Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Sąd przywrócił emeryturę legendzie wywiadu. Gen. Czempiński komentuje

480
Podziel się:

Były oficer wywiadu i były szef Urzędu Ochrony Państwa gen. Gromosław Czempiński jest krok bliżej od odzyskania emerytury. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że jego służba w wywiadzie PRL nie była służbą na rzecz państwa totalitarnego. W rozmowie z o2.pl generał podkreśla jednak, że decyzja sądu nie oznacza natychmiastowego zwrotu.

Sąd przywrócił emeryturę legendzie wywiadu. Gen. Czempiński komentuje
Gen. Gromosław Czempiński odzyskał prawo do emerytury (JACEK HEROK / newspix.pl)

Rozprawa przed sądem odbyła się w poniedziałek. Sąd przychylił się do argumentów przedstawionych przez obrońców gen. Czempińskiego. Na mocy wyroku zmieniono decyzję Dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego (ZER) MSWiA i przywrócono Gromosławowi Czempińskiemu prawo do emerytury.

Sam Czempiński mówi jednak w rozmowie z o2.pl, że to nie koniec batalii.

To, że sąd przyznał mi emeryturę, nie znaczy, że ją dostanę. ZER już zapowiedział odwołanie od tej decyzji. Sąd uzasadniał swoją decyzję na podstawie wyroku sądu najwyższego, argumentując, że nie można stosować odpowiedzialności zbiorowej - każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie - mówi generał.

Dodaje, że podczas rozprawy usłyszał m.in. pytania o przebieg kariery i służby. Ostatecznie sąd stanął na stanowisku, że jego służba w wywiadzie nie nosiła znamion opresji wobec państwa i narodu polskiego.

Zobacz także: Jest decyzja SN ws. dezubekizacji. Prof. Łętowska: krok w dobrą stronę

Generał przypomina, że on i inne osoby pracujące w służbach specjalnych PRL już raz ukarano. Ich emerytury zostały obniżone w czasach rządów PO-PSL. Ale decyzja o przywróceniu emerytury jemu może mieć wymiar symboliczny.

Największe sukcesy i zasługi na rzecz państwa polskiego przyniosła moja służba po roku 1989, więc można powiedzieć, że stałem się swego rodzaju symbolem walki o odzyskanie naszych emerytur. Nas porównuje się do oprawców i zbrodniarzy z lat 40. i 50., zapominając, że po 1970 r. te służby były diametralnie różne, a szczególnie wywiad i kontrwywiad - mówi dalej gen. Czempiński.

"Zdrada stanu"

Warto przypomnieć, że Czempiński jest jednym z dwóch żyjących oficerów wywiadu, zaangażowanych w ważną operację służb. Chodzi o wydobycie z Iraku oficerów CIA. Operacji tej dokonał polski wywiad w przededniu wybuchu I wojny w Zatoce Perskiej. Gen. Czempiński działał wtedy w Iraku, a USA w uznaniu zasług Polaków umorzyły naszemu krajowi znaczną część długu wobec Stanów Zjednoczonych, pochodzących z okresu PRL.

Gen. Czempiński ostro odnosi się do medialnych doniesień o tym, że jego teczka osobowa z czasów służby została wywieziona z Polski. Dokumenty jego i innych oficerów, wywodzących się z poprzedniego systemu, trafiły do USA.

W tym kontekście niezrozumiałe jest dla mnie zachowanie ludzi pokroju Sławomira Cenckiewicza, który wywiózł kilka teczek polskich oficerów do służb obcego kraju, nawet jeśli sojuszniczego. Dla mnie jest to zdrada stanu. Mam nadzieję, że kiedyś poniesie za to konsekwencje - kończy generał.

Oficerom polskiego wywiadu emerytury obcięto na mocy ustawy z 2016 r. Funkcjonariusze służb, którzy pracowali w organach bezpieczeństwa PRL, nie mogą obecnie otrzymywać emerytury wyższej, niż wynosi emerytura minimalna. Obecnie to około 1300 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(480)
Mirek
6 miesięcy temu
Obecnie generalami są osoby po 2 tygodniowych kursach oficerskich, rekordzisci przeskakują w rok kilka stopni od kapitana do generała ( Straż Graniczna,itp). Jedynie co robią to pobierają pensję, a pozniej 16 tysięcy emerytury.Porownajmy służbę Pana General Czempińskego a tych asów to kto ma szacunek......
Ajfa 2356
6 miesięcy temu
Czytam komentarze i widać ignorantow co nie mają pojęcia o czym piszą albo nie znają historii albo myślą że żyją w latach pięćdziesiątych i nie wiedzą co to jest wywiad a co ub albo Sb a .ubowcow któży mordowali dawno powinni pozamykac ale Czempinski był w wywiadzie i wiele zrobił dla Polski nawet Amerykanie oddają mu honor za uratowanie ich obywateli
Polak
6 miesięcy temu
eeee ty general jakiej sluzyles Polsce zniewolonej przez sowietow a tyn im sluzyles zdegradowac do szeregowca
obserwatorzy
6 miesięcy temu
w tym kraju system się zmienia z jednej skrajności w drugą - generale czy warto było służyć temu Państwu zwanemu Polską - tu są żołnierze wyklęci i przeklęci potem idą zmiany i wyklęci stają się przeklętymi , a przeklęci wyklętymi a naród jest w końcu tak zakręcony że wszyscy stają się idiotami i tak nas postrzegają obce państwa - a czemuś biedny ? - boś głupi , a czemuś głupi? - boś biedny - a ukryty wróg z ukrycia sie śmieje.
Polak
6 miesięcy temu
Niech opublikują listę donosicieli do sb , to niektórzy sie zdziwią kto donosił -te osoby robiły dużo złego
taka prawda
6 miesięcy temu
Sbek broni SBeka , co można powiedzieć o setkach tysięcy mordowanych , więzionych w komunistycznych więzieniach , bitych , maltretowanych pozbawionych pracy , awansu zawodowego ,mszczenie się na rodzinach itd . A ci ludzie siedzą cicho i oczekują tylko śmierci!
Strzelec
6 miesięcy temu
Czempińskiego powinno się zdegradować...generałem WP to można nazwać tych co na czapkach mieli Orła w Koronie a nie jakąś stronę.
Normalny
6 miesięcy temu
Czytając niektóre komentarze można powiedzieć...uderz w stół a UBekistan się odezwie.
Bollo
6 miesięcy temu
Idąc takim tokiem myślenia powinni obniżyć emerytury wszystkim co pracowali do lat 80tych górnik hutnik wszyscy bo pracowali dla komunistów
wuj
6 miesięcy temu
Ukarani obniżeniem emerytury powinni być tylko ci którzy wspierali totalitarny system i fakt ten został udowodniony prawomocnym wyrokiem.. Po pogonieniu PIS znów będzie trzeba obniżać emerytury; tym obecnym!
janek
6 miesięcy temu
Piękny kraj,w którym karze się wszystkich tylko nie winnych.Od samego początku ustawa nie obejmowała "niektórych jednostek",a ukarała pionki ku uciesze gawiedzi.Każdy z was tak się cieszy,a Ci ludzie zostali ukarani zbiorow,za czyny,których zapewne nie dokonali.Większość z tych ludzi służyła po 89 w Policji,czyli musieli zostać sprawdzeni.Poza tym,gdzie tu domniemanie niewinności,czy to nie państwo powinno udowodnić winę,a nie najpierw ukarać a potem się zobaczy...?To chory kraj i chorzy ludzie,którzy cieszą się z cudzego nieszczęścia.
pamiętamy
6 miesięcy temu
Niektórzy nadal twierdzą uparcie, że w Polsce nigdy nie było komunizmu, po wojnie tysiące polskich patriotów zamordowali kosmici, tak? Setki tysięcy przeszło przez komunistyczne więzienia, złamano im życie, bo nie pasowali do komunistycznej ideologii.
Jacek
6 miesięcy temu
Zabrać bo są Polakami i nie wyjechali lub uciekli z kraju.
babcia
6 miesięcy temu
dla mnie to karygodne! Karać za to że żył w innym systemie i był wojskowym czy milicjantem. a co jak nadejdzie taki czas ze coś się zmieni i co beda znowu ludzi niszczyć bo w złych czas sie urodził i żył.a teraz pis dla swoich na siłę robi kombatantow ze walczyli z komuną! wstyd. a jedno co szkoda ze komuna dała ludziom wykształcenie .bo dziś niektórzy decydenci byliby niepiśmienni i siedzieli by na wsi i krowy pasli.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić