Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Zaskakujący efekt katastrofalnego tsunami. Milion zwierząt przeniosło się do USA

31
Podziel się:

Morskie stworzenia - chcąc nie chcąc - pokonały tysiące kilometrów. Nie było jeszcze takiej wędrówki w historii świata.

Zaskakujący efekt katastrofalnego tsunami. Milion zwierząt przeniosło się do USA
(Wikimedia Commons CC0, US Navy)

Tsunami przetransportowało milion stworzeń morskich z Japonii na wybrzeże USA. Katastrofa z 2011 roku spowodowała najdalszą migrację morską, jaka kiedykolwiek została odnotowana. Skorupiaki, ślimaki morskie i robaki pokonały ponad 7,7 tysiąca kilometrów - pisze "The Guardian".

Na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych pojawiły się setki nowych gatunków. Zwierzęta pokonały Ocean Spokojny, wykorzystując do tego szczątki domów, innych zabudowań, łodzi czy drzewa zniszczone przez żywioł i wepchnięte do wody. Większość znalezionych stworzeń była przymocowana do boi, łodzi, skrzyni i przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych, włókna szklanego i innych materiałów, które nie ulegają rozkładowi.

Okazało się to jednym z największych nieplanowanych eksperymentów przyrodniczych w biologii morskiej, być może w całej historii - wyjaśnia John Chapman z Oregon State University, który uczestniczył w badaniach, których wyniki opublikowano w piśmie "Science".

Specjaliści znaleźli dokładnie 289 gatunków, które przywędrowały z Japonii do USA. Między czerwcem 2012 roku a lutym 2017 roku naukowcy znaleźli je na 600 kawałkach gruzu wyrzuconego na plaże stanu Waszyngton, Oregonu, Kalifornii, Kolumbii Brytyjskiej, Alaski i Hawajów. Niektóre stworzenia, z których dwie trzecie nigdy nie było widoczne na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, rozmnażały się podczas dryfowania na wschód.

To są mięczaki, ukwiały morskie, koralowce, kraby, tak naprawdę wielorakie gatunki, cały przekrój japońskiej fauny - mówi profesor James Carlton z Williams College w stanie Massachusetts.

Skutki dla środowiska naturalnego w Stanach Zjednoczonych będą widoczne za kilka lat. Według ekspertów, dopiero wtedy będzie można stwierdzić, czy któryś z japońskich gatunków stał się zagrożeniem dla tych rodzimych.

Zobacz także: Zobacz także: Dzikie zwierzęta z przemytu

Dopiero w zeszłym roku do Oregonu dotarła japońska łódź z 20 rybami z Pacyfiku. Przybiła do amerykańskiego wybrzeża 5 lat po katastrofalnym tsunami. Ale były też bardziej zaskakujące znaleziska po tsunami. W kwietniu 2012 roku para na Alasce znalazła piłkę nożną należącą do Misaki Murakami, japońskiego nastolatka, który stracił dom w katastrofie. Miesiąc później zgubiony w katastrofie motocykl Harley-Davidsona został wyrzucony na jedną z kanadyjskich plaż.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(31)
btfhgfkkh
5 lata temu
ajajajajajaj płerto riko...
Penta
5 lata temu
Gruz i motocykle plywaja po morzu?
tomaszŁ
5 lata temu
Szalenie trudno jest zakolczykować ślimaka .
xxx
5 lata temu
Co to znaczy "znalazła piłkę nożną"? Panie Bartłomieju rozumiem, że chodziło o piłkę do grania w piłkę nożną. Dlaczego pan nie czyta tych swoich "tekstów"?
jaki nijaki
5 lata temu
Szczęscie że pisowców im tam nie przydnało
gnago
5 lata temu
"Okazało się to jednym z największych nieplanowanych eksperymentów przyrodniczych w biologii morskiej, być może w całej historii " Przejęzyczenie czy niedostępna dla mas wiedza?
SENSACJA
5 lata temu
popieram DO EUROPY nie które zwierzęta przypływają bez tsunami - NA ZAPROSZENIE BŁAGALNE MERKEL
Otaku
5 lata temu
Japońska imigracja do USA XD
gosc
5 lata temu
sprawdzili te skorupiaki licznikem geigera? Może nie ma się z czego cieszyć. Laboratorium lepiej niech pobierze próbki i sprawdzi w kierunku pierwiastków promieniotwórczych. Genetycy mają również pole do popisu.
4321
5 lata temu
D. Trump zarządzi budowę muru na koszt Japończyków aby powstrzymać nielegalnych imigrantów.
jajcarz
5 lata temu
Trump zakazał imigrantom wjazdu do USA lądem czy powietrzem to go obeszli i weszli od strony wody
weeell
5 lata temu
prostota zwyciężyła.Nas te super techniki i technologie nie ratują przed żadną katastrofą a tu zwierzaki znalazły sobie w prosty sposób bezpieczną przystań.Mądrość.Szacunek dla wszystkiego co żyje.Wszystko ma swój cel i swoje przeznaczenie.Najgorszy jest człowiek.
wapniak
5 lata temu
Człowieki... myśleć !! To nie zwierzęta wybrały US, tylko prądy je tam zaniosły. Co.... piłka wybrała Alaskę ?? Przyczepione do rzeczy NIETRWAŁYCH nie dotarły i to nie był nich wybór, więc nie podawajcie głupot, że świadomie wybierały TRWAŁE przedmioty....
iblis
5 lata temu
Do Europy przyplynelo wiecej niz milion i tsunami nie bylo potrzebne...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić