Jacek Sasin zabrał głos ws. elektrowni atomowej w Polsce. "Bardzo blisko"

73

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin przekazał nowe informacje na temat budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Z jego słów wynika, że jest już bardzo blisko wyboru zagranicznego partnera dla tej inwestycji.

Jacek Sasin zabrał głos ws. elektrowni atomowej w Polsce. "Bardzo blisko"
Jacek Sasin (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk)

W przeszłości pojawiło się wiele starań, których celem było stworzenie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Na razie jednak efektów tych prac nie widać.

Za sprawą wojny w Ukrainie i kryzysu energetycznego działania dotyczące elektrowni jądrowej wyraźnie przyspieszyły. Właśnie w tej sprawie do USA udała się polska delegacja rządowa.

Jesteśmy już bardzo blisko tego, aby tego partnera już wskazać decyzją rządu; po tym spotkaniu jesteśmy już o wiele bliżej, by ta decyzja mogła być podjęta - mówił dziennikarzom minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Takie słowa padły z jego ust po spotkaniu z sekretarz energii USA Jennifer Granholm. Sasin oceniał, że rozmowy były "bardzo konstruktywne" i pozwoliły na rozwianie wątpliwości w pewnych kwestiach.

Elektrownia atomowa w Polsce. Ta firma wkroczy do akcji?

Jacek Sasin został zapytany, czy w związku z rozmowami w USA zapadnie decyzja o wyborze amerykańskiej firmy Westinghouse. Minister w odpowiedzi zaznaczył, że jest na to "bardzo duża szansa", iż to podmiot z USA zostanie dostawcą technologii w przypadku trzech pierwszych budowanych w Polsce reaktorów. - Myślę, że jest bliżej niż dalej takiej decyzji - zauważał polityk.

Kryzys energetyczny, który nas dotyka - potężny, największy chyba w historii - powoduje, że musimy szybko podejmować decyzje w sprawie budowania naszego bezpieczeństwa energetycznego w oparciu o zupełnie nowe źródła energii - podsumował Jacek Sasin.

Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce ma rozpocząć się w 2026 roku. W 2033 roku oddany do użytku ma zostać pierwszy z trzech reaktorów, który zasili 4 mln gospodarstw domowych.

Zobacz także: Stan wojenny na anektowanych terenach. Co chce osiągnąć Putin?
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić