzi to zwolnić sądownie tych ekspertów niech zajmują się czymś efektywnbym i prostym. Konserwacją powierzchni płaskich. Może po dekadzie będą to robić profesjonalnie
Realia
2 lata temu
Lekarstwo jest proste, bardzo proste. Ale realizacja z powodu uzależnienia polityków niezwykle mało prawdopodobne. Uzależnienia od dużego kapitału. A chodzi o przywrócenie granic i ceł, zmianę podatku VAT na stary podatek obrotowy płacony w miejscu obrotu i likwidację wszelakich przywilejów dla koncernów. Jednym słowem - o zastąpienie gospodarki ponadnarodowych koncernów, gospodarką lokalną oraz uznanie wszelkich dopłat państwowych przy eksporcie / imporcie za niedozwolone i podlegające ocleniu w wysokości wyrównującej koszty z lokalnymi wytwórcami. To spowoduje powstanie zdrowej konkurencji i naprawdę wolnego rynku, wygeneruje rozwój i miejsca pracy. Dziś, w dobie przejęcia roli państwa i gospodarki przez globalne koncerny wszystko upada.
Bez wyjątku
2 lata temu
Wszystkie branże dotknie kryzys.
Olo
2 lata temu
No niestety ekonomia światowa nie będzie rosnąć w nieskończoność. Kiedyś się musi skurczyć. Co wtedy zrobić z milionaami bezrobotnych. Ja myślę że elity na to już plan maj
RuchaczTravel
2 lata temu
Chętnie ich przyjmę, bo robić niema komu.
robocop56
2 lata temu
Europa bez sprawdzenia wiarygodnosci informacji otrzymanej od skorumpowanego WHO. Doprowadzila swoja gospodarke do poteznych strat,bezrobocia a w efekcie do poteznego kryzysu gospodarczego !
PKP
2 lata temu
Ile osób straciło pracę w tv
gość
2 lata temu
Pracuje w branży budowlanej i jakoś od początku pandemi roboty 2x więcej,przestoju miałem jeden dzień
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić