aktualizacja 

Zaczyna się. ZUS roześle listy Polakom. Lepiej ich nie wyrzucaj

60

W najbliższych tygodniach Polacy będą otrzymywać listy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Pismo od tego nadawcy nie powinno wywoływać obaw. Warto jednak zapoznać się z nim jak najszybciej.

Zaczyna się. ZUS roześle listy Polakom. Lepiej ich nie wyrzucaj
ZUS wysyła listy (Getty Images, SOPA Images)

Najbliższe tygodnie będą upływać pod znakiem wysyłki listów z Zakłady Ubezpieczeń Społecznych. Rozesłane zostaną deklaracje podatkowe za 2022 rok. Do Polaków trafi aż kilka milionów deklaracji PIT-40A, PIT-11A, PIT-11.

Listy dostaną wszyscy ci, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Pierwsza transza w liczbie około 124 tys. deklaracji została już przygotowana i oczekuje na wysyłkę. Dojdzie do niej do końca lutego.

Kilka milionów formularzy trafi do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Pierwsza transza - blisko 124 tysiące dokumentów PIT - została przygotowanych do wysyłki przez Biuro Poligrafii. Deklaracje będą wysyłane do końca lutego - przekazał rzecznik ZUS, cytowany przez PAP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Cud na Orlenie. "To nie jest sprawa Obajtka. To sprawa oszustwa"

PIT-40A zostanie wysłany do emerytów i rencistów. PIT-11A otrzymają ci, którzy pobierali z ZUS zasiłki chorobowe lub macierzyński, a w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. PIT-11 wysłany zostanie natomiast do osób, które pobierały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty.

Specjalne pisma z ZUS

Niedawno pojawiły się też informacje, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zainicjował wysyłkę pism z informacją o stanie rozliczeń na kontach Polaków za 2022 rok. "Super Express" spostrzegał, że listy trafią do przeszło trzech milionów osób płacących składki.

Celem tych pism jest uświadomienie Polaków, czy na ich koncie widnieje nadpłata, niedopłata, czy może jednak saldo jest zerowe. Poza tym ZUS przekazuje szczegółowe informacje dotyczące dotychczasowych wpłat na konto. W przypadku dłużników podaje kwotę, którą muszą uregulować.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić