oprac. Katarzyna Izdebska-Białka| 

Zmiany w bonie turystycznym. Dobre wieści. 500 zł po nowemu

4

Bonem turystycznym będzie można zapłacić także za jednodniowe wycieczki, a więc bez noclegu. Ma to być pewna ulga dla branży turystycznej, która cierpi przez obostrzenia spowodowane pandemią. Zmiany zostały podpisane przez prezydenta.

Zmiany w bonie turystycznym. Dobre wieści. 500 zł po nowemu
Bonem turystycznym zapłacimy za wycieczki bez noclegu. Jeden warunek. (Adobe Stock)

Do tej pory bonem turystycznym przysługującym na dziecko do 18. roku życia można opłacić za noclegi w obiektach turystycznych oraz za imprezy turystyczne z minimum jednym noclegiem. Gdy zmiany podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę wejdą w życie, bony będą mogły służyć również do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty. Jest jednak warunek. Chodzi o objęcie pakietem minimum dwóch usług.

Zmiany w bonie turystycznym. Co na to branża?

Branża cieszy się na zmianę. Nowe przepisy znacznie rozszerzają katalog aktywności opłacanych bonami i listę podmiotów turystycznych, które mogą korzystać z programu - uważa Polska Organizacja Turystyczna.

Nowe możliwości. I tak, operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to na przykład usługi przewodnickie, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.

Zobacz także: Oszustwo na bon turystyczny. Prezes UOKiK przestrzega

W ten sposób bon może pomóc nie tylko właścicielom obiektów i osobom bezpośrednio w nich zatrudnionym, ale także pracownikom szerzej rozumianej branży turystycznej: pilotom wycieczek, przewodnikom, instruktorom i animatorom czasu wolnego czy osobom odpowiadającym za transport i wyżywienie" - wyjaśnia POT.

Z bonu turystycznego można korzystać od sierpnia 2020 r. To jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł przysługujące na dzieci do 18. roku życia. Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł.

Bon jest wolny od podatku i nie wlicza się go do wysokości dochodu. Z wykorzystaniem bonu nie trzeba się spieszyć, bo będzie można go spożytkować aż do 31 marca 2022 r.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić