JACEG| 

Księża też płacą podatki. Ale takie, że można im tylko zazdrościć

84

16 różnych stawek dla proboszczów, aż 18 - dla wikariuszy. Księża w Polsce wbrew pozorom płacą podatki. Ale takie, że pozostali Polacy mogą im tylko zazdrościć.

Księża też płacą podatki. Ale takie, że można im tylko zazdrościć
(Getty Images, Pixabay)

Od 133 do 513 złotych kwartalnie - tyle średnio podatków płaci wikariusz. Proboszcza z kolei obowiązuje stawka od 443 do 1591 złotych, również kwartalnie. Wszystko zależy od wielkości gminy lub miasta oraz parafii, w której sprawują posługę.

Jak to się ma do zarobków? Tu reguły nie ma. Oczywiście w miastach duchowni zarabiają więcej niż na wsi. Mają możliwość dorobienia na przykład w szkole, a to już dodatkowe kilkaset złotych, czasem nawet więcej. Oczywiście tutaj również trzeba płacić podatek PIT.

A jak pozostałe dochody? Te bardzo trudno wyśledzić. W zależności od parafii różnie dzielone są na przykład pieniądze z tacy. Przypomnijmy, że nie są one opodatkowane. Zazwyczaj działa to w ten sposób, że kwota dzielona jest na trzy części - jedna trafia do kurii, druga na utrzymanie kościoła, a trzecia na plebanię.

Między księży dzieli się na przykład pieniądze z intencji mszalnych czy sakramentów, takich jak ślub, pogrzeb czy chrzest. Jakie to są stawki? Często niemałe, o czym informowaliśmy w naszych serwisach kilkukrotnie.

Ile zarobi więc ksiądz? Wikary na wsi może zarobić ledwie kilkaset złotych, w dużym mieście – 3500 – 4000 złotych. Tyle samo dostanie proboszcz na prowincji, ale w dużym mieście wyciągnie ok. 5 tysięcy i więcej. Świetne warunki są też na państwowych posadach. Proboszczowie wojskowych parafii czy wojskowi biskupi dostają 5-7 tysięcy.

Zobacz także: Obejrzyj: Publicysta Tomasz Terlikowski: Pieniądze są dorym narzędziem, żeby budzić sumienia
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić