Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Wzięła kredyt, pieniądze oddała oszustom. Dopiero w domu dotarło do niej, co zrobiła

7
Podziel się:

Wprowadzona w błąd 68-letnia mieszkanka Rawy Mazowieckiej (Łódzkie) wzięła kredyt w banku i pieniądze przekazała oszustom. Została oszukana metodą "na policjanta i prokuratora". Policja apeluje o ostrożność i stosowanie zasady ograniczonego zaufania.

Wzięła kredyt, pieniądze oddała oszustom. Dopiero w domu dotarło do niej, co zrobiła
68-latka zaciągnęła kredyt i zgodnie z wytycznymi oszustów przelewem pocztowym wysłała kilkadziesiąt tysięcy złotych na wskazane konta zagraniczne (money.pl, Rafał Parczewski)

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka rawskiej policji mł. asp. Agata Krawczyk, całe zdarzenie rozegrało się w środę, około godz. 13.

Pod dom podjechała taksówka

Wówczas na telefon stacjonarny 68-latki zadzwonił mężczyzna przedstawiający się jako policjant.

- Oszust utwierdzał seniorkę w przekonaniu, że tylko on może pomóc w tej trudnej sytuacji. Po chwili zadzwonił na telefon komórkowy, którego numer kobieta sama podała, inny mężczyzna podający się za prokuratora, który nastraszył seniorkę mówiąc, że jest zagrożona i natychmiast musi udać się do banku, aby wziąć kredyt – wyjaśniła.

Następnie po kobietę podjechała taksówka i nie przerywając rozmowy, z kolejnymi wskazówkami od oszusta kobieta przyjechała do placówki bankowej. Tam seniorka zaciągnęła kredyt i zgodnie z wytycznymi rozmówcy przelewem pocztowym wysłała kilkadziesiąt tysięcy złotych na wskazane konta zagraniczne.

Zobacz także: Oszustwo "na policjanta" coraz popularniejsze

Po wypełnieniu wskazówek nadal prowadząc rozmowę z mężczyzną, wróciła taksówką do domu.

Kiedy ochłonęła z emocji, dopiero w domu zrozumiała, że padła ofiarą przestępców i zgłosiła wszystko policji. Mimo że funkcjonariusze natychmiast pokierowali 68-latkę jak zablokować transakcję, było już za późno, ponieważ pieniądze zostały wypłacone z konta za granicą – tłumaczyła mł. asp. Krawczyk.

Policja: zakończ rozmowę natychmiast

Policjanci apelują do osób starszych i ich rodzin o ostrożność w sytuacjach, gdy dzwoni osoba podająca się za policjanta, prokuratora, wnuczka, czy krewnego. Rozmowa prowadzona przez oszustów z pewnością ma na celu wyłudzenie od seniorów ich oszczędności.

Przestrzegają, że jeśli odbieramy telefon i ktoś prosi, albo domaga się pieniędzy, nie podejmujmy żadnych natychmiastowych działań. Należy zakończyć rozmowę, na spokojnie zastanowić się i nie podejmować żadnych kroków pod wpływem emocji.

- Aby nie paść ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad: pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, nigdy nie podawaj swoich danych - wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła. Jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym, spotkaj się z nimi osobiście, będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce – podkreśliła policjantka.

Zaznaczyła, że funkcjonariusze policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, czy przelewanie ich na jakiekolwiek konta w ramach pomocy w działaniach policyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Policja
6 miesięcy temu
W Kielcach już co tydzień oszustwo na policjanta, na prokuratura, i znów na policjanta.
Nemeczek
6 miesięcy temu
Seniorzy nie powinni mieć kont
Mstr
6 miesięcy temu
To wszystko bierze się z tego że starsi ludzie są nauczeni szacunku do organów państwa i służb - a takie służby powinny działać w interesie obywatela - stąd to zaufanie - tu po prostu takie osoby powinny być natychmiast zatrzymywane pozbawiane majątków i skazywane z możliwie maksymalnym wyrokiem przewidzianym prawem a stracone pieniądze natychmiast przekazywane pokrzywdzonym i temat skończyłby się bardzo szybko - po prostu to by się nie opłacało - w tej chwili pewnie gości będą szukać latami a nawet jak znajdą to zanim sprawa przejdzie przez prokuraturę i sąd to miną następne lata w tym czasie oszuści - o ile nie zostaną aresztowani na czas nieokreślony - rozpłyna się w powietrzu - albo wyjdą po kilku latach z obowiązkiem naprawy wyrządzonych krzywd czego oczywiście nigdy nie zrobią .... czyli koło zamknięte a osoba pokrzywdzona jak i taka była tak i taka pozostanie ... czyli sprawiedliwości stanie się zadość ...
Yhhgh
6 miesięcy temu
Winni pracownicy banku..nie zadziałało jak powinni.ono do zwolnienia!!!!
senior 70+
6 miesięcy temu
Od jakiegoś czasu, prawie codziennie mam po kilka telefonów z nieznanych i nie zapisanych w książce telefonicznej numerów. Postanowiłem ich nie odbierać i od razu blokować, bo raz się odbierze i potem nie dadzą spokoju. Są to telefony z drugiego krańca Polski, gdzie nie mam ani rodziny, ani znajomych. (W telefonie wyświetla mi się miasto, chyba na podstawie nr. kierunkowego)
Rrr
6 miesięcy temu
Fajny ten artykuł. Taki wiarygodnie wymyślony 😉
Anka
6 miesięcy temu
Naprawdę żal tej Pani,teraz będzie żyć w biedzie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić