Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Maciej Deja
|

Posiedzenie Sądu Najwyższego. Małgorzata Gersdorf odpowiada Julii Przyłębskiej

10
Podziel się:

Trwa posiedzenie trzech połączonych izb Sądu Najwyższego. Politycy partii rządzącej, przy wsparciu Trybunału Konstytucyjnego, próbowali zablokować zwołane przez Małgorzatę Gersdorf obrady. Prezes SN odpowiedziała na ruch szefowej TK Julii Przyłębskiej.

Posiedzenie Sądu Najwyższego. Małgorzata Gersdorf odpowiada Julii Przyłębskiej
Posiedzenie Sądu Najwyższego. Małgorzata Gersdorf odpowiada Julii Przyłębskiej (East News, PIOTR MOLECKI)

Małgorzata Gersdorf twierdzi, że "nie istnieje spór kompetencyjny między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym". I prezes Sądu Najwyższego zwołała na czwartek posiedzenie trzech izb Sądu Najwyższego - Izby Cywilnej, Izby Karnej oraz Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z planem rozpoczęło się w czwartek o godz. 10. W największej sali Sądu Najwyższego obraduje ponad 60 sędziów. Posiedzenie dotyczy legalności wyboru sędziów powołanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Zgodnie z wyrokiem TSUE z 19 listopada 2019 roku, nie jest ona sądem w rozumieniu prawa unijnego.

Posiedzenie Sądu Najwyższego. Małgorzata Gersdorf odpowiada Julii Przyłębskiej

Małgorzata Gersdorf chce, by sędziowie połączonych izb SN ustalili, czy zasiadanie w składach sędziowskich osób wyłonionych przez nową KRS nie prowadzi do naruszenia między innymi przepisów Konstytucji RP, Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności czy Karty Praw Podstawowych. Chodzi o siedmiu sędziów Izby Dyscyplinarnej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, powołanych w ostatnich miesiącach.

Zobacz także: Zobacz też: "Apeluję do prof. Małgorzaty Gersdorf!". Wiceminister Sebastian Kaleta odpowiada I prezes Sądu Najwyższego

Posiedzenie próbowała zablokować marszałek Sejmu. Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym. Prezes TK Julia Przyłębska ogłosiła, że planowane posiedzenie izb SN będzie nieważne.

Zwołane przez Małgorzatę Gersdorf obrady są niejawne. Zespół prasowy SN zapowiada komunikat w tej sprawie po godzinie 15.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
fffffff
3 lata temu
a kysz
polak
3 lata temu
kiedy ta ropucha zostanie wywieziona na taczkach mysle gdyby codziennie dostawala kilka spraw tak zeby nie miala czasu na intrygi to to ćós szybko by zwolnila miejsce mlodszym
APiS
3 lata temu
Przez kłamstwa politycy robią kariery. Na kłamstwie smoleńakim i nie tylko na nim, PiS dorwał się do władzy. Na kłamstwach na temat sądów i sędziów chce ta partia dalej utrzymać swoją władzę. Żądza władzy jest w nich tak przmeożna że bez skrupułów będą je powtarzać lub kolejne wymyślać. Cel uświęca kłamstwo w myśl ich hasła " ciemny lud to kupi ".
Jan Kowalski
3 lata temu
Ta pani niech sobie wróci do swojego "dorfu" i niech nie wojuje z suwerenem bo kuglowanie paragrafami jest tylko usprawiedliwione wolą Narodu ! (Polskiego nie Niemieckiego pani Gersdorf)
Brzydka
3 lata temu
BABO zejdz ze sceny POlitycznej ,nie ośmieszaj Polski na arenie międzynarodowej ,ty nie nadajesz się SĄDU ,wybrali cie KOmunistyczni KOledzy z PZPR to budzi największe kontrowersje .
8787
3 lata temu
Na rządzących jest że kolejki w sądach wydłużają się. A jak się mają nie wydłużać kiedy te przekręty zamiast sądzić to czas mitrężą na demonstracjach , pikietach, nieuprawnionych POsiedzeniach, albo w Brukseli na donoszeniu wyssanych z brudnych paluchów kalumnii o Polsce?
💲BITCOIN💲
3 lata temu
Zarobki rzędu 5000zł/tydzień osiąga ponad 73% kursantów! Sprawdź i dołącz do nas na www.sekret.online
SĘDZIA DREDD
3 lata temu
Dlaczego z takim fanatyzmem bronią dostępu do tych list? Dlaczego dane osób prywatnych można pokazać a dane sędziów którzy się podpisali pod listami są specjalnie chronione? Dlaczego politycy są bezkarni mimo, że nie stosują się do wyroku Sądu? Jeśli zwykły obywatel taktowałby prawo jak PiS, to poszedłby siedzieć na wiele lat. I to jest dobra zmiana?
DOBRA RADA
3 lata temu
SZANOWNA PANI NIECH JUŻ PANI WŁOŻY BAMBOSZKI,KUPI SOBIE BUJACZEK I ODPOCZNIE.JA BYM TAK ZROBIŁA.CZAS ODPOCZĄĆ.ŻYCIE TAK SZYBKO UCIEKA
człowiek
3 lata temu
Brawo dla tych wszystkich sędziów, którzy walczą o zachowanie trójpodziału władzy , a przez to o demokrację.Jak pokazuje rzeczywistość partia rządząca, o nie adekwatnej nazwie, dąży do rządów totalitarnych. A na to nie może być zgody. Ani teraz,ani za 100 lat.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić