Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 

Ruszył sezon na borówki amerykańskie. Ceny powalają

9

Borówki amerykańskie, podobnie jak wiele innych owoców sezonowych pojawiły się w tym roku nieco wcześniej niż zazwyczaj. Choć zazwyczaj dojrzewają w połowie lipca, już teraz można je spotkać na bazarkach. Ceny jeszcze nie zachęcają do kupna owoców, ale to ma się zmienić.

Ruszył sezon na borówki amerykańskie. Ceny powalają
Ile kosztują borówki amerykańskie na początku sezonu. (Pixabay)

Borówki amerykańskie z krajowych upraw pojawiają się już w sklepach. Choć zwykle sezon na te owoce zaczyna się na początku lipca, w tym roku smakosze mogą cieszyć się borówkami wcześniej. Jedynym, co może odstraszać, jest ich cena. Jak podaje portal strefaagro.pl, na rynku hurtowym w Broniszach za kilogram borówek to koszt 30-40 zł. W wielu przypadkach cena detaliczna jest jeszcze wyższa.

Jeden z supermarketów oferuje borówki amerykańskie w cenie 11,49 zł za 350-gramowe opakowanie. Jak łatwo obliczyć, cena za kilogram wynosi w tym przypadku 32,83 zł. W innej sieci cena kilograma owoców to 47,92 zł.

Na bazarkach i targowiskach nie jest taniej. W Sosnowcu owoce można było kupić w cenie 56 zł za kg. Nieco taniej było w Łomży. Tu za borówkę amerykańską trzeba było zapłacić 42 zł za kg. Na najkorzystniejszą cenę mogli liczyć mieszkańcy Opola, gdzie kg borówek amerykańskich kosztował 35 zł za kg.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Eksperci podsumowali występ Polaków. "Podniesiono czoło, ale nie do końca"

Na razie, cena borówek amerykańskich jest dość niestabilna i różni się znacznie, w zależności od regionu. Warto jednak pamiętać, że to dopiero początek sezonu, co sprawia, że ceny są jeszcze wysokie. W najbliższym czasie należy spodziewać się ich spadku.

Dlaczego warto jeść borówki?

Po borówki warto sięgać nie tylko ze względu na ich smak, ale także właściwości prozdrowotne. Wykazują właściwości przeciwnowotworowe. Regularne jedzenie borówek może wspomóc naszą pamięć, o czym przekonują wyniki badań naukowców z University of Reading i Penninsula Medical School. Zdaniem badaczy wszystko dzięki obecnym w owocach flawonoidom, które odwracają uszkodzenia pamięci, naturalnie występujące wraz z wiekiem.

Borówki amerykańskie mogą zapobiegać rozwojowi nadciśnienia tętniczego, co wykazały badania naukowców z brytyjskiego University of East Anglia oraz amerykańskiego Harvard University. Naukowcy zaobserwowali, że u osób jedzących przynajmniej raz w tygodniu porcję borówek amerykańskich ryzyko nadciśnienia spada o 10 proc.

Warto jeść borówki także ze względu na obecny w nich błonnik i antyoksydanty. Dzięki nim skutecznie usuniemy z organizmu toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić