Z czego ten nagrobek? A z plastiku - tani i wcale nie gorszy od kamiennego

625

Dla jednych to obraza, dla drugich tania i przyzwoicie wyglądająca alternatywa. dla drogich i ciężkich kamiennych nagrobków. Plastikowe nagrobki powoli podbijają nasz kraj. Są trwałe i niebrzydkie. Najprostsze kosztują - uwaga - ok. 500 złotych za sztukę.

Z czego ten nagrobek? A z plastiku - tani i wcale nie gorszy od kamiennego
Podwójny plastikowy nagrobek kosztuje niecałe 1700 złotych. Pojedyncze można kupić już za kilkaset złotych (allegro.pl)

Jeszcze niedawno plastik był używany jedynie do budowy tymczasowych nagrobków, póki dysponent grobu nie zlecił budowy porządnej, kamiennej konstrukcji. Ale od kilku lat technologia poszła naprzód, swoje dołożyli projektanci. Bez problemu - nawet w internecie - można zamówić plastikowy nagrobek. Najtańszy kosztuje 500 złotych, za 1000 złotych dostaniemy bardzo porządnie wyglądający model.

Polak ciągle woli tradycyjny, ciężki nagrobek z grubą płytą z granitu. Ale to się powoli zmienia i coraz więcej osób zamawia plastikowe nagrobki. Różnicę można dostrzec jedynie z bliska. Na pierwszy rzut oka oba typy wyglądają bardzo podobnie.

Zobacz także: Mazurskie Stonehenge, czyli cmentarz Dohnów w gminie Morąg

Nagrobki plastikowe wytwarza się z tworzywa ABS, pozwalającego na dowolne kształtowanie formy. Jest też tanie i odporne na upał, mrozy i inne warunki atmosferyczne. Jest twarde, nie tak jak granit, ale trudno je zniszczyć. Plastikowe nagrobki są zmorą branży kamieniarskiej.

Kilka lat temu w Polsce zaczęły być popularne tzw. trumny ekologiczne - produkowane z cienkiego drewna albo tektury. Wcześniej Polacy woleli kupować ciężkie trumny z grubego drewna, bogato zdobione. Dziś tania i lekka trumna nie jest już "obciachem", ale wyborem rozsądnym, nie budzącym kontrowersji.

Czy plastikowe nagrobki zastąpią kamienne?

Na razie pewnie nie - ale stają się coraz bardziej popularne. Ich producenci podkreślają, że są trwałe, mało podatne na uszkodzenia. Co prawda są robione z plastiku, ale na dłuższą metę mogą okazać się lepsze dla środowiska - kamień trzeba wydobyć z ziemi, obrobić, pociąć a następnie ważący co najmniej kilkaset kilogramów nagrobek przewieźć na miejsce. To wszystko pochłania duże ilości energii. Co więcej - dziś tworzywo ABS można produkować z materiałów z recyklingu.

To nie wszystko - plastikowe nagrobki są na tyle lekkie, że można zamontować je samodzielnie. Można je zamówić na przykład w internecie razem z kotwami do ziemi i w kilkadziesiąt minut postawić na grobie. Nie potrzeba już ekipy kamieniarzy. To duża zmiana w stosunku do tradycyjnych nagrobków kamiennych.

Producenci plastikowych nagrobków dodają, że ich wyroby są o wiele tańsze. Najtańszy nagrobek plastikowy można kupić już za 500 złotych, średnie ceny oscylują wokół tysiąca. A najtańszy nagrobek kamienny kosztuje 5000 złotych. To minimalny wydatek.

Na razie branża kamieniarska twierdzi, że plastikowe nagrobki są jedynie rozwiązaniem tymczasowym. Dzięki nim można sprawdzić, jak na danym grobie będzie wyglądał nagrobek określonego kształtu i koloru. Ale faktem jest, że coraz więcej osób kupuje plastikowe nagrobki na dłużej. Co więcej - są modele wyposażone w praktyczne schowki na znicze czy narzędzia.

Autor: KBB
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić