o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Polacy pracują po 14 godzin u Elona Muska. Zarabiają poniżej minimum

664
Podziel się

Tesla zatrudnia na budowie swojej fabryki w Niemczech polskich pracowników. Zmiany trwają po 12-14 godzin od poniedziałku do soboty. Pracownicy otrzymują 8,70 euro na godzinę, co jest poniżej minimalnej krajowej. Nie zachowują też podstawowego reżimu sanitarnego.

Polacy pracują po 14 godzin u Elona Muska. Zarabiają poniżej minimum
Elon Musk buduje fabrykę Tesli w Niemczech (Getty Images)
bEsiwTQl

Tesla zatrudnia na budowie swojej fabryki w miasteczku Gruenheide w Brandenburgii około 350 pracowników. Wśród robotników jest też sporo Polaków. Z ich punktu widzenia, zarobki na budowie są niezłe, ponieważ otrzymują około 40 zł na godzinę. W przeliczeniu na europejską walutę jest to natomiast 8,70 euro, co jest poniżej minimalnej krajowej w Niemczech.

Wszyscy pracownicy pracują przez sześć dni w tygodniu - od poniedziałku do soboty. Zaczynają pracę w godzinach porannych i pracują do wieczora, co oznacza, że ich zmiany codziennie trwają od 12 do 14 godzin. Telewizja ZDF pisze o Polakach, którzy są zadowoleni z długich zmian, ponieważ dzięki temu dostaną większą pensję.

bEsiwTQn
Męczy ich długa praca, ale są zadowoleni z wynagrodzenia, choć jest ono znacznie niższe od ustawowej płacy minimalnej. Może także dlatego, że nikt im nie mówi, że nie muszą tak długo pracować i że przysługuje im znacznie wyższe wynagrodzenie. - zauważa ZDF.

Wszyscy pracownicy mieszkają w niewielkim hostelu w sąsiedniej miejscowości. Do miejsca budowy są dowożeni autobusami. Na fasadzie hostelu widnieje reklama: "8 euro za jedną noc, do 1000 łóżek". Dzielą hostel z ok. 350 innymi budowlańcami. Ze względu na to, że hostel nie jest duży, czasami śpią po trzech w pokoju.

Koronawirus nie obowiązuje

Kilka tygodni temu na placu budowy koronawirusem zaraziły się dziesiątki pracowników. Od tego czasu przed budową mieści się centrum testowe - informuje Business Portal Deutschland.

bEsiwTQt

Jednak przed hostelem ani w nim żaden z kilkuset robotników nie nosi maseczki, ani nie utrzymuje dystansu. Witają się serdecznie, rozmawiają o dniu, przeklinają piasek i idą do swoich pokoi. Następnego dnia czeka ich kolejna 12-14-godzinna harówka.

Elon Musk ma problem

Zaledwie kilka tygodni temu właściciel Tesli Elon Musk ostro skrytykował niemieckie władze za zbyt wolne i zbyt biurokratyczne działania. Według prawników Muska ta powolność ma stać w "bezpośredniej sprzeczności z pilną potrzebą walki ze zmianami klimatu", a zezwolenie na budowę fabryki w Gruenheide "pomoże Niemcom osiągnąć cele określone w federalnej ustawie o ochronie klimatu".

bEsiwTQu

Tesla chce, aby produkcja samochodów w gigafabryce pod Berlinem ruszyły jeszcze w lipcu. Dotychczas udało się zatrudnić dopiero 1000 pracowników. Podczas rozpoczęcia inwestycji, Elon Musk zapewniał, że fabryka zatrudni łącznie 40 tysięcy pracowników.

Tesla Gigafactory potrzebuje przynajmniej 7 tysięcy stałych pracowników. Nawet niewykwalifikowany pracownik może liczyć na 12 tysięcy złotych brutto. Z kolei osoba z dobrym doświadczeniem otrzyma już 16 tysięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEsiwTQO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(664)
Piotr
3 miesiące temu
Bo to przecież Musk zajmuje się wypłatami i czasem pracy a nie ktoś inny w firmie... ale na tytuł musi być
prawo.społ
3 miesiące temu
E.Musk = B.Gates!! Aresztować za brak Etyki!!!
Bbb
3 miesiące temu
A ja myślę że są oszukiwani przez swoich
bEsiwTQP
Ktos
3 miesiące temu
Tak powstaja milionerzy !
Tula
3 miesiące temu
More is never enough. Greed, Greed, Greed.
TAZ
3 miesiące temu
Nie są niewolnikami, mogą zmienić pracę na lepszą. Czy to takie trudne do zrozumienia?
Made in Ziemi...
3 miesiące temu
Żenada i wstyd jak na Teslę
Szok
3 miesiące temu
A JAK SIĘ ZARABIA PIENIĄDZE..... WYZYSKIEM DRUGIEGO CZŁOWIEKA..... X ilość osób x ilosc godzi, x ilość dni..... I robią się miliony... JAK BY MUSIAŁ NIEMCÓW ZATRUDNIĆ ZAPŁACIĆ WSZYSTKIE NADGODZINY, SOBOTY... ect... TO TA FABRYKA BY KOSZTOWAŁA X2!!!.... zresztą w PL idź do prywaciarza.... To masz ten sam wyzysk i złodziejstwo tylko, okradanie na skladkach...na czarno albo najniższa i koperta.... PROSZĘ POMYŚLEĆ JAKIE BY POLACY MIELI LUXUSY JAK BY POLSKI ZLODZIEJ PRYWACIARZ SIĘ DOTKNAL DO ZARZĄDZANIA TA BUDOWA..... DOPIERO BY BYŁ WYZYSK.... A tak na marginesie gdzie niemieckie służby?.... Wszak taki tam porządek inspekcja pracy, gdzie?
gosc
3 miesiące temu
To po cholere tam robia? ja pracuje w niemczech w firmie co za kazde 15 min. nadgodziny mam placone!
Gasarbaiter
3 miesiące temu
Gdyby nie chcieli to by nie pracowali, zgadza się że mało zarabiają jak na Niemcy, ale pracują zapewne legalnie i może kiedyś tam zostaną bynajmniej część pracowników, bo jak nie my to kto? Azjaci chyba
Karlitos
3 miesiące temu
Wlasnie. To jest wyzysk tzw milionerow kosztem zwyklych ludzi.wlasnie tak sie jednostki bogaca a my im na to pozwalany nie domagajac sie swojego A ja mam gdzies to badziewie jak tesla i napewno tego nie bede kupowal
Qwerty
3 miesiące temu
Ale Tesla chyba sama nie buduje fabryki tylko zleca to firmie budowlanej która zatrudnia swoich pracowników.to tak jak ja bym budował dom i bym kontrolował ile godzin kto pracuje u wykonawcy projektu.
Sher
3 miesiące temu
Typowe Niemieckie Obozy pracy .
bEsiwTQH
Malwka85
3 miesiące temu
Straszne robić za takie pieniądze i tyle godzin Niemcy wrrr podziwiam Tych panów życzę dużo zdrowia i siły ❤️
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić