Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 

Nie tylko Anglicy. Kolejny kraj czeka Boże Narodzenie bez alkoholu?

111

Hiszpania zmaga się z nietypowym problemem. Tamtejsi dystrybutorzy alkoholu narzekają na braki w dostawach. Dotyczy to głównie wyrobów zagranicznych. Hiszpanom grozi, że w Boże Narodzenie nie napiją się niektórych marek wódki, dżinu, whisky czy rumu.

Nie tylko Anglicy. Kolejny kraj czeka Boże Narodzenie bez alkoholu?
Hiszpania ma nietypowy problem. Brakuje alkoholu (Pexels, Junjie Xu)

Sporo mówi się o problemach związanych z transportem produktów i przerwanych łańcuchach dostaw. W przypadku Hiszpanii może się to przełożyć na brak ulubionego alkoholu na świątecznych stołach - ostrzega PAP. Dystrybutorzy alkoholi na półwyspie Iberyjskim skarżą się na braki w dostawach. Wpłynęły na to m.in. wysokie koszty transportu morskiego i surowców, a także biurokracja celna po brexicie.

Jak wyjaśnił w 20minutos.es dyrektor hiszpańskiej organizacji napojów alkoholowych (FEBE), stawki frachtowe wzrosły o ponad 350 proc. To wpływa m.in. na ilość sprowadzanego z Karaibów rumu. Bosco Terremocha dodał, że wzrosły też koszty surowców, takich jak szkło, korki czy tektura na opakowania. Wydłużyła się też procedura celna ze względu na brexit, przez co dżin i whisky z Wysp Brytyjskich docierają do Hiszpanii z opóźnieniem.

Zobacz także: WHO ostrzega: końca pandemii nie widać. "Jesteśmy w decydującym momencie"

Ze względu na problemy z dostawami, w wybranych hiszpańskich barach, pubach i dyskotekach już teraz pojawiają się problemy z dostępnością niektórych popularnych marek alkoholi.

Najprościej byłoby obwinić brexit i biurokrację celną ustanowioną od czasu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, ale to nie jest jedyny problem. Jednak to jest kryzys światowy. Nie ma butelek, korków ani etykiet. A wszystko stało się nagle, bez uprzedzenia - powiedziała Ana Villar z Villar Distribuciones w Galicji, którą cytuje PAP.

Manuel Aragones z Reyes Grupo, jednego z największych dystrybutorów alkoholi w Madrycie, przekazał, że "wiele opakowań robi się w Chinach, a tam produkują teraz na własny rynek".

Zawodzi cały łańcuch produkcyjny. Brexit to bezpośredni powód, ale nie przewidziano takiego popytu po pandemii i teraz przez najbliższe miesiące będą występowały brak - powiedział Aragones, cytowany przez PAP.

Aragones przewiduje, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć, bo zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Hiszpanom grozi, że w Sylwestra nie będą mogli świętować Nowego Roku kieliszkiem szampana. Eksperci, na których powołuje się "El Espanol", przewidują problemy z dostawami alkoholi co najmniej do lutego 2022 roku.

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić