Jan Muller| 
aktualizacja 

Antonow stracił koronę. To nowy największy samolot świata

47
1/11

Premiera giganta

Premiera giganta
(Stratolaunch Systems Corp.)
0
0

Funkcjonalny prototyp największego samolotu świata ujrzał światło dzienne. Współzałożyciel Microsoftu Paul Allen chce, by za kilka lat Stratolaunch wynosił w kosmos rakiety z satelitami.

2/11

Jak duży jest?

0
0

Stratolaunch to olbrzym nawet przy dotychczasowym rekordziście, Antonowie AN-225 Mrija. Jest od niego sporo cięższy i ma większą rozpiętość skrzydeł. Jest tylko nieco niższy, dokładnie o 3 metry. A i tak jest wyższy niż 4 piętrowy blok mieszkalny.

3/11

Jak boisko

0
0

Rozpiętość skrzydeł wspomnianego Antonowa to 88 metrów. Stratolaunch? 117 metrów. To 12 metrów więcej niż boisko do piłki nożnej. Ogromna maszyna po raz pierwszy została wyprowadzona z hangaru na testy tankowania.

4/11

Pod naciskiem

0
0

Żeby utrzymać tego kolosa, w podwoziu zamontowano aż 28 kół. Stratolaunch ma przenosić rakiety, ale jego udźwig i masa jest sporo większa od transportowego Antonowa, który ma masę własną 200 ton, a użyteczną 400 ton.

5/11

Waga

0
0

Nowy król bez paliwa waży 226 ton. Zatankowany pod korek waży o 113 ton więcej. Maksymalnie obciążony to już 589 ton.

6/11

Ale jak duży jest?

0
0

Tak duży, że potrzebuje do wystartowania sześciu silników napędzających boeingi 747. Tak duży, że biegnie w nim 97 km kabli. Tak duży, że hrabstwo, w którym stoi hangar, musiało wydać specjalne zezwolenia budowlane na konstrukcję rusztowań.

7/11

Po co Allenowi ten kolos?

0
0

Współzałożyciel Microsoftu wychodzi z założenia, że olbrzymi samolot to najtańsza metoda wysyłania w kosmos rakiet z satelitami do umieszczania na niskiej orbicie okołoziemskiej. Dlatego wspólnie z firmą Orbital ATK planują podczepiać do maszyny Stratolanunch rakiety Pegasus XL zdolnej do wynoszenia ładunków o wadze do 450 kg.

8/11

Tajniej i wydajniej

0
0

Z możliwością operowania ze zwykłych lotnisk i dużą manewrowalnością Stratolaunch System jest tańszym i wydajniejszym sposobem umieszczania satelitów w kosmosie niż pionowy start - twierdzi producent maszyny w informacji prasowej.

9/11

Kiedy poleci?

0
0

W najbliższych miesiącach nie ma co liczyć na pokaz możliwości samolotu. Według Paula Allena pierwszy lot testowy odbędzie się do końca 2019 roku.

10/11

Z rakietą w niebo

0
0

Jak to ma wyglądać w przyszłości? Idealny scenariusz: Stratolaunch po przeleceniu 2408 km wzniesie się na wysokość 9144 metrów, gdzie uwolni wieloczłonową rakietę kosmiczną. Ta, po odpaleniu silników wzniesie się na niską orbitę Ziemi, a samolot wróci na lotnisko.

11/11

Pokaz z drona

Zobacz także: Pokaz z drona
0
0
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić