Maja Budka| 
aktualizacja 

Zarobki przedstawiciela handlowego. Jak nim zostać?

3

Przedstawiciel handlowy to osoba niezbędna w każdej firmie. Jest odpowiedzialna za nawiązywanie kontaktów z nowymi klientami i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi. Na tym stanowisku liczą się przede wszystkim odpowiedzialność oraz odporność na stres. Handlowcy są obecnie rozchwytywani, co przekłada się na ich nie najniższe wynagrodzenia. Ile zarabia przedstawiciel handlowy? Jakie ma obowiązki?

Zarobki przedstawiciela handlowego. Jak nim zostać?
Przedstawiciele handlowi do zarobków doliczają także wysokie premie i prowizje (unsplash, Medienstürmer)

Kim jest przedstawiciel handlowy? Czym się zajmuje?

Przedstawiciele handlowi nie muszą martwić się o zatrudnienie. Każda duża firma potrzebuje osoby, która będzie ją reprezentować i pozyskiwać nowych klientów. Zawód przedstawiciela handlowego właśnie na tym polega. Jest to osoba, która sprzedaje produkty i usługi swojej firmy. Do jej obowiązków należy również obsługa klienta, zawieranie z nimi umów, realizowanie ich oraz utrzymywanie dobrych kontaktów z pozyskanymi klientami. Poza tym dobrze postrzegane jest doradztwo techniczne.

Charakter pracy przedstawiciela handlowego

Częstym elementem pracy przedstawiciela handlowego są wyjazdy służbowe i praca w terenie. Wiąże się to ze spotkaniami biznesowymi z obecnymi i potencjalnymi klientami. Z tego powodu czas ich pracy jest zazwyczaj nienormowany. Przedstawiciele handlowi zatrudniani są w wielu branżach, np. farmaceutycznej, samochodowej, IT, ubezpieczeniowej, fotowoltaicznej. Jako że przedstawiciel ma kontakt z wieloma różnymi klientami, dobrze postrzegana jest przez pracodawców znajomość języków obcych. Ważne jest również posiadanie prawa jazdy.

Jakie cechy musi posiadać przedstawiciel handlowy?

Jak w każdym zawodzie, tak w przypadku przedstawiciela handlowego potrzebny jest zestaw cech i umiejętności, aby sprawdzić się na tym stanowisku. Jako że często przedstawiciele pracują w systemie prowizyjnym, to od ich działań zależy nie tylko ich zysk, ale i zysk całej firmy. Muszą być więc samodzielni i odpowiedzialni. Dobry przedstawiciel powinien być też zorganizowany, komunikatywny, charyzmatyczny, przekonujący, odporny na stres. Powinien dobrze się prezentować, znać różne rodzaje komunikacji. Nieobce powinny mu być techniki sprzedaży oraz strategie negocjacji handlowych.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy? Zarobki w zawodzie

Praca przedstawiciela handlowego nie należy do najłatwiejszych. Wynagradzane jest jednak wysokimi zarobkami. Ile zarabia przedstawiciel handlowy? Osoby na tym stanowisku mogą liczyć na pensje w wysokości od 4 do 7 tysięcy złotych brutto. To jednak zależy nie tylko od doświadczenia, stażu pracy, branży, ale i miejsca czy województwa, w jakim się pracuje. Warto też pamiętać, że handlowcy do zarobków doliczają sobie dodatkowe premie i prowizje, których wartość zależna jest od wyników pracy. Mają więc duży wpływ na to, jaką wypłatę otrzymają na konto. Mile widziana jest również gotowość do założenia/prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Fotowoltaika – przedstawiciel handlowy. Zarobki

Nie bez znaczenia jest także branża, w jakiej spełnia się przedstawiciel handlowy. Na wysokie zarobki można liczyć np. w branżach: medycznej, farmaceutycznej czy fotowoltaicznej. Sięgają wówczas nawet kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Rosnący rynek fotowoltaiki w Polsce, wspomagany dotacjami państwowymi, tworzy duże zapotrzebowanie na przedstawicieli handlowych. Niektóre oferty na stanowisko specjalisty ds. sprzedaży fotowoltaiki czy OZE zaczynają się od 10 tysięcy złotych brutto. Najwyższe zarobki przedstawiciela handlowego fotowoltaiki dotyczą jednak osób, które oprócz sprzedaży mają również obowiązki kierownicze.

Przedstawiciel handlowy – wymagania pracodawców

W szkołach policealnych dostępne są szkolenia i kursy ukierunkowane na zdobycie zawodu przedstawiciela handlowego. Przyszli handlowcy otrzymają tam wiedzę z zakresu ekonomii i technik negocjacji, marketingu itp. Oprócz tego pracodawcy wymagają na tym stanowisku ludzi pewnych siebie, otwartych, nastawionych na sukces i konsekwentnie dążących do celu.

Nie jest jednak tajemnicą, że duże firmy szukają przede wszystkim przedstawicieli handlowych z doświadczeniem w sprzedaży. Niekiedy warunkiem koniecznym jest doświadczenie zawodowe zdobyte w danej branży, np. spożywczej czy farmaceutycznej. Zdarza się też, że firmy sięgają po osoby z doświadczeniem w innych obszarach, gwarantując im odpowiednie szkolenia handlowe i produktowe już od początku współpracy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić