Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Magda Mieśnik
Magda Mieśnik
|

Przyjaźń, która kończy się wojną. Andrzej Duda nie pierwszy raz zdradził Zbigniewa Ziobrę.

32
Podziel się:

Była wielka przyjaźń, potem zdrada, następnie szorstka przyjaźń, a teraz jest już walka na śmierć i życie. To Zbigniew Ziobro wciągnął Andrzeja Dudę do polityki i tylko on wie, jak bardzo teraz tego żałuje. Konflikt między prezydentem a ministrem sprawiedliwości zaczął się trzy lata temu i właśnie wkroczył w decydująca fazę. Jak doszło do tego, że z przyjaciół stali się wrogami?

Zbigniew Ziobro, Andrzej Duda i Patryk Jaki
Zbigniew Ziobro, Andrzej Duda i Patryk Jaki (Forum, Michał Dyjuk)

Polityczna historia Andrzeja Dudy zaczyna się w 2005 r. po wygranych przez PiS wyborach. Wcześniej miał tylko krótki epizod z Unią Wolności. Prezydent był wówczas pracownikiem naukowym na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym czasie Zbigniew Ziobro z ramienia PiS miał przygotować ustawę lustracyjną i potrzebował prawników. Jego bliski współpracownik Arkadiusz Mularczyk ruszył na poszukiwania na krakowską uczelnię, gdzie trafił na Dudę.

Prawnik szybko zyskał uznanie w środowisku PiS, zostając ekspertem partii w sejmowych komisjach. A gdy w 2006 r. Ziobro szukał zastępców w ministerstwie sprawiedliwości, od razu sięgnął po Dudę. W 2008 r. z polecenia Ziobry polityk trafił do Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Kariera Dudy rozwijała się coraz szybciej. W 2011 r. został posłem, a następnie eurodeputowanym. W ostatnich wyborach prezydenckich PiS postawiło na niego w wyścigu o fotel prezydenta. A to o tym od zawsze marzył Zbigniew Ziobro.

Zobacz także: Zobacz, dlaczego prezydent zawetował ustawy forsowane przez Zbigniewa Ziobrę:

Sam nie miał co marzyć o nominacji, ponieważ cztery lata wcześniej został wyrzucony z PiS. Skonfliktowany wówczas z Kaczyńskim Ziobro liczył na to, że jego jeszcze do niedawna przyjaciel Andrzej Duda pójdzie razem z nim. Ten wybrał jednak prezesa PiS, a komentując dobry wynik Ziobry w wyborach do Parlamentu Europejskiego stwierdził, że "polityk Solidarnej Polski tylko dlatego zebrał taką liczbę głosów, że wyborcy sądzą, że nadal jest w Prawie i Sprawiedliwości".

Ziobro odpowiedział atakiem. - Na posła Dudę oddawano głosy, bo sądzono, że jest jeszcze moim zastępcą w ministerstwie sprawiedliwości. Pan poseł Duda zawdzięcza swoje istnienie w polityce mnie i posłowi Mularczykowi i zachowuje się bardzo nieładnie swoimi wypowiedziami o zdrajcach… Bo jeżeli ktoś kogoś zdradził, to on się zachował jak taki Judasz, poszedł za srebrniki do prezesa Kaczyńskiego, choć dzięki nam znalazł się w polityce – stwierdził Ziobro. I zasugerował, że zna pewne niewygodne dla Dudy fakty z jego przeszłości.

Po tym jednak, jak PiS wystawiło Dudę w wyborach prezydenckich, Ziobro – przynajmniej oficjalnie – odsunął swoje urazy na bok. Teraz jednak wróciły z całą mocą, zwłaszcza, że w swoim oświadczeniu prezydent skrytykował dające bardzo dużą władzę prokuratorowi generalnemu, czyli Ziobrze, ustawy o sądownictwie.

Kilka dni wcześniej prezydent postawił PiS warunek. Zagroził, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, jeśli jego poprawki do ustawy o Krajowej Radzie Sądowniczej nie wejdą w życie. Chodziło o to, aby Sejm większością 3/5 posłów wybierał sędziów do KRS. Partia rządząca nie była – delikatnie mówiąc – zadowolona z inicjatywy Dudy. By pokazać mu jego miejsce w szeregu, politycy przeforsowali poprawkę, która sprowadzała prezydenta do roli notariusza Ziobry.

Po przyjęciu ustawy i przesłaniu jej do podpisu przez głowę państwa minister Ziobro był pewien, że projekty wzmacniające jego pozycję wejdą w życie. - Między bajki włóżcie sobie państwo te bajki o wecie – mówił do dziennikarzy w Sejmie. Do tej pory nie skomentował decyzji Dudy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(32)
hwdpo
5 lata temu
piszecie bzdury!!!Napiszcie co dzieje się w PO,KOD,Nowoczesnej i innych badziewiaków,PiS ma się dobrze i ze strony TVNowców i innych mediów sponsorowanych przez donalda i innych ,nic im nie grozi.To schetyny,najmany,halickie krzyworyjce zdradzieckie szczują nic dobrego od siebie nie dając.
lili
5 lata temu
POLSKA W REKACH MAFIPOLITYCZNEJ WIDZI TO DUDA
jas
5 lata temu
jeden z przodu drugi z tyłu trzymali biedaka w żelaznym uścisku, ale on i tak ich wykiwał - zuch Prezydent.
lutf
5 lata temu
Pan Ziobro jest patriotą ,a Duda ....nie znam...
Donek
5 lata temu
Ziobro na Prezydenta !!?!
zaniepokojony...
5 lata temu
Zawiedziony, Jarku:)))), bardzo brzydko piszesz o Panu Prezydencie. A nie obawiasz się, że pan Minister Ziobro każe cię zakuć w kajdany zgodnie z obowiązującymi przepisami? :)))))))))))))))))))
Sabina
5 lata temu
Mielismy juz kapitana tej lajby z wasami co słuzył obcym i rozdawal po 100 mil, potem czerwonego co za kołnierz nie wylewał nastepny to złodziej i pajac Właził na krzesta w goscinie u japoncow Teraz mamy kapitana co złołowki na szekle zamienił by z wlasna rodzina w zgodzie byc a narod czerwonym zostawił Nastepny moze komediant z zielonymi papierami co zwie sie sch..et tyn....ka Ktos za???
#HGW#
5 lata temu
FEJK NEWS
do:zawiedzion...
5 lata temu
No i takiego sobie wybrali: honorowego i godnego.Do tego wykształcony,mądry(nie mylić tego!!),nie stawia "kolesiostwa"pzed dobrem Panstwa Polskiego!Co ty orzesz o tym wiedzieć,popłuczyno po PRL/PZPR? Korytko odjeżdża,ale ból! (czy dla ciebie pseudo-Komorowski "bul".Ten facet (Kom) nie tylko żyrandol i sokowirówkęzakosił,jeszcze cudze,pozadne nazwisko też i splugawił do tego!
afrykaner
5 lata temu
wyszło szydło z worka kogo popiera ta Duda,bliżej mu do PO i KOD.
jen
5 lata temu
Piszecie o kolesiostwie,klasyczny przykład.
ja
5 lata temu
Panie Ziobro jesteśmy z Panem . Szacunek dla Pana. Jest Pan wspaniały
Val 54
5 lata temu
To science fiction .To veto jest pozornie zdradzieckim posunięciem. To sprytna zagrywka .
BoBo
5 lata temu
A gdzie kwota wolna od podatku.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić