Edyta Sokołowska
Edyta Sokołowska| 
aktualizacja 

Polka poszła do Lidla w Kopenhadze. "Takich cen to jeszcze nie widziałam"

576

Stolica Danii - Kopenhaga to jedno z najdroższych miast w Europie. Przekonała się o tym nasza czytelniczka, która wybrała się do Kopenhagi na weekend. - Takich cen pieczywa to ja jeszcze nigdzie nie widziałam - mówi nam Joanna. Ile w tamtejszym Lidlu kosztuje jedna kajzerka? Lepiej usiądźcie!

Polka poszła do Lidla w Kopenhadze. "Takich cen to jeszcze nie widziałam"
Ceny w Lidlu w Kopenhadze zaskoczyły naszą czytelniczkę. (Google Maps, o2.pl)

Kopenhaga jest chętnie odwiedzana przez polskich turystów. Głównie dlatego, że z kilku lotnisk w Polsce można dolecieć do Danii za ok. 100-150 złotych w dwie strony. O ile za bilety lotnicze nie zapłacimy dużo, to wydatki na miejscu mogą nas przyprawić o zawrót głowy.

Nasza czytelniczka Joanna mówi, że zrobiła precyzyjny research odnośnie cen w Danii przed podróżą. Jednego jednak nie przewidziała.

Posiłki i komunikacja miejska w Kopenhadze są bardzo drogie. Za pociąg z lotniska do centrum Joanna zapłaciła po przeliczeniu ok. 17 zł. Następnego dnia zdecydowała się kupić bilet dobowy za 90 koron, czyli ok. 52 zł. Dla porównania przypominamy, że w Warszawie bilet dobowy kosztuje 15 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Świeżaki w Biedronce. Dlaczego Polacy tak kochają promocje i hasło "za darmo"?

Ponieważ wyczytała, że posiłki w restauracjach to spory wydatek, Joanna zdecydowała, że śniadania i kolacje będzie przygotowywała samodzielnie w wynajętym mieszkaniu. Po zakupy spożywcze wybrała się do Lidla.

O ile wiedziała, że w lokalach gastronomicznych jedzenie kosztuje krocie, to - jak sama mówi - nie spodziewała się, że w Lidlu ceny podstawowych produktów są kilka razy wyższe niż w sklepach tej samej sieci w Polsce.

Spojrzała na cenę kajzerki w Lidlu i zdębiała

Zakupy zaczęła od pieczywa. Nasza czytelniczka spojrzała na cenę kajzerki i zdębiała. 3 korony, czyli ponad 1,7 zł za taką samą bułeczkę, która w Polsce kosztuje 33 grosze. Precel, który u nasz kosztuje 1,79 zł, w kopenhaskim Lidlu kosztuje już 7 koron, czyli ponad 4 złote.

Najtańszy biały chleb w duńskim Lidlu kosztuje ok. 20 koron po przeliczeniu to ok. 12 zł. Ceny masła wahają się od 20 do 29 (12-17 zł) koron w zależności od wagi i marki.

Z wędlin nasza czytelniczka twierdzi, ze najtańsza była kiełbasa krakowska z Polski. Kosztowała 12 koron (ok. 7 zł) za 80 gramów.

Spodziewałam się, że nie będzie tanio, ale przyznam, że jak zobaczyłam cenę kajzerki to mnie zamurowało. Za cenę jednej duńskiej kajzerki można kupić w Polsce aż pięć takich samych bułeczek - wylicza Joanna.

Warto tutaj jednak podkreślić, że zarobki w Danii są sporo wyższe niż w Polsce. Jak podaje portal europa.jobs.pl najniższa krajowa w Danii najczęściej zaczyna się od 170 koron za godzinę brutto, czyli ok. 98 zł brutto. Według statystyk obecnie w Danii przebywa i pracuje ponad 30 tysięcy Polaków.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić