Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
SSŃ
|

"Wyzysk" na cmentarzach. Tyle w Polsce kosztuje dwuosobowy grób

44
Podziel się

Ceny na cmentarzach osiągają zawrotne poziomy. Polacy coraz częściej są zmuszeni kupować groby dla bliskich... na raty. Zarządcy cmentarzy dyktują ceny pochówku wedle swojego widzimisię, a rząd nie ma planach zajęcia się problemem.

"Wyzysk" na cmentarzach. Tyle w Polsce kosztuje dwuosobowy grób
Ceny na cmentarzach są zaskakująco wysokie (Getty Images, Sayed Hasibullah Kamal / EyeEm)

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Powstać ma m.in. rejestr grobów, dzięki któremu każdy będzie mógł sprawdzić w internecie, gdzie znajdują się mogiły wybranych osób. Prace nad nowymi przepisami nie objęły jednak kwestii drożyzny na cmentarzach.

Drożyzna na cmentarzach

Cmentarze są za drogie. Stały się luksusem, na który nie stać rodzin zmarłych – powiedział Faktowi Sławomir Pawlik, inicjator akcji Stop Cmentarnemu Wyzyskowi z podłódzkich Brzezin.

Za miejsce na cmentarzu w Brzezinach trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych. – 2400 zł opłaty za wykopanie grobu, co robi w kilka chwil koparka, to gruba przesada. Opłata za plac na sto lat jest tak wysoka, że trzeba rozkładać na 5 rat co 20 lat - mówi pan Sławomir. Oprócz tego przecież zapłacić trzeba jeszcze za wjazd na cmentarz czy postawienie pomnika.

Cmentarny cennik

Drogo jest jednak nie tylko na Brzezinach. "Fakt" sprawdził ceny postawienia dwuosobowego grobu murowanego w największych polskich miastach na cmentarzach komunalnych. Kwoty są horrendalne.

W Warszawie opłata na 20 lat za murowany grób dwuosobowy to aż 3 tys. zł. Podobnie wygląda to w Gdańsku czy Łodzi. W Gliwicach opłata jest o połowę niższa. Nie zapominajmy, że wykup miejsca to tylko część wydatków, które musi ponieść rodzina zmarłej osoby.

Na warszawskim Cmentarzu Bródnowskim miejsce może kosztować nawet 20 tys. zł. Na Cmentarzu Wojskowym w alei Zasłużonych cena grobu murowanego wynosi 8,4 tys. zł, a w Krakowie prawie 8 tys. zł.

Co planuje rząd?

Rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie przez rząd limitów cmentarnych opłat. W projekcie nowej reformy cmentarnej pojawił się jedynie zapis, że "wysokość opłat nie będzie mogła przekraczać faktycznych kosztów ponoszonych przez właściciela cmentarza w związku z wykonywaniem tych usług i utrzymaniem cmentarza". Oprócz tego obowiązkiem zarządcy cmentarza ma być podanie cennika do publicznej wiadomości.

Być może należy sprywatyzować cmentarze, tworząc rodzaj spółdzielni, w której udział wykupywałyby rodziny zmarłych razem z miejscem i byłyby zobowiązane do pokrywania kosztów utrzymania cmentarza. Byłyby to koszty realne, bo teraz to jest cmentarny wyzysk – sugeruje Sławomir Pawlik.
Zobacz także: Lockdown dla niezaszczepionych. Polak o nowych surowych zasadach w Austrii
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(44)
Iga
1 tyg. temu
Kapitalizm - to wyzysk człowieka przez człowieka. Tak nas uczono w szkole za PRL. Chcieliśmy kapitalizmu to teraz mamy i z tym trzeba się pogodzić.
emeryt
2 miesiące temu
Parafia zbiera pieniądze na zakup ziemi pod cmentarz . Nastepnie sprzedaje miejsce na grób jako dzierżawę a potem jeszcze pobiera opłaty . To jest wyzysk .
AdaM
2 miesiące temu
sugerowane kasy fiskalne i FV zrobią dobrze tylko skarbowi państwa bo te pieniądze właśnie tam trafią a ceny o te podatki podskoczą do góry i państwo i tak a nawet jeszcze bardziej nic z tym nie zrobi bo im wyższa cena tym wyższy podatek który jakby sam się napędza.
No coments
2 miesiące temu
A może by tak wprowadzić temu towarzystwu cmentarnemu KASY FISKALNE i obowiązkowe FV.Odemnie cmentarny za 2 osobowy grób tzw pieczarę krzyknął 4000zł!!!! + 1000 zł ksiądz .....parafia Niepokalanów to nie było na już tylko na przyszłość
Marcin z Wars...
2 miesiące temu
Skandal
pokoenie JP2
2 miesiące temu
Te wszystkie cmetarze to wyspiska śmieci służące zarabianiu na jakiejś faraonowej mrzonce o nieśmiertelności, kremacja i urna z prochami, gdzieś w katakumbach. Nie będzie to wszystko potem pływać po ulewie czy powodzi i powodować zagrożenia sanitarnego. Wszystkie drobnoustoje i nieczystości z trupiarni trafiają do rzek i jezior w których potem reszta się z przyjemnością latem kąpie. O zajmowaniu przesztrzeni czesto rozmiaru wsi nie wspominając.
Jan
2 miesiące temu
czas odebrac cmentarze z rąk kościoła
Juz czas!
2 miesiące temu
Cmentarze powinny byc panstwowe,czy komunalne.I nie powinien pleban decydowac o tym,kto moze byc pochowany,a kto nie.Religia czy narodowosc,nie powinna miec znaczenia.Tak jest w Krajach cywilizowanych !
Taka prawda.
2 miesiące temu
Ludziska, czas zmądrzeć. Róbcie więcej kremacji to kościelne hieny na kolanach do was przyjdą z prośbą o tradycyjny pochówek.
w 2020
2 miesiące temu
Tylko nie spółdzielnie. Proboszcz będzie prezesem albo sołtysem i łupił będzie mocniej.
w 2020
2 miesiące temu
Miejsce na cmentarzu Warszawa - Wawrzyszef - 40 000 zł
zku
2 miesiące temu
w tej sytuacji wyjściem może być staranie się o przywrócenie, dla zgłaszających taką wolę, prawa do pochówku zgodnego z tradycja przodków czyli spalenia na stosie; drewno do spalenia ciała ludzkiego kosztuje ok. 500 zł; a gdyby można było prochy ludzkie (sterylne po spaleniu w temperaturze kilkuset stopni) pogrzebać np. we własnym ogródku to też miałoby znaczenie dla cen na cmentarzach
dd5
2 miesiące temu
za miejsce na cmentarzu powinien płacić ZUS, a państwo powinno gwarantować każdemu takie samo prawo do godnego pochówku, albo cena miejsca powinna byc urzedowo regulowana.
Irena.
2 miesiące temu
W Polsce jest tanio mieszkam w Austrii tu grob kosztuje 700 Euro na 10lat a pgrzeb trumna kaplica 7000 tys Euro pomnik taki niedrogi 3000 tys Euro spalenie zwlok4000 z malym grobem wiem to z prawej reki miałam pogrzeb w rodzinie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić