Bogdan Kicka| 

Które urządzenia pobierają najwięcej prądu? Odpowiedź nie jest oczywista

35

Lodówka, zmywarka do naczyń, pralka, płyta indukcyjna, a może komputer? W dobie rosnących rachunków za energię coraz więcej osób zastanawia się, które urządzenia domowe zużywają najwięcej prądu. Odpowiedź nie jest wcale oczywista.

Które urządzenia pobierają najwięcej prądu? Odpowiedź nie jest oczywista
Te urządzenia pobierają najwięcej prądu. (Wikimedia Commons)

Ceny energii elektrycznej dynamicznie rosną. Ile płacimy za energię elektryczną obecnie? Średnio za prąd w pierwszej połowie 2024 u następujących dostawców zapłacimy:

  • Tauron – 0,78-1,21 zł
  • PGE – 0,83-1,33 zł
  • Enea – 0,77-1,20 zł
  • Energa – 0,85-1,32 zł

*na cenę składają się na nie wszystkie podatki, dystrybucja oraz sprzedaż.

Uśredniając, cena za prąd w Polsce aktualnie wynosi 1 złoty za 1 kWh. Cena ta jest oszacowana dla gospodarstw domowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tesla uniknęła kolizji. Imponujące działanie autopilota

Ile prądu pobierają domowe urządzenia?

Ładowarka telefonu to urządzenie, które zużywa najmniej energii. Codzienne ładowanie telefonu przez godzinę to koszt zaledwie około 2-2,5 złote rocznie, co czyni je najbardziej ekonomiczną opcją w domowym użytkowaniu elektryczności.

Komputer domowy zużyje w ciągu roku około 197,1 kWh - przy założeniu, że jest używany przez 5 godzin dziennie i ma moc 90 W. To z kolei przekłada się na koszt około 197 złotych. To stosunkowo niewiele w porównaniu do innych urządzeń.

Laptop często jest wyposażony w baterię, dzięki czemu nie potrzebuje ciągłego dostępu do prądu. Przy codziennym użytkowaniu przez 8 godzin i mocy 48 W, zużywa około 138,7 kWh rocznie. To koszt w okolicach kosztuje około 139 złotych/rok. Jest to zatem opcja bardziej oszczędna niż tradycyjny komputer stacjonarny.

Pralka zużywa dużo energii głównie przez grzałkę, która podgrzewa wodę. Im wyższa temperatura prania, tym większe zużycie prądu. Dla pralki klasy energetycznej A++, używanej około pięć dni w tygodniu, roczne zużycie wyniesie około 143 kWh. To przekłada się na 143 złote wydatku w skali roku.

Dużo gorzej na tym tle wypada suszarka do prania. Jeśli korzystamy z niej 3 razy w tygodniu, roczny koszt wyniesie nas około 300 zł.

Średniej wielkości lodówka to mniej więcej 250 kWh w ciągu roku. To przekłada się na wydatek z rzędu 250 złotych. Zdecydowanie się na lodówkę o mniejszych gabarytach pozwoli zaoszczędzić na rachunkach kilkadziesiąt złotych.

Jednym z tych urządzeń, które intensywnie zużywa energię, jest piekarnik. Gdy jest często użytkowany, roczne koszty mogą osiągnąć nawet 365 złotych.

Numer dwa zestawieniu pod kątem największego zużycia prądu zajmuje bojler elektryczny. Szacuje się, że roczny koszt używania bojlera elektrycznego to nawet 1080 zł - informuje se.pl.

Największy, domowy pożeracz prądu to...

Jednym z największych, a często największym konsumentem prądu w domu, jest płyta indukcyjna. Koszt jej użytkowania różni się w zależności od częstotliwości użycia. Nie mniej użytkowanie płyty indukcyjnej może kosztować nas rocznie nawet 1168 zł. To rekord w naszym zestawieniu.

Zrozumienie, ile energii zużywają poszczególne urządzenia, pozwala lepiej zarządzać domowym budżetem i podejmować świadome decyzje dotyczące oszczędzania energii.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić