o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MBL
|
aktualizacja

Płaca minimalna. Obietnica Kaczyńskiego może nie wypalić. Wszystko przez zarazę

20
Podziel się

3 tys. zł pensji minimalnej? Zapomnijcie! Obietnicę, którą złożył prezes PiS Jarosław Kaczyński, można włożyć między bajki. Kryzys, wywołany przez epidemią koronawirusa, wydrenował kieszenie przedsiębiorców. Ci mówią wprost: to fatalny czas na podwyżki!

Płaca minimalna. Obietnica Kaczyńskiego może nie wypalić. Wszystko przez zarazę
(PAP)
bEgzBjed

Niektórzy już może o tym zapomnieli, ale jeszcze przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi prezes PiS Jarosław Kaczyński złożył swoją słynną obietnicę dotyczącą pensji minimalnej. W roku przyszłym roku miała ona wynieść 3 tys. zł, zaś w 2024 – 4 tys. zł. Dziś jest już niemal pewne, że tej obietnicy nie uda się zrealizować. Wszystkiemu winny jest kryzys - zauważa money.pl.

Pensja minimalna to prawnie ustalony najniższy poziom wynagrodzenia, jakie można otrzymać za pracę. O wysokości tej pensji co roku dyskutują przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych. Jeśli się nie dogadają, to zadanie ustalenia wysokości pensji minimalnej bierze na siebie rząd.

W tym roku pensja minimalna wzrosła do 2600 złotych brutto. To o 350 zł więcej w stosunku do 2019 roku i niemal 50 proc. średniej krajowej, czyli tyle, ile chcieli związkowcy. Jednak kolejne podwyżki mogą nie dojść do skutku. Mało tego! Niektórzy chcą, aby obecny poziom został obniżony.

bEgzBjef
Zobacz także: Obejrzyj: Policja rozbija manifestacje. Balcerowicz: propaganda PiS i prześladowanie

Wszystko przez to, że sytuacja w firmach nieco się skomplikowała. Gdy prezes PiS mówił o podwyżce, gospodarka szybko się rozwijała. Ale na początku roku, gdy przyszła epidemia, a razem z nią kryzys, przedsiębiorców zaczęło brakować pieniędzy.

Trzeba zastanowić się, co zrobić z płacą minimalną. Jednym z naszych pomysłów jest odstąpienie od podwyżki do 4 tys. zł za dwa lata. Drugą kwestią jest zweryfikowane tegorocznego poziomu. Przy tak dramatycznym PKB może się to okazać konieczne. Warto o tym porozmawiać – mówi Zbigniew W. Żurek z BCC.

bEgzBjel

Na reakcję strony związkowej nie trzeba było długo czekać: - Jakie są argumenty za tym, aby mrozić, czy, nie daj Boże obniżać? Idea tarczy antykryzysowej polega na tym, aby z pieniędzy budżetowych ratować miejsca pracy. Dlaczego z naszych podatków mamy dokładać przedsiębiorcom, aby oni obniżali nam wynagrodzenia? To nieracjonalne i nielogiczne – komentuje rzecznik "Solidarności" Marek Lewandowski.

Rząd stara się tonować nastroje. Główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki przyznał, że wyższa pensja minimalna ma swoje zalety, ale z dyskusją o tym, czy należy utrzymać jej poziom, radzi wstrzymać się do momentu zakończenia lockdown'u.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEgzBjeG
KOMENTARZE
(20)
1948swierzy
12 miesięcy temu
Czy egzekutywa juz zakaceptowała mysli odwicznego szczęścia wodza?
OFE
rok temu
Emerytury pochodzące z OFE są obecnie niższe o jedną czwartą niż trzy lata temu. Przez to maleją wypłaty z ZUS. W ostatnich trzech latach OFE straciły około jednej czwartej środków. To głównie efekt spadków akcji w bieżącym roku
szok
rok temu
Obecna sytuacja w stadninie koni Janów Podlaski to taka Polska w pigułce pod rządami PIS
bEgzBjeH
Alek
rok temu
Kto dziś zarabia takie niskie zarobki??? Każda szanująca się firma daje minimum 3000 brutto, bo nikt nie przyjdzie. Cała reszta to ściema.
ęsy!
rok temu
Epidemia w Polsce to oczywiście wina Kaczyńskiego. Za klęskę Kościuszki pod Maciejowicami też ponosi odpowiedzialność. Ludzie! Nie schodźcie do poziomu Wałęsy!
Defekt muzgó
rok temu
Wybory znowu będą tu, kłamstwa kolejny raz...
lili
rok temu
KACZYNSKI TO BLAZEN
gość
rok temu
Podwyżki dobre. Dwa lata temu idąc do sklepu na zakupy wydawałem 150 zł teraz 350 zł. Miało być tanie państwo i dobre zarobki a jest dziadostwo i drożyzna kiedy płace stoją w miejscu. Oto sukces pisu, okradają nas bardziej niż jakakolwiek władza w historii.
jacq
rok temu
Dla nich zawsze jest "fatalny czas na podwyżki".
NAKATISLKA
rok temu
I tak Nienawidzę Hejtu zwłaszcza na Kaczyńskiego !!!😡😡😡
Dar
rok temu
Tak, w Polsce pseudo biznesmeni czytaj wyzyskiwacze chcieliby miec pracownikow za 1200 zlotych. Pensja ma iść w górę aby dogonić wkoncu Europę i żyć spokojnie.
max
rok temu
i z tego wyszła jak zwykle wielkasraczka
00000
rok temu
Kaczyński niech pójdzie na emeryturę !!! Dość już narobił zamieszania !!!
bEgzBjez
Ktos
rok temu
To może dopiszcie na tym szkopskie portalu jaka była płacą minimalna za PO-mafii i o ile wzrosła za rządów PiS-u.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić