Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Renta wdowia 2024. Jak długo przysługuje?

18

To jak długo przysługuje renta rodzinna wdowom i wdowcom po zmarłym współmałżonku, zależy od spełnienia określonych warunków. Istnieją pewne czynniki łagodzące wymagania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale również takie, które ograniczają wypłacanie świadczenia.

Renta wdowia 2024. Jak długo przysługuje?
Obecna planowana zmiana przepisów ma na celu poprawę sytuacji osób uprawnionych do tego świadczenia (Pixabay)

Tzw. renta wdowia to świadczenie pokrewne wobec renty rodzinnej, która funkcjonuje w systemie emerytur i rent już od lat. Obecna planowana zmiana przepisów ma na celu poprawę sytuacji osób uprawnionych do tego świadczenia, czyli tych, które utraciły współmałżonka i w związku z tym znalazły się w trudnej sytuacji finansowej lub życiowej.

Renta wdowia częściej dotyczy małżonek, gdyż średnia wieku kobiet jest dłuższa niż mężczyzn.

Jak wskazuje serwis infor.pl, obecnie, aby wdowa lub wdowiec otrzymali rentę rodziną, osoba zmarła musiała mieć prawo do emerytury lub jej uzyskania albo do emerytury pomostowej, zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego czy renty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zasiłki. ZUS chce łatwiejszego dostępu do informacji. Przepyta sąsiadów? Prezes ZUS dementuje

Nowe przepisy prawa przewidują dodatkowe opcje, które pozwolą wdowom lub wdowcom zachować część świadczenia po zmarłym małżonku. A mianowicie są to:

  • warunek ukończonych 50 lat albo niezdolność do pracy w ciągu 5 lat od śmierci współmałżonka,
  • wychowywanie co najmniej jednego dziecka uprawnionego do renty rodzinnej,
  • opieka nad uprawnionym do renty rodzinnej dzieckiem niezdolnym do samodzielnej egzystencji lub pracy.

Rentę rodzinną może otrzymać także były współmałżonek, jeśli spełnia któryś z powyższych warunków i miał prawo do alimentów ze strony zmarłego.

To jak długo przysługuje renta rodzinna wdowom i wdowcom, zależy od powyższych warunków, które muszą spełnić, aby ją otrzymać.

Jeśli osoba nie spełnia żadnych warunków wymaganych do wypłaty świadczenia, renta rodzinna może być wypłacana przez rok do dwóch lat, w przypadku udowodnienia przygotowań do podjęcia pracy zawodowej.

Jak przypomina portal "Interia Biznes", ZUS także może ograniczyć rodzinną rentę wdowią. Dzieje się tak w sytuacji, gdy osoba dalej pracuje, a jej przychód przekroczy 70% przeciętnego wynagrodzenia. Wówczas świadczenie jest pomniejszane o kwotę przekroczenia. Natomiast, kiedy przychód osiągnie 130% przeciętnego wynagrodzenia, wtedy wypłata renty zostaje zatrzymana.

Wniosek o rentę wdowią można złożyć do 5 lat od śmierci współmałżonka.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić