Po prostu dramat. Chleb będzie jeszcze droższy!

Skutki wojny w Ukrainie uderzają w całą Europę. Za sprawą działań militarnych, doszło do zahamowania dostaw zbóż od niektórych ważnych producentów. Ceny natomiast nieustannie rosną.

Po prostu dramat. Chleb będzie jeszcze droższy!
Chleb będzie jeszcze droższy (Pixabay)

Kontrakty terminowe na pszenicę po raz pierwszy od przeszło dekady przekroczyły poziom 10 dolarów za buszel. Bloomberg ocenia, że ta sytuacja może spowodować zakłócenia na rynkach w najbliższych latach.

Kontrakty terminowe na pszenicę po raz pierwszy od ponad dekady przekroczyły poziom 10 dolarów za buszel. Z kolei kukurydza jest najdroższa od dziewięciu lat. Cena oleju sojowego pobiła rekord - podkreślono.

Zauważono również, że obecnie wielu rolników walczy w obronie swojego kraju. "Jest mało prawdopodobne, że wiosną zajmą się wysiewem. Ponadto w czasie konfliktu destrukcji ulega infrastruktura" - czytamy w depeszy.

Przygotuj się na drogi chleb

Bloomberg zaznacza, że "ceny zbóż już wcześniej rosły z powodu ograniczonych dostaw po nieudanych żniwach i braku siły roboczej. Wydarzenia ostatnich tygodni mogą przyczynić się do pobicia rekordów cenowych żywności na całym świecie".

Eksperci zapowiadają, że aktualna sytuacja wpłynie m.in. na ceny chleba. Już jest drogo, a będzie, niestety, jeszcze drożej.

Zobacz także: "Czuć zapach trupów". Przerażająca relacja dziennikarki z Ukrainy
Autor: MDO
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić