Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
WEG
|

Skrócenie czasu pracy w tygodniu. Projekt ustawy jest już w Sejmie

287
Podziel się:

Projekt ustawy, zgodnie z którym tygodniowy czas pracy zostanie skrócony z 40 do 35 godzin, trafił już do Sejmu. Takie rozwiązania testowane są już w wielu krajach, m.in. W Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, czy Nowej Zelandii. Krótszy tydzień pracy aktualnie dyskutowany jest również w Polsce.

Skrócenie czasu pracy w tygodniu. Projekt ustawy jest już w Sejmie
Kluczowym czynnikiem wprowadzenia krótszego tygodnia pracy jest również przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu. (unsplash)

Praca od poniedziałku do czwartku. Projekt partii Razem

Autorami projektu ustawy skracającej tygodniowy czas pracy z 40 do 35 godzin są posłowie z partii Razem. Skrócenie czasu pracy nie spowoduje jednak zmian w wysokości wynagrodzenia. Wobec tego wynagrodzenie za 35 godzin pracy będzie takie samo jak za pracę od poniedziałku do piątku. Projekt ustawy nie przewiduje również żadnych ograniczeń dotyczących sposobów organizacji czasu pracy w okresie rozliczeniowym i umożliwia prowadzenie systemu pracy w trzech ośmiogodzinnych zmianach. 

Wciąż jednak nie zostało ustalone to, czy tydzień pracy będzie czterodniowy, a tym samym piątki będą wolny, czy gwarancja będzie dotyczyć łącznego czasu pracy. Przy drugiej opcji, będziemy pracować nie przez 8 godzin dziennie, ale o godzinę krócej. 

Jeden z liderów Lewicy Adrian Zandberg powiedział, że pomysł skrócenia tygodnia pracy ma poparcie Konfederacji Pracy i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. - "W ostatnim czasie wsparcie dla koncepcji krótszego tygodnia pracy przyszło z dość nieoczekiwanej strony — Donalda Tuska." Czytamy na stronie fakt.pl 

Poseł liczy na to, że przewodniczący PO poprze wprowadzoną ustawę i przekona swoich parlamentarzystów do głosowania za jej wprowadzeniem.

Jakie korzyści ma 35 godzin pracy w tygodniu?

Skrócenie czasu pracy ma przede wszystkim wpłynąć na poprawę stanu zdrowia Polaków. Kluczowym czynnikiem wprowadzenia krótszego tygodnia pracy jest również przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu. Zgodnie z danymi OECD polscy pracownicy pracują ok. 1830 godzin w roku, co stanowi 6. najwyższy wynik wśród wszystkich państw OECD i drugi najwyższy wśród państw europejskich.

Wśród zalet wprowadzenia krótszego tygodnia pracy wymienia się m.in. wzrost produktywności pracowników, wzrost zaangażowania w pracę przy jednoczesnej możliwości zachowania równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. 

Zobacz także: 35-godzinny tydzień pracy? "Sztywne regulacje mogą nam tylko zaszkodzić"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(287)
Toudi
miesiąc temu
Nawet jak to przejdzie to i tak kaza ci rypac nadgodziny w soboty jak wszedzie na fabrykach. Ta ustawa jest dla biurw
Leon
miesiąc temu
Noooo matematyka na wysokim poziomie widzę!! Wolne w piątek praca od poniedziałku do czwartku po 8h i wyszło 35h.... Brawo👍👏👏👏 4x8=35!???... Muszę się tego nauczyć!..
Matka
miesiąc temu
Ciekawe jak rozwiążą problem wolnych piątków w szkołach. I co mają zrobić z dziećmi rodzice pracujący (po wprowadzeniu zmian) 7h/5d.
Kot małego
miesiąc temu
Takie działanie spowoduje, zwolnienia pracowników i przejście firm na samozatrudnienie. W chwili obecnej polska firmy mają podatku 25 %, rosnace ceny gazu i prądu, każdy po 333 %. Nikt tego nie wytrzyma. Niestety idzie recesja, a wy, pracownicy będziecie musieli przejść na samozatrudnienie. Oczywiście zwiększenie kosztów pracownika aż o 20 % spowodowane 1 dniem w tygodniu dodatkowo wolnym powoduje wzrost cen, inflacja ponownie nakręcona. Czy tego chcecie? Polska jak i cala Europa niestety ma efekt leniwego kota, nie chce nam się pracować to spowoduje, że my 40 i 50 latki emerytury mieć raczej niebedziemy. Pozdrawiam i pomyślcie trochę zanim wyciągnięcie łapę po kolejne daniny. Czy te działania powoli nie prowadzą nas do Grecji.
typ
miesiąc temu
o to pomysł jak ratować zus nie za swoje. 4 dni pracy to trzeba kogoś na piąty zatrudnić- i pyk składeczka zys i pyk podatki od pracowników, ale zaraz - pyk równoczesnie ceny w sklepach bo trzeba na to zarobić i pyk w góre w fabrykach bo ktoś musi wyprodukować, przewieźć itd..... powiedzmy rządom socjalizmu NIE
użytkownik
miesiąc temu
"piątki będą wolny", autor tekstu chyba nie zaglądał do słownika;)
Jarosław Tuck
miesiąc temu
To bez sensu! Krótszy tydzień w pracy oznacza dłuższe wolne z żoną w domu. Ja tego nie zniosę.
JANUSZ
miesiąc temu
Piszą że nie wpłynie to na wynagrodzenie co za bzdury,co jeśli ktoś ma płacone za godzinę a nie stałą stawkę,nikt mu przecież nie zapłaci więcej jak będzie w pracy zamiast 35 godzi a nie 40.
Tak wiem
miesiąc temu
Pozdrawiam chłopów pańszczyźnianych z komentarzy i ich ekonomów. Wiem, że tego nie chcecie. Nie martwcie się, wam tego nigdy nie wprowadzą. Będziecie pracować najdłużej i za najniższe pieniądze w świecie cywilizowanym...już zawsze.
Nowak
miesiąc temu
Przychodzi Człowiek z tzw. ulicy i zarabia lepiej , pracuje krócej nie robiąc nic lepiej od Ciebie , Ciebie i Ciebie!!
Nepotyk
miesiąc temu
35 godzin pracy i obecne 5 godzin na doszkalanie nieuków (praca własna) po to by mogli zarabiać lepiej (stażysta lepiej opłacany co ma już miejsce w wielu Firmach )
mama
miesiąc temu
Lekarze też będą tyle pracować? gratulacje, grabarze już zacierają raczki bo będą mieli dużo nadgodzin
yyyyyyyyyyyyy...
miesiąc temu
te kursy wszelkie dla chorych bardziej i bezrobotnych.można im w osrodkach serwować kształcenie .albo samemu doszkalać i dalej w świat...
taka prawda
miesiąc temu
Pensja oczywiście będzie dużo mniejsza . Do bani z takim rozwiązaniem .
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić