Tyle kosztują maliny. Trzymajcie się krzeseł

93

Już nie tylko ceny truskawek czy fasolki szparagowej przyprawiają o zawrót głowy. Ostatnio na targach zaczęły się pojawiać także świeże, polskie maliny. Nie każdy jednak będzie mógł sobie pozwolić na tę słodką przyjemność.

Tyle kosztują maliny. Trzymajcie się krzeseł
Ile kosztują maliny? (Pixabay)

Na rosnące ceny warzyw i owoców wpływa wiele czynników - inflacja, wysokie rachunki, wyższe koszty produkcji rolnej i transportu, drożejące nawozy czy malejący popyt. Niestety, sytuacja eskalowała do tego stopnia, że wiele osób boi się teraz zaglądać do swoich osiedlowych warzywniaków.

Niedawno szoku doznali miłośnicy truskawek. Pierwsze polskie truskawki w hurcie kosztowały co najmniej 30 zł za kilogram, a miejscami dobijały nawet do 45 zł. Obecnie truskawki staniały, ale w ich miejsce jako cenowego rekordzisty wchodzi inny, uwielbiany przez Polaków owoc.

Cena malin. Trzymajcie się krzeseł

Chodzi o maliny. Na razie na rynku jest ich niewiele, a te, które się pojawiają, pochodzą z upraw szklarniowych. Ich cena dosłownie zwala z nóg.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jednocyfrowa inflacja w drugiej połowie roku? Prof. Belka: ona galopuje, propaganda zaciemnia obraz

Jak podaje portal sadownictwo.com.pl, pierwsze polskie maliny pojawiły się na rynku hurtowym w Broniszach. Ceny za kilogram tych soczystych owoców kształtują się na poziomie od 62 do 65 zł.

To bardzo dużo - stosunkowo znacznie więcej, niż w ubiegłym roku. Pierwsze polskie maliny w 2022 roku kosztowały około 48-52 zł za kilogram. Oznacza to wzrost o blisko 30 proc. W lipcu ubiegłego roku natomiast ceny spadły do 30-32 zł za kilogram.

Niestety - ceny detaliczne są jeszcze wyższe. Aktualnie 125-gramowe opakowanie malin w warzywniakach kosztuje nawet 15-20 zł.

Pozostaje nam mieć nadzieje, że w najbliższych tygodniach - kiedy na rynku pojawi się więcej świeżych owoców - ceny zaczną spadać. Prawdopodobnie jednak i tak ukształtują się one na poziomie wyższym, niż o tej same porze w ubiegłym roku.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić