aktualizacja 

Tyle zarabiają księża w Polsce. Zdziwieni?

674

Wiele osób zastanawia się, ile zarabiają księża. Oczywiście nie jest to jawne, ale pewne ustalenia docierają do opinii publicznej. Wynika z nich, że duchowni raczej nie mogą narzekać na biedę.

Tyle zarabiają księża w Polsce. Zdziwieni?
Ile wynoszą zarobki księdza? (Adobe Stock)

Zarobki księży zależą od wielu elementów. Część duchownych podejmuje pracę w szkołach czy na uczelniach, gdzie wykładają m.in. filozofię, etykę czy teologię. Niektórzy kapłani pracują również w wojsku i placówkach medycznych.

Pensja jest uzależniona m.in. od doświadczenia księdza. Portal wynagrodzenia.pl donosi, że mediana miesięcznych zarobków nauczycieli religii wynosi 4260 zł brutto. 25 proc. otrzymuje świadczenia mniejsze niż 3530 zł, natomiast 25 proc. może liczyć na stawkę miesięczną przekraczającą 5280 zł!

Księża pracują też jako kapelani. Jakiś czas temu portal wyborcza.biz donosił, że duchowni zatrudnieni w Ministerstwie Finansów (np. w skarbówce) mogą liczyć na pensje rzędu 6,8 tys. zł brutto. "Dodajmy, że jest to uposażenie zasadnicze wraz z dodatkami do uposażenia, nagrodami, nagrodą roczną i nagrodą jubileuszową" - podkreślano. Podano również informacje o zarobkach kapelanów w szpitalach. Te są już mniej imponujące. W jednym z miast na Warmii i Mazurach szpital zatrudniał kapelana na umowę cywilnoprawną z pensją 2 tys. brutto. Z kolei kapelan w zielonogórskiej placówce płacił swemu kapelanowi już 4,6 tys. miesięcznie.

Część księży skupia się tylko na posłudze kapłańskiej. W takim przypadku duchowny utrzymuje się w głównej mierze z datków parafian. Od nich zależy zatem, ile środków do dyspozycji będzie miał ksiądz. Pieniądze trafiają w jego ręce za sprawą niedzielnej tacy, ale i za m.in. śluby czy pogrzeby.

Za ślub czy pogrzeb wierni dają zazwyczaj 1000 zł i więcej. Do tego dochodzą jeszcze chrzciny i ofiary za msze w różnych innych intencjach. Jak z kolei podaje "Magazyn Przedsiębiorcy", niedzielna taca przynosi dochód wynoszący średnio ok. 2 tys. zł.

W ciemno można zakładać, że dzięki temu duchowni zyskują sporo. Oczywiście nie wszystkie środki mają dla siebie, bo przecież trzeba zapłacić rachunki i uregulować różne inne należności, np. za remonty.

Ile wynosi emerytura księdza?

Na jaką emeryturę mogą liczyć księża? "Świadczenie z ZUS księdza emeryta zależy od jego zarobków i wysokości odprowadzanych składek emerytalno-rentowych. Jeśli były one odprowadzane od najniżej krajowej pensji, to i emerytura będzie odpowiednio niska rzędu tysiąca złotych. Ale na przykład księża pracujący w szkołach, na uczelniach już tak niskich świadczeń nie mają. Przy średnich zarobkach i emerytura będzie średnia na poziomie 2,5 tys. zł" - wyjaśnia "Super Express".

Oczywiście budżet księży, którzy znajdują się na emeryturze, nie jest zasilany wyłącznie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Duchowni otrzymują też wsparcie z Funduszu Kościelnego.

Sprawa jest bardzo prosta. Po ukończeniu 65. roku życia na konto kapłanów trafia świadczenie z ZUS-u, a gdy mają już powyżej 75 lat, to wtedy dostają dodatkowo środki z Funduszu Kościelnego.

Tym sposobem ostatecznie kwota otrzymywana przez osoby duchowne to często 5 tys. zł - zauważa "SE".

Zobacz także: Posłanka Hołowni o rosnącej inflacji. "Doprowadza przedsiębiorców do rozpaczy"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić