Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Rząd poinformował o podwyżkach. Seniorzy mogą się załamać

38
Podziel się:

Po posiedzeniu Zespołu ds. budżetu wynagrodzeń i świadczeń socjalnych, a także Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego poinformowano, że waloryzacja rent i emerytur w 2023 roku sięgnie 9,6 proc. Seniorzy mogą odczuwać spore rozczarowanie.

Rząd poinformował o podwyżkach. Seniorzy mogą się załamać
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, Camille Wesser)

Rząd chciałby, żeby waloryzacja w 2023 roku wyniosła 9,6 proc. O szczegółach poinformowano w komunikacie po wspólnym posiedzeniu Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych oraz Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego.

Rada Ministrów przyjęła propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r., w której strona rządowa proponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r., na poziomie ustawowego minimum wynoszącego 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. - przekazano.

Emeryci z pewnością nie są zadowoleni z tych informacji. Można w ciemno zakładać, że w obliczu inflacji na poziomie 13,9 proc. spodziewali się większych podwyżek. Pozostaje im jednak wierzyć, że coś w tej materii się zmieni. Waloryzacja na poziomie 9,6 proc. nie jest jeszcze sztywnym wskaźnikiem. Okazuje się, że ma wynieść przynajmniej tyle. Oczywiście, jak najbardziej może być wyższa.

Waloryzacja 9,6 proc. jest równoznaczna ze sporym wydatkiem dla państwa. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha przekazała, że to oznacza koszt budżetowy na poziomie 27,5 mld zł.

Waloryzacja 2023. Ile dostaną seniorzy?

Jeżeli wprowadzono by waloryzację na poziomie 9,6 proc., to osoby z najniższą emeryturą (1338,44 zł brutto) otrzymałyby tylko 128,49 zł więcej miesięcznie.

240 zł podwyżka wyniosłaby w przypadku tych, którzy dostają 2500 zł brutto. Generalnie nie są to wielkie kwoty, patrząc na wysokość inflacji. Takie podwyżki mogą okazać się niewystarczającym wsparciem dla seniorów w obliczu nieustannie szalejącej drożyzny.

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(38)
wciskanie kit...
miesiąc temu
tak, za Donalda były podwyżki emerytury 3.- zł, a teraz jest tragedia
666
miesiąc temu
Przedwczoraj byliśmy wniebowzięci, dzisiaj załamani. Autor makaron na uszy nam nawija. Nie ma podwyżek emerytur, jest waloryzacja zawsze uzależniona od inflacji. Marna wierszówka nie usprawiedliwia niewiedzy.
Tom
miesiąc temu
A gdzie Mój komentarz
Tom
miesiąc temu
Pójdziemy na wybory pogonimy tych zdrajców narodu. Co nasz kraj doprowadzili do ruiny. Co nasz rozbroili, co pozaciagali miliardy długów. Co przez nich nigdy nie będzie dobrze
saah
miesiąc temu
Kto narzeka ? także chcę podwyżki na poziomie 10%, niestety zostaje mi tylko pomarzyć :(
tyt
miesiąc temu
to po co głosowali na PiS?
tyle
miesiąc temu
Pierwszy raz w moim 40-letnim życiu zagłosuję na tego, kto tych złodziei rozliczy. Zawsze unikałem takich myśli i działań. Teraz to jedyny warunek. To co te skubańce nakradły jest szokiem. Chcę widzieć pisiorów za kratami z panem zero w pierwszym rzędzie.
emerytka
miesiąc temu
Straszne co rzad zgotowal starszym schorowanym ludziom! Nigdy tak zle nie bylo!!! Jest z dnia na dzien gorzej drozyzna nie ma na oplaty leki i zycie! Bedziemy brac kredyty a splata ich obciazymy WAS rzadzie! Koniec grzania stolkow -poparcia nie bedzie!!!
Emeryt
miesiąc temu
Piszecie głupoty bo nie znacie prawdy Żeby nie PIS to byśmy byli kolonią Niemiec i tanią siłą roboczą Podział był zaplanowany dawno Unia kraje należące do Unii Rosja kraje nadbałtyckie dlatego Unia się mści na PIS bo pokrzyżował im plany dlatego nie da żadnej kasy Niemcy i Tusk mści się za nie powodzenie podziału Europy
Emeryt
miesiąc temu
Żaden rząd ci tle nie da co opozycja obieca Łgarstwo 100 razy obiecane to prawie to samo co dać
Janek
miesiąc temu
Ale redaktor głupoty pisze bo jak na razie to emerytura jest bez podatku do tego jest jeszcze 13i 14 emerytura Jeżeli wygra totalna to na 1000 % wszystko zabierze bo oni są od okradania a nie dawania .Dawać to tylko mogą kolesiom a nigdy narodowi
Baba
miesiąc temu
W przyszłym roku wybory, to będzie rok cudów nad cudami.chorzy będą zdrowieć, leki będą za darmo, ci co nie mają będą teraz mieli,emeryci będą ukołysani do snu, a dzieci nasze, nasz skarb, będą miały bajkowe życie. Itd, itd. itd.
Tata
miesiąc temu
Ordynarny fake news.
Borys
miesiąc temu
Emerycie, tobie należy się tylko PiS, nic więcej !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić