Rząd zajmie się ustawą ws. czternastek. "Co najmniej 50 zł"

20

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała najnowsze informacje dotyczące czternastej emerytury. - We wtorek na posiedzeniu rządu będziemy się zajmować ustawą o czternastej emeryturze - powiedziała, cytowana przez Radio ZET. Wcześniej rząd deklarował, że przepisy umożliwiające wypłatę dodatkowego świadczenia przyjmie do końca marca.

Rząd zajmie się ustawą ws. czternastek. "Co najmniej 50 zł"
Marlena Maląg (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk)

Przedłużyły się prace w sprawie czternastej emerytury. Minister rodziny i polityki społecznej przekazała, że kwestia ustawy dot. czternastek została wpisana do porządku posiedzenia rządu na wtorek (16 maja).

To znaczne opóźnienie w stosunku do pierwotnych planów, co może przełożyć się na przesunięcie terminu wypłaty - zauważa Radio ZET.
W przygotowanym projekcie ustawy zapisano ponadto rozwiązanie, przez które 14. emerytura będzie niższa. Równocześnie zaznaczono, że ma wynosić "co najmniej 50 zł" - czytamy dalej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W Czechach biją na alarm. Prof. Glapiński nie mówi nam wszystkiego?

Czternasta emerytura będzie przysługiwać osobom uprawnionym w wysokości kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne - dla tych osób, których wysokość świadczenia podstawowego nie przekracza 2900 zł brutto.

W przypadku przekroczenia progu, dodatkowe świadczenie będzie pomniejszane. Zastosowana zostanie metoda "złotówka za złotówkę".

Czternasta emerytura będzie się zmniejszać

W ocenie skutków regulacji dołączonych do projektu ustawy pojawił się zapis, który może zaniepokoić seniorów.

Kwoty wypłaty świadczeń zmniejszają się w kolejnych latach ze względu na zmniejszającą się liczbę uprawnionych. Wynika to z faktu, że waloryzacja świadczeń uwzględnia wzrost wynikający ze wzrostu wynagrodzeń realnych, co wpływa na wzrost świadczeń. Natomiast próg uprawniający do otrzymania świadczenia pozostaje przez cały okres na niezmienionym poziomie - podkreślono.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić