Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

Sensacyjne odkrycie naukowców. "Nowy" narząd w ludzkiej głowie

22
Podziel się:

Niezwykłe odkrycie naukowców, którzy prowadzili badania nad rakiem prosty. Uczeni znaleźli nowy narząd. Jego poznanie może pomóc w leczeniu wielu schorzeń.

Sensacyjne odkrycie naukowców. "Nowy" narząd w ludzkiej głowie
Mikroskopijne gruczoły ślinowe znajdują się za nosem. (The Netherlands Cancer Institute)

Do odkrycia doszło przypadkiem. Lekarze z Holenderskiego Instytutu Raka odkryli nowy zestaw gruczołów ślinowych o długości około 4 cm. Zauważyli je podczas skanowania w poszukiwaniu komórek raka prostaty przy użyciu połączenia skanów CT i tomografii emisyjnej pozytonów (PET) zwanych PSMA PET-CT.

Do tych badań wykorzystuje się pewien kontrast. Wiąże się on z białkiem PSMA, którego poziom w komórkach raka prostaty jest podwyższony. Badanie pokazuje również gruczoły ślinowe, gdzie ilość białkiem PSMA jest również wysoka.

O odkryciu poinformowano w artykule w piśmie "Journal of Radiotherapy and Oncology". Naukowcy podejrzewają, że gruczoły te nawilżają górną część gardła za nosem.

Do odkrycia początkowo podchodzono sceptycznie. Jednak po przebadaniu w podobny sposób 100 pacjentów i po kilku sekcjach zwłok stwierdzono, że ten narząd musi posiadać każdy człowiek.

Rurkowate gruczoły ślinowe, bo tak nazwano tę "nową" część ciała człowieka, są nie lada odkryciem. Mogą okazać się pomocne przy niektórych metodach leczenia raka.

Lekarze stosujący radioterapię w leczeniu raka głowy i szyi starają się unikać trzech głównych gruczołów ślinowych. Ich uszkodzenie doprowadza często do trudności z przełykaniem czy mówieniem.

Do tej pory nieświadomie naświetlano czwarty gruczoł. Można tego uniknąć, metoda leczenia będzie wtedy skuteczniejsza, a jej skutki ubocznie mniej odczuwalne - prognozują naukowcy.

Zobacz także: Co z maseczką w busie, taksówce, samolocie? Rzecznik policji rozwiewa wątpliwości
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(22)
🐵🐵🐵
2 lata temu
Moze nowo odkrty🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾
Drama
2 lata temu
Co to jest "prosta", jaki to narząd?
mlewy
2 lata temu
jutro znajdą drugie niewidoczne bo ukryte za pierwszym serce
Jan_Ludwik
2 lata temu
Mnie kiedyś powiedzieli, że mam siedem gruczołów ślinowych... To kim jestem? Kosmitą, mutantem, oszukanym, ale kiedy - wtedy kiedyś, czy teraz...
afrykaner
2 lata temu
ocenzurowano
hehe
2 lata temu
"prowadzili badania nad rakiem prosty. " PROSTE musiały być były te badania. Bo czegoś takiego jak "prosta" nie ma - poza matematyką.
Trik
2 lata temu
No to mam bekę, kilka lat temu będąc w szpitalu spuchło mi pół twarzy. Zostałem zabrany do laryngologa i ten (Lekarz w wieku ok 60 lat. czyli raczej z doświadczeniem). Stwierdził chroniczny stan zapalny ślinianki przynosowej. Rok później znowu spuchłem i trafiłem na innego lekarza (taki świeżo po specjalizacji) i ten stwierdził że nie ma czegoś takiego jak ślinianka przynosowa. Czyli starsi lekarze o tym wiedzieli a młodsi jakoś nie (byłem u kilku laryngologów). To widać naukowcy się popisali...
Owsik
2 lata temu
Ale ten świat zacofany. Mamy 21 wiek a oni to dopiero odkryli
XXXLL
2 lata temu
nowy, czyli ewolucja
osa,,,
2 lata temu
jeszcze troche i odnajdziemy narząd co łączy odczuwanie fizyki kwantowej i zaczniemy wyruszac w podróż jako dusza a ciało poczeka na dusze w domu
pawel
2 lata temu
o jej naukowcy jeszcze nie odkryli że człowiek ma dwie nogi ???
asda
2 lata temu
No to znaczy , że medycyna w cale nie jest tak zaawansowana jak trąbią,przy tych wszystkich operacjach,skanach nie wiedzieć, że w głowie jest 4cm narząd?
Kriss
2 lata temu
narząd to coś na zewnątrz, organ to coś w środku.
Jajo
2 lata temu
czyżby te gruczoły są niszczone podczas testów na korona...?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić