Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. KRO
|

"Znikająca Polska" to efekt wielu reform. Zobacz, gdzie jest najgorzej

49
Podziel się:

Dzisiejsze polskie miasta średniej wielkości mierzą się z problemem depopulacji. Co gorsza, nie ma kompleksowej strategii, która mogłaby odwrócić ten trend. Niespodziewanie jednak mniejsze aglomeracje może uratować praca zdalna.

"Znikająca Polska" to efekt wielu reform. Zobacz, gdzie jest najgorzej
Depopulację miast średniej wielkości można powstrzymać (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, bnorbert3)

Z problemem depopulacji polskich miast zmierzył się dziennikarz Piotr Witwicki. W swojej książce "Znikająca Polska" wziął pod lupę swoje rodzinne miasto Włocławek. Na jego podstawie analizuje sytuację miejscowości dotkniętych regresem społeczno-gospodarczym.

Problem miast średniej wielkości i tego, co się z nimi wydarzyło po transformacji i reformie administracyjnej, jest dobrze znany. Opisują go raporty naukowe, które nie są zbyt optymistyczne. Pokazują jasno, że jeśli nie zmienimy sposobu naszego myślenia, to czeka nas bardzo niewesoły scenariusz - powiedział w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Piotr Witwicki, dziennikarz Polsat News i Interii.

Depopulację można powstrzymać

Dziennikarz jest jednak zdania, że negatywny trend można powstrzymać. Jednak by to zrobić, potrzebne są konkretne działania, szczególnie te polityczne.

Pewnie nie ma już powrotu do dawnej świetności, w takim rozumieniu świetności miasta przemysłowego za Gierka, ale możliwa jest jakaś inna świetność, która dzisiaj nie przychodzi nam do głowy - mówi dziennikarz w rozmowie z Newserią.
Zobacz także: Presja płacowa. "Inflacja to ukryty podatek"

Migrację młodych ludzi niespodziewanie nieco złagodziła... pandemia. Poprzez upowszechnienie się zjawiska pracy zdalnej niektórzy pracownicy zdecydowali się na powrót w rodzinne strony.

Jednocześnie jednak koronawirus mocno odbił się na budżetach. Aż 88 proc. średnich miast (czyli takich od 20 tysięcy do 100 tysięcy mieszkańców) odnotowało pogorszenie sytuacji finansowej od pojawienia się SARS-CoV-2. 28 proc. ocenia to pogorszenie jako "znaczące" - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, na który powołuje się Biznes Newseria.

W miastach w Polsce mieszka 40 proc. Polaków

PIE wskazuje, że 18 proc. średnich miast potrzebuje nowych strategii i pomysłu na rozwój. To miasta położone przede wszystkim w centralnej, wschodniej i południowej Polsce. Ponad jedną czwartą z nich stanowią byłe miasta wojewódzkie, jak: Chełm, Elbląg, Przemyśl, Tarnobrzeg czy Włocławek. Instytut ocenia, że w ich przypadku konieczna jest interwencja państwowa.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że od 1 stycznia 2021 roku na terenie Polski są 954 miasta. Z wyliczeń PIE wynika, że mieszka w nich około 40 proc. Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(49)
pzt
6 miesięcy temu
I po chorobę było Powstanie Wlkp. Tylu Polaków wyjechało do Niemiec do pracy . A tak byłaby praca na miejscu.
SPECNAZ
6 miesięcy temu
Gdynia , nabrzeża portowe sprzedawane są deweloperom , stoczniowa suwnica bramowa 1000 ton wozi beczki, miasto wiecznie zakorkowane, podczas remontu ulic montowano bruk : że niby ładniej, po 3 latach zapadnięte , zapadnięte w całym mieście studzienki prosto na koło , parkometry przed przychodniami, bulwarami morskimi , Dworzec remontowany na konserwatora zabytków w formie kloca modernizmu/brutalizmu PRL ... Gdynia to nie "moje miasto" teraz to Reda Rumia ...
gggg
6 miesięcy temu
jak dzwonami walą po nocach to trzeba się wynosić do cywilizowanych miejsc
zorba
6 miesięcy temu
depopulacja = plan
Zenek.
6 miesięcy temu
Komus przeszkadzały podziały na więcej miast wojewódzkich.
zibi
6 miesięcy temu
spokojnie przyjada z izraela i bedzie pelno a tylko o to tu chodzi
kamie nic nik
6 miesięcy temu
A jeszcze nie tak dawno mówili ...." wasze ulice , nasze kamienice ..." . Czyżby tak ma być realizowane to powiedzenie.
podatnik
6 miesięcy temu
Co się dziwić, mieszkając w mniejszym mieście masz wszystkie wady mieszkania w mieście przy jednoczesnym braku zalet mieszkania w dużym mieście czy na wsi. Sam wyjechałem do dużego miasta 20 lat temu i na pewno była to dobra zmiana.
ola
6 miesięcy temu
Toruń miasto aktualnie ok 175 tys. mieszkańców, nie ma nic poza starówką, brak przemysłu, budownictwo mieszkaniowe niskie 2-3 piętra jak baraki, brak pracy
jarek
6 miesięcy temu
10 milionów to jest liczba jaka przeżyje masoński plan.
Mniejsze
6 miesięcy temu
miasta może uratować tylko powrót do podziału Polski na dawne województwa...
Ewa
6 miesięcy temu
Ale erzędasy dadzą sobie radę . Przykładem są np.Puławy , gdzie urzędas to Pan , szczególnie np. w sądzie ksiąg wieczystych
Trend
6 miesięcy temu
Po tych szczepieniach będzie dużo mieszkań z rynku wtórnego.
Symetria
6 miesięcy temu
Balcerowicz i Lewandowski powinni się bujać i to nie chodzi o huśtawkę.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić