Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Rewolucja w Kodeksie pracy? Nawet 5 godzin przerwy dziennie

10
Podziel się:

W Kodeksie pracy ma dojść do ważnych zmian. Za sprawą "elastycznej organizacji pracy" rodzice będą mogli przerywać wykonywanie obowiązków służbowych po to, by zająć się dziećmi. Pracodawca ma płacić za takie przerwy.

Rewolucja w Kodeksie pracy? Nawet 5 godzin przerwy dziennie
Zdjęcie poglądowe (Adobe Stock, Evgeny Atamanenko)

Niedawno prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wyznał, że 500 plus nie zwiększyło dzietności w Polsce. Jednocześnie lider partii rządzącej zaznaczał, że to świadczenie powinno być obudowane innymi rozwiązaniami, nie tylko finansowymi.

Interesujące wydają się być koncepcje zapisane w ustawie o aktywizacji zawodowej. Chodzi choćby o 7 tys. zł dopłaty do stworzenia miejsca pracy zdalnej dla rodzica. Do posiadania dzieci zachęcać ma też pięciogodzinna przerwa w pracy nad opiekę nad dzieckiem, którą miałby opłacać pracodawca.

Planowane zmiany w Kodeksie pracy przewidują, że pracownicy wychowujący dziecko, do ukończenia przez nie ośmiu lat, będą mogli wnioskować o przerywany czas pracy, nawet do 5 godzin dziennie - opisuje Radio ZET.

Z prognoz wynika, że odrzucenie takiego wniosku ma być trudne. Na przedsiębiorców naruszających nowe przepisy mają być nakładane kary finansowe.

Elastyczne godziny pracy dla rodziców

Z ustalonych założeń wynika, że pracodawca będzie musiał zapłacić pracownikowi za wolne godziny w ciągu dnia połowę wynagrodzenia zasadniczego bez różnych dodatków. "Oznacza to, że rodzice robiący przerwę na opiekę nad dziećmi będą zarabiać więcej, niż gdyby wykonywania obowiązków służbowych nie wstrzymywali" - podkreśla wspomniana rozgłośnia.

Możliwość skorzystania z elastycznej organizacji pracy będzie przysługiwała rodzicom opiekującym się dzieckiem do 8 lat oraz opiekunom, tj. pracownikom zapewniającym opiekę lub wsparcie krewnemu lub osobie zamieszkującej z pracownikiem w tym samym gospodarstwie domowym, którzy wymagają znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych. Odrzucenie wniosku o elastyczną organizację pracy będzie wymagało przedstawienia przez pracodawcę pisemnego uzasadnienia - czytamy w projekcie nowelizacji.

To jednak nie wszystko. Zaznaczono bowiem również, że w ramach elastycznej organizacji pracy będzie można ubiegać się o ruchomy czas pracy, indywidualny czas pracy oraz przerywany czas pracy.

Zobacz także: Marta Żmuda-Trzebiatowska: "Czasami tęsknie za cząstką siebie bez troski"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
Jarek
miesiąc temu
Ja jako przedsiębiorca NIE ZATRUDNIE już baby, a te które są młode i pracują i zechcą tak robić to zwolnię ! Może jakaś baba Przedsiębiorca zatrudni 3 młode baby i tak jej zrobią to rozwala jej firmę w pół roku !
Dziadek
miesiąc temu
Nie zatrudnię takiej osoby. Będę albo bezrobotni albo pracujący na czarno. Tak było z młodymi ludźmi,którzy w perspektywie mieli służbę wojskową. Pracodawca je jest dojną krową.
...
miesiąc temu
przecież to jest bezsensu
NIEPOLA
miesiąc temu
Do redaktora.!!!! Kolejne prawa pracownicze. Może warto, aby zainteresować się, co z emeryturą stażową, bo temat ucichł. Obecnie potencjalni emeryci, to chyba najdłużej pracujący ludzie w Polsce. Może zainteresować ponownie tym tematem partie i ugrupowania. Do poruszanego tematu w artykule, nie odnoszę się ze względu na fakt że nie jestem pracodawcą i nie wiem, w jaki sposób możne on realizować postawione przed sobą zadania.
Hgdb
miesiąc temu
To teraz PiS z dzieciorobów zrobi bezrobotnych bo nikt ich nie zatrudni
PRAWDA
miesiąc temu
Ekipa po 1989roku kazała nam kupować mieszkania!!!! Na kredyt to taki wyzwalacz od represji czynszowych kamieniczników to taki cyrograf co musicie podpisać z 🏦 bankiem na 40 lat żeby wam po mieszkaniu nie chodził prywaciarz tych których nie stać na kredyt w 🏦 banku na wyzwalacz od represji czynszowych kamieniczników kosmicznych czynszy haraczu za spanie pozostaje płacenie i ciongły brak pieniendzy 💰💸 można zrobić po amerykańsku jak w stanach USA eyprowadzić się z 🏡 domu do przyczepy spać w przyczepie tam sie nie płaci kosmicznego czynszu nie ma represji kamienicznika i przychodzenia po pieniondze 💸💰 i zabierania całej wypłaty co na jedzenie brakuje wtedy wystarczy na normalne godne życie na jedzenie na rzeczy jak zamieszkacie po amerykańsku jak w Ameryce w stanach USA chcieliście ameryki to macie ameryke w polsce będziecie spać w przyczepach dla świętego spokoju i nikt nie bendzie rzondał pieniendzy 💰💸 za spanie na jedzenie wtedy wystarczy nie bendzie że braknie że dawca pracy za mało zapłacił bo nie można pracować w państwowym zakładzie pracy tak jak przed 1990, rokiem i zlikwidowanym i sprzedanymi wyprzedane po1990 roku z bespłatnymi obiadami w pracy i przerwom która trwała 60 minut!!! Nie jak dzisiaj przerwa w pracy trwa 20 minut i dawca pracy wyrzuci jedzenie do śmieci do kosza ale pracownikowi nie da nie na karmi woli wyrzucić bo jemu prawo na to pozwala nie ma za to kary grzywny zlikwidowane cukrownie za SLD sprzedany Zelmer za PO-PSL
PRAWDA
miesiąc temu
Za komunizmu było 8 godzin dziennie pracy !!!!!!! Polscy prywaciarze dawcy pracy fełdalne lat 90 !!!! Polski fełdalnej przed 1945 rokiem dziadki babki opowiadały co to jest ta demokracja żyły w demokracji przed 1945 roku muwili nie cieszcie sie tak bo tego nie znacie za komunizmu były państwowe powtarzam państwowe nie prywatne!!!,zakłady pracy praca była po 8 godzinn w skandynawi jest po 7 godzin dziennie wycieczki były dla dzieci i dorosłych paczki na święta wyżywienie w pracy zakład dawał pracownikom jedzenie przerwa w pracy trwała 60 minut przyszedł Bolek i balcerowicz i się zaczeło likwidacja państwowych zakładów pracy skrócenie czasu trwania przerwy z 60 minut na 15 minut obiady w pracy się skończyły czeba było samemu sobie jedzenie do pracy zabierać demokracja Bolka , balcerowicza zlikwidowała kopalnie wengla zmniejszyli wydobycie wyngla z 200 milionów ton do 100 milionów ton teraz jest to 55 milionów ton zlikwidowali huty,cementownie
PRAWDA
miesiąc temu
Kiedy rząd wprowadzi duchód gwarantowany tak jak jest w ełropie w francji,hiszpani,itali,skandynawi, podniesie zasiłek z opieki jałmużne z 500 złotych na 1300 złotych i wprowadzi bespłatne leki dla bezrobotnych,wykluczonych społecznie tak jak w ełropie zachodniej Polsce jeszcze wiele brakuje do zagranicy w pomaganiu w pomocy w tym problem że Polakbma geny fełdalizmu fełdalizm w Polsce panuje sztuczne utrudnianie biednym
PRAWDA
miesiąc temu
Za komunizmu mieszkanie było prawem nie towarem!!!! Mieszkanie się dostawało od państwa nie jak dzisiaj że sie u prywaciarza wynajmuje u kamienicznika płaci kosmiczny czynsz haracz za spanie i przechodzi sie represje u kamienicznika i dawcy pracy
Delara
miesiąc temu
No to brawo PISiory. Zwiększacie bezrobocie. Obywatel powinien żyć z pracy, NIE Z PODATKÓW.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić