o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
Natalia Kurpiewska
|

Rząd PiS zawstydziłby Gierka. Szykuje gigantyczne inwestycje

0
Podziel się

Koszt to 96 miliardów i wszystko ma być gotowe w ciągu 14 lat. Ambitne plany budowy linii kolejowych ruszyły, pierwsza umowa podpisana.

Rząd PiS zawstydziłby Gierka. Szykuje gigantyczne inwestycje
(Getty Images)
bELgoWEl

Za projekt jest odpowiedzialna powołana przez PiS spółka CPK. - Ta pierwsza umowa nie dotyczy jednak na razie budowy nowej linii. Na razie jest to umowa na inwentaryzację przyrodniczą. Mówiąc prościej, w teren rusza armia przyrodników, która będzie przygotowywać tę inwestycję - mówi prezes spółki CPK Mikołaj Wild.

Przyrodnicy przeprowadzą badania środowiskowe, które są kluczowe przy powodzeniu bądź porażce takiej inwestycji. Teren, który będą przeczesywać to obszar o wielkości prawie 26 tys. hektarów, wzdłuż planowanej linii szybkiego ruchu między Warszawą a Łodzią.

bELgoWEn

Najistotniejsza ma być sieć linii kolejowych prowadzących do lotniska w Baranowie pod Warszawą. - To lwia część całej inwestycji - mówi Wild. Dodaje, że pochłonie to 80% wydatków przeznaczonych na projekt.

To, co jest nowe w naszym podejściu, to powiedzenie: budujmy wreszcie w Polsce tory kolejowe - tłumaczy Mikołaj Wild. Spółka CPK bardzo ambitnie planuje oddawać koło 200 kilometrów nowych linii na rok.

Prezes dodaje, że najintensywniejsze prace przypadną na lata 2024-2027 i już teraz trzeba przygotować na to gospodarkę. Projekt zakłada też nowe miejsca pracy, bo do zrealizowania inwestycji będzie potrzebne aż 90 tys. pracowników.

bELgoWEt

Pierwsze pociągi mają ruszyć już za 7 lat, w 2027 roku

To niezwykle ambitne zadanie. Szczególnie w polskich warunkach - komentuje w rozmowie z money.pl ekspert rynku transportowego i prezes fundacji ProKolej Jakub Majewski.

Ekspert zaznacza, że żadna z kolejowych inwestycji liniowych nie została wcześniej zrealizowana w terminie. - Co prawda to nie musi oznaczać, że w tym przypadku też tak będzie, ale doświadczenie podpowiada, że szanse na to są niewielkie - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELgoWEO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić