aktualizacja 

Można zgarnąć sporo pieniędzy. Trzeba się pospieszyć!

6

W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku przedłużono regulacje, które wspierają polskie rodziny. Chodzi o dodatek osłonowy. Jego celem jest zniwelowanie kosztów energii, gazu i żywności dla mniej zamożnych gospodarstw domowych.

Można zgarnąć sporo pieniędzy. Trzeba się pospieszyć!
Komu przysługuje dodatek osłonowy? Sprawdź! (Getty Images, andrzej rostek)

Dodatek osłonowy przysługuje gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Wysokość dopłat w ramach dodatku osłonowego kształtują się następująco:

  • jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 228,80/286 zł* przy założeniu że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych,
  • gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 343,20/429 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 486,20/607,75 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 657,80 zł/ 822,25 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Od 12 lat umiem jedynie ruszać głową i mrugać. Ale ciągle mogę być potrzebny"

Dodatek może być wypłacany nawet po przekroczeniu progu dochodowego. W takiej sytuacji wsparcie zostanie odpowiednio pomniejszone.

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł - podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Czasu coraz mniej. Do kiedy wniosek o dodatek osłonowy?

By otrzymać dodatek osłonowy, trzeba złożyć wniosek do 30 kwietnia 2024 roku do gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.

Wypłata dodatków zostanie realizowana jednorazowo do 30 czerwca 2024 r. Dodatek osłonowy będzie wypłacany przez gminy, które otrzymają dotacje z budżetu państwa - czytamy w komunikacie resortu klimatu i środowiska.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić