oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Zalegasz z abonamentem RTV? Możesz umorzyć dług lub rozłożyć go na raty

12

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy posiadać odbiornika radiowego lub telewizyjnego zobowiązany jest do uiszczenia opłaty abonamentowej. Niewywiązanie się z tego obowiązku może się skończyć wezwaniem do zapłaty zaległego abonamentu RTV. Jeśli je otrzymamy, musimy działać szybko. Dług można bowiem umorzyć lub rozłożyć go na raty. Jak to zrobić?

Zalegasz z abonamentem RTV? Możesz umorzyć dług lub rozłożyć go na raty
Otrzymałeś wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu RTV? Możesz go umorzyć lub rozłożyć na raty! (Pixabay)

Po otrzymaniu wezwania do zapłaty zaległego abonamentu RTV należy działać szybko. To pozwoli nam uniknąć egzekucji długu i nie narazi nas na dodatkowe koszty z nią związane. Można to zrobić, spłacając całą zaległość. Jeśli nie dysponujemy taką sumą, możemy wnioskować o umorzenie zaległości lub na rozłożenie jej na raty.

Choć to Poczta Polska odpowiada za kontrolowanie abonamentu RTV i wysyła wezwania do zapłaty, to nie ona wydaje decyzję o ewentualnym umorzeniu długu, czy rozłożeniu go na raty. Z wnioskiem musimy zgłosić się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Można złożyć wniosek drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP2. Istnieje możliwość złożenia wniosku osobiście w Kancelarii Biura KRRiT lub wysłania go pocztą.

Wniosek do KRRiT powinien zawierać imię i nazwisko, adres abonenta dłużnika, a także indywidualny numer identyfikacyjny. Powinna się w nim znaleźć także wskazanie, czy zwracamy się o umorzenie zaległego abonamentu RTV, czy o rozłożenie go na raty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co z referendum ws. aborcji? "To ucieczka"

We wniosku nie może także zabraknąć kwoty zadłużenia, okresu, za jaki naliczono zaległość i uzasadniania. Umorzenie zaległego abonamentu RTV następuje tylko w uzasadnionych przypadkach. Jakich?

Kto może spodziewać się umorzenia zaległości?

Przesłanką do umorzenia zaległego abonamentu RTV jest trudna sytuacja finansowa. Mogą wnioskować o nią osoby z gospodarstw wieloosobowych, w których dochód na osobę nie przekracza 55,5 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę (2354,31 zł brutto). W przypadku gospodarstw jednoosobowych to 74 proc. minimalnego wynagrodzenia (3139,09 zł brutto).

Wśród przesłanek "Gazeta Pomorska" wymienia również "ogłoszenie stanu klęski żywiołowej na obszarze, na którym znajduje się gospodarstwo domowe osoby zobowiązanej do uiszczenia opłaty za RTV", upadłość podmiotu, na którego nałożony był obowiązek.

Umorzenia zaległości może się także spodziewać osoba, która ukończyła 60 lat i posiada ustalone prawo do renty rodzinnej, która stanowi jedyne źródło osobistego dochodu, jeśli wysokość świadczenia nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (3577,74 zł brutto). Przesłankom do umorzenia jest również ciężka i długotrwała choroba.

O rozłożenie zaległego abonamentu RTV na raty mogą się spodziewać osoby, których dochody nie przekraczają 80 proc. minimalnego wynagrodzenia dla gospodarstw wieloosobowych (3393,60 zł brutto) i 100 proc. minimalnego wynagrodzenia dla gospodarstw jednoosobowych (4242 zł brutto).

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić