#retro Zima w mieście? Tylko we wspomnieniach

1 z 121970 r.

Obraz
© Roman Kotowicz / FORUM

Gdy termometr za oknem wskazuje 10 stopni i szanse na oglądanie śniegu spadają do zera, wracamy wspomnieniami do swojego dzieciństwa. "Kiedyś to były zimy..." - będzie można dziś usłyszeć przy wigilijnym stole. Każdy członek rodziny będzie miał swoje wspomnienia o białych świętach.

Dzisiejsi 30-latkowie będą z zazdrością patrzeć na dzieciaki sunące sankami z osiedlowej górki. Pokolenie 50-latków i starszych cieszyć się będzie, że "zima stulecia", raczej się nie powtórzy. Wyciąganie auta spod zaspy śniegu zarezerwowana jest dla mieszkańców dalekiej północy. Polacy o miejskich kuligach czy białych świętach mogą jedynie pomarzyć.

2 z 121985 r.

Obraz
© Marek Szymanski/FORUM

Spodnie na tyłku były mokre, ale ta mini ślizgawka była tego warta.

Propaganda konającego systemu nie miała znaczenia.

3 z 12Zima 1977-1978

Obraz
© FoKa/FORUM

Wyciąganie z zaspy Fiata 125p. Czasem jeden koń może uratować całe "stado" uwięzione pod maską auta.

4 z 121979 r.

Obraz
© Witold Kulinski/FORUM

To było odśnieżanie dla wytrwałych.

5 z 121978 r.

Obraz
© Jerzy Michalski/FORUM

Osiedlowa górka. Każdy chciał mieszkać na takim osiedlu. Lepsze od zjazdu z Kasprowego.

6 z 121959 r.

Obraz
© Andrzej Marczak / FORUM

Jest lód? Są łyżwy? Jest zabawa!

7 z 121965 r.

Obraz
© Tomasz Prazmowski / MSiT / FORUM

Kulig na błoniach stadionu X-lecia. Kulig. W mieście. Ech...

8 z 121979 r.

Obraz
© Tomasz Prazmowski / MSiT / FORUM

Lekcja wuefu w szkole podstawowej przy ulicy Wiśniowej w Warszawie. Chłopaki grają przeciwko dziewczynom.

Zawsze były jakieś dzielne dziewuchy chętne przyłożyć kolegom na boisku. Nawet jak tego boiska nie było widać spod śniegu i błota.

9 z 121979 r.

Obraz
© Chris Niedenthal/Forum

Na zdjęciu osiedle na Saskiej Kępie w Warszawie i zimowe zajęcia zorganizowane dla dzieci.

Jakby ktoś dzieciakom taką frajdę oficjalnie przygotował, trafiłby pewnie na milicję. Kto jeździł, ten wie..

10 z 121962 r.

Obraz
© Tadeusz Ogonowski / arch. Krzysztofa Potaczaly / FORUM

Zaspy przysłoniły bieszczadzkie drogi, więc dzielni Polacy w czynie społecznym jechali odśnieżać.

11 z 12Zima 1954-1955

Obraz
© Zbyszko Siemaszko / FORUM

Maluchy z przedszkola na stołecznym Muranowie lepią bałwana.

12 z 121962 r.

Obraz
© Miroslaw Stankiewicz/FORUM

Jak widać z tego zdjęcia, zima kiedyś też zaskakiwała drogowców.

Wybrane dla Ciebie