Angelika Karpińska| 

Koronawirus. Pacjenci z chorobami nerek dużo bardziej narażeni na śmierć

1

Naukowcy z Imperial College London zbadali związek między chorobami nerek a COVID-19. Ich wnioski są bardzo niepokojące. Okazuje się, że koronawirus w połączeniu chorobami nerek znacznie zwiększa ryzyko śmierci.

Koronawirus. Pacjenci z chorobami nerek dużo bardziej narażeni na śmierć
Choroby nerek zwiększają ryzyko zgonu na COVID-19 (PAP, EPA, MARTIN DIVISEK)

Naukowcy z Imperial College London przebadali 372 pacjentów zakażonych koronawirusem i przyjętych na oddziały intensywnej terapii. Średni wiek chorych wynosił 60 lat, przy czym ponad 70 proc. stanowili mężczyźni. Wyniki badań pojawiły się na łamach pisma ''Anaesthesia''.

Okazało się, że u niemal 58 proc. pacjentów rozpoznano choroby nerek. U 45 proc. z nich w czasie pobytu w szpitalu rozwinęło się ostre uszkodzenie nerek (AKI), a 13 proc. już wcześniej cierpiało na przewlekłą chorobę nerek (CKD). Kłopotów z nerkami nie miało 42 proc. przebadanych osób.

Koronawirus. Choroby nerek zwiększają śmiertelność

Choroby nerek miały znaczny wpływ na śmiertelność pacjentów. Spośród osób, które nie miały ostrego uszkodzenia nerek i przewlekłej choroby nerek, śmiertelność wyniosła 21 proc. W grupie pacjentów z AKI wywołanym przez COVID-19 zmarło tymczasem aż 48 proc. osób. Wśród osób z wcześniejszą przewlekłą chorobą nerek, w stadiach od 1. do 4. zmarło aż 50 proc. pacjentów.

U pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, którzy wcześniej korzystali z dializ, śmiertelność wyniosła 47 proc. Umierało aż 86 proc. chorych z przeszczepionymi nerkami.

Jednocześnie naukowcy twierdzą, że COVID-19 może prowadzić do chronicznych zaburzeń pracy nerek. Aż 56 proc. pacjentów z jakimikolwiek zaburzeniami pracy nerek wymagało dializy, czyli terapii nerkozastępczej. Wśród pacjentów, którzy po raz pierwszy korzystali z tego leczenia, 19 proc. potrzebowało go jeszcze po wypisaniu z oddziału intensywnej terapii.

Nasze dane wskazują, że choroba i niewydolność nerek u osób krytycznie chorych na COVID-19 są powszechne i wiążą się z wyższą śmiertelnością. Jednak istnieją ważne różnice między stadiami ostrej i przewlekłej choroby nerek. Dotyczą one śmiertelności pacjentów z COVID-19, a szczególnie wrażliwe są osoby po przeszczepie nerki - podsumowali wyniki naukowcy.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Artur Zaczyński o zabezpieczeniu medyków w szpitalu na Stadionie Narodowym

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić