aktualizacja 

PiS zawłaszcza kolejną instytucję kultury. Scenarzysta tasiemca TVP naczelnym legendarnego pisma

8

Ukazujący się do 1956 r. miesięcznik "Dialog" ma nowego naczelnego. Przechodzącego na emeryturę Jacka Sieradzkiego zastąpił pisowski nominat. Jest nim związany z TVP dramaturg i scenarzysta Antoni Winch.

PiS zawłaszcza kolejną instytucję kultury. Scenarzysta tasiemca TVP naczelnym legendarnego pisma
Antoni Winch odbierający nagrodę za najlepszy scenariusz oryginalny słuchowiska radiowego na festiwalu Dwa Teatry Sopot 2016 (AKPA, AKPA)

Nie milkną echa oburzenia po skróceniu kadencji dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Michał Kolankiewicz miał pełnić funkcję do września 2023 r., ale został odwołany przez ministra kultury.


Kolankiewicz w ostatnim wywiadzie przyznał, że jakiś czas temu dostał pismo od ministra Piotra Glińskiego. Przeczytał w nim, że Ministerstwo Kultury ma prawo go odwołać, tak jak go powołało. Teraz Piotr Gliński dokonał zmian personalnych w podlegającym mu miesięczniku "Dialog", nominując na redaktora naczelnego Antoniego Wincha.


"Dialog" to legendarny miesięcznik-instytucja, ukazujące się od 1956 r. i poświęcone dramaturgii współczesnej. W "Dialogu" publikowali swoje utwory m.in. Zbigniew Herbert, Ernest Bryll czy Tadeusz Różewicz. To jedno z najważniejszych czasopism literackich ukazujących się w Polsce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS mści się za "Dziady"? Teatr bez państwowych dotacji

Ostatnim naczelnym był Jacek Sieradzki, który pełnił tę funkcję od 1991 r., ale w styczniu 2023 r. przeszedł na emeryturę. Jego obowiązki czasowo przejęła wicenaczelna "Dialogu" Joanna Krakowska, wybitna teatrolożka i profesorka w Zakładzie Historii i Teorii Teatru w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

W poniedziałek 27 kwietnia na Facebooku "Dialogu" pojawiła się informacja, że we środę zostanie przestawiony nowy naczelny. Redakcja dała do zrozumienia, że nikt z nią nic nie ustalał

"Nikt nam nie chce zdradzić, kto to jest, nikt z nami tego nie konsultował" - czytamy.

Nowym redaktorem naczelnym został Antoni Winch. To 40-letni teatrolog i dramaturg, autor scenariusza serialu "Leśniczówka" Telewizji Polskiej. "Gazeta Wyborcza" pisze, że niedawno został zwolniony z PAN za brak osiągnięć naukowych. Winch od niedawna jest też kierownikiem literackim Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

"Tylko raz w historii 'Dialogu’ zdarzyło się, że redaktor naczelny został przyniesiony w teczce i nominowany bez aprobaty zespołu redakcyjnego – po Marcu 1968 i wypędzeniu z Polski Adama Tarna naczelnym pisma został Stanisław Stampf’l" - komentuje sprawę redakcja "Dialogu".
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: GAK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić