aktualizacja 

Wybuch w Przewodowie. Fala paniki dosięgnęła Zakopane

Tragiczny wybuch w Przewodowie rykoszetem odbije się na branży turystycznej w Polsce? Zakopane już rejestruje spadek zainteresowania rezerwacjami na Boże Narodzenie i Sylwestra, a właściciele pokoi w stolicy Tatr wprost mówią o turystach z zagranicy: "dla nich staliśmy się krajem wojennym".

Wybuch w Przewodowie. Fala paniki dosięgnęła Zakopane
Zagraniczni turyści odwołują rezerwacje w Zakopanem na skutek tragedii w Przewodowie (PAP, Grzegorz Momot)

Chociaż Zakopane od Przewodowa dzieli ponad 430 kilometrów, skutki wtorkowej tragedii dla branży turystycznej pod Tatrami są już dziś odczuwalne. Gazeta Wyborcza informuje: "Po tragicznym wybuchu w Przewodowie turyści wstrzymują się z podjęciem decyzji w sprawie rezerwacji w Zakopanem. Spadło zainteresowanie wśród obcokrajowców"

Potwierdzają to przedsiębiorcy z Zakopanego. W rozmowach z lokalną redakcją GW mówią wprost o zagranicznych turystach: "Dla nich staliśmy się krajem wojennym, a nie już tylko przyfrontowym".

Przedstawiciele Tatrzańskiej Izby Gospodarczej podkreślają, że rezerwacji z zagranicy nie mają prawie wcale, nie licząc klientów i klientek polskojęzycznych, mieszkających na co dzień poza granicami kraju. Te osoby zazwyczaj pragną z sentymentu odwiedzić polskie góry i mniej obawiają się doniesień wojennych, ponieważ informacje czerpią od bliskich pozostających na miejscu. Poza tym, według branżowych prognoz, okres świąteczny i noworoczny w Zakopanem nastawiony jest na turystów z Polski.

I o ile zainteresowanie noclegami w Zakopanem lawinowo rosło w ostatnich tygodniach, a baza noclegowa była na wyczerpaniu, wtorkowy wybuch w Przewodowie zatrzymał ten trend. Cytowany przez Gazetę Wyborczą, Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej mówi, że turyści dzwonią z zapytaniami, ale nie dokonują rezerwacji, wstrzymując się z decyzją do ostatniej chwili.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chcesz wyjechać na Sylwestra? Lepiej się pospiesz. „Nawet 8 tys. za noc”

A Rafał Marek, szef Krakowskiej Izby Turystyki dodaje:

Zawsze po tego typu informacjach turystyka zamiera i nie inaczej jest teraz. Tej nocy rezerwacje usług turystycznych w Krakowie zatrzymały się, a nawet pojawiły się pierwsze anulacje.
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić