aktualizacja 

ZUS wstrzyma wypłatę emerytury. Te osoby muszą uważać

16

W marcu wprowadzona zostanie waloryzacja, a poza tym zmienią się limity dorabiania. Trzeba bardzo uważać na wyznaczone ramy. Jeżeli ktoś będzie zarabiać za dużo, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmniejszy lub całkowicie wstrzyma wypłatę emerytury!

ZUS wstrzyma wypłatę emerytury. Te osoby muszą uważać
Zdjęcie poglądowe (Adobe Stock)

Zarobków muszą pilnować te osoby, które jeszcze nie osiągnęły wieku emerytalnego, a jednocześnie są na rencie lub wcześniejszej emeryturze. Jeżeli wyznaczony limit zostanie przekroczony, to wówczas ZUS ograniczy lub wstrzyma wypłatę świadczeń. Limity są uzależnione od przeciętnego wynagrodzenia i zmieniają się co trzy miesiące.

Aktualne widełki obowiązują do 28 lutego. "Fakt" podał, co zmieni się od 1 marca.

Zarobki do 4 tys. 713 zł 50 gr brutto miesięcznie w marcu, kwietniu i w maju nie wpłyną na zmniejszenie wcześniejszej emerytury lub renty (limit za grudzień, styczeń i luty wynosi 4536,50 zł miesięcznie) - przekazano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile Polacy dają księdzu "do koperty"? "Niech za robotę się wezmą"

W przypadku przekroczenia progu ZUS zmniejszy wypłatę. Jeżeli natomiast od marca do maja ktoś przekroczy limit 8753,60 zł brutto miesięcznie, to wtedy wyplata świadczeń zostanie całkowicie zawieszona.

Ten limit jednak też idzie w górę o dość pokaźną kwotę. Próg za grudzień, styczeń i luty, po którego przekroczeniu ZUS wstrzymuje wypłaty emerytur i rent, to 8 tys. 424 zł 90 gr miesięcznie - zauważa dziennik.

Kiedy można dorabiać bez ograniczeń?

Warto wspomnieć, że bez ograniczeń można dorabiać do emerytur w wieku powszechnym, a więc przyznawanych kobietom po ukończeniu 60 lat i mężczyznom po ukończeniu 65. roku życia.

Jest jednak wyjątek od tej zasady. Dotyczy on osób, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty minimalnego świadczenia.

Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum - powiedziała Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana przez "Fakt".
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić