aktualizacja 

Odbierała wyniki w rejestracji. Była zaskoczona, za co naliczyli opłatę

41

Pewna czytelniczka "Faktu" przeżyła spore zaskoczenie w rejestracji medycznej w swojej przychodni. Poszła tam odebrać wyniki badań (markerów nowotworowych). W kolejce do okienka stała kilkanaście minut. To, co usłyszała od pracownicy, zwaliło ją z nóg. Rejestratorka zażądała opłaty za jedną rzecz. Znamy szczegóły.

Odbierała wyniki w rejestracji. Była zaskoczona, za co naliczyli opłatę
Odbierała wyniki w rejestracji. Usłyszała, że ma płacić. Zdjęcie ilustracyjne. (Adobe Stock, Jacob Lund Photography)

28-latka najadła się ostatnio sporo strachu. Kiedy bardzo bliska jej osoba zachorowała na raka, to lekarz zlecił tej młodej kobiecie specjalistyczne badania. Miała się poddać pomiarowi stężenia markerów nowotworowych.

Czytelniczka "Faktu" wykonała badania w przychodni w swoim mieście, które liczy niespełna 700 tys. osób. We wtorek, 17 października 2023 roku cała w nerwach zgłosiła się po odbiór wyników do rejestracji. Nie wiedziała, czego właściwie ma się spodziewać.

Odbierała wyniki w rejestracji. Szok, za co kazali jej zapłacić

Kiedy po kilkunastu minutach oczekiwania w kolejce przyszedł czas na mnie, nie mogłam uwierzyć w to, co powiedziała mi rejestratorka medyczna - żaliła się dla "Faktu".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szczepienie przeciw COVID-19. Dla kogo wcześniejsza dawka przypominająca?

28-latka podała swój dowód pracownicy w okienku, w zamian za co otrzymała (wydrukowaną chwilę wcześniej) jedną kartkę z wynikami badań.

"Wtedy usłyszałam, że mam za to zapłacić 49 gr. Normalnie zdębiałam. Nie spodziewałam się, że będzie konieczna jakakolwiek opłata. Nie miałam przy sobie żadnych pieniędzy" - wyjaśniała dla "Faktu".

Choć pacjentka chciała zapłacić kartą, to nie było takiej opcji. Rejestratorka powiedziała jej, że może "uregulować to przy okazji".

Jak ustalił "Fakt", "pobranie pieniędzy przez poradnię za wydruk wyników badań jest całkowicie zgodne z prawem". Dziennik dodał też wyjaśnienia, jakie znalazł na stronie szczecińskiego NFZ.

Opłata za wydanie 1 strony kopii lub wydruku może wynieść maksymalnie 0,00007 przeciętnego wynagrodzenia, czyli dokładnie 49 gr - czytamy na "Fakt.pl". Co istotne, stawka ta obowiązuje od 1 września br. do 30 listopada 2023 r.
Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić