o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
LAK
|

42 tys. lat temu na Ziemi stało się coś strasznego. Konsekwencje były opłakane

28
Podziel się

Najnowsze badania wykazały, że globalny okres wstrząsów 42 tys. lat temu był wynikiem odwrócenia pola magnetycznego Ziemi. Konsekwencje były dramatyczne.

42 tys. lat temu na Ziemi stało się coś strasznego. Konsekwencje były opłakane
Ziemia (Flickr)
bEslGjed

Ziemskie pole magnetyczne zmieniło się 42 tys. lat temu. Serwis Science Alert donosi o dramatycznych konsekwencjach. Zgodnie z radiowęglem zachowanym w starożytnych słojach drzew, trwające kilka stuleci załamanie klimatu, masowe wymieranie, a nawet zmiany w zachowaniu ludzi mogą być bezpośrednio powiązane z ostatnim momentem, gdy ziemskie pole magnetyczne zmieniło swoją polaryzację.

Odkrycie dzięki nowozelandzkim drzewom

Zespół badawczy nazwał ten okres "Adams Transitional Geomagnetic Event" lub "Adams Event", na cześć pisarza science-fiction Douglasa Adamsa, który ogłosił liczbę "42" jako ostateczną odpowiedź na życie, Wszechświat i wszystko.

bEslGjef
Po raz pierwszy byliśmy w stanie precyzyjnie określić czas i wpływ na środowisko ostatniego przełącznika biegunów magnetycznych - powiedział Chris Turney, naukowiec zajmujący się ziemią, z University of New South Wales w Australii.

Odkrycia były możliwe dzięki starożytnym nowozelandzkim drzewom kauri, które zachowały się w osadach przez ponad 40 tys. lat. Dzięki nim, naukowcy mogli zmierzyć i datować skok atmosferycznego poziomu radiowęglowego spowodowanego załamaniem się pola magnetycznego Ziemi.

bEslGjel

Ten najnowszy okres magnetycznego odwrócenia jest znany jako zdarzenie Laschampa i jest to tak zwane błądzenie geomagnetyczne. Dzieje się tak, gdy bieguny magnetyczne planety na krótko zamieniają się miejscami, zanim powrócą do swoich pierwotnych pozycji. Jest to jedno z najlepiej zbadanych zdarzeń pola magnetycznego Ziemi, zarejestrowane przez minerały ferromagnetyczne.

Miało to miejsce około 41 000 lat temu i trwało około 800 lat. Dokładny wpływ tego wydarzenia na życie na planecie był jednak niejasny - więc kiedy naukowcy odkryli starożytne drzewo kauri (Agathis australis) w 2019 roku, które żyło w tym okresie, skorzystali z okazji, aby dowiedzieć się więcej. Dzieje się tak, ponieważ drzewa rejestrują aktywność atmosferyczną w swoich rocznych słojach. W szczególności węgiel-14, czyli radiowęglowodór, może ujawnić wiele informacji o niebiańskiej aktywności.

Zobacz także: Prof. Horban: Istnieją realne szanse, że do września zaszczepimy wszystkich Polaków
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEslGjeG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(28)
Cynik
6 miesięcy temu
Ja czytałem o przebiegunowaniu co 12 000 lat.
...
6 miesięcy temu
Temu i podobnym portalom powinno sie odebrac koncesje lub nalozyc milioniwe kary, za wypisywanie bredni. Serwis informacyjny powinien zawierac tresci sprawdzone i rzetelne. Kto to pisze? Poganiany kijem nieuk po 5 klasach podstawowki? 5000 znakow, moze byc bez teesci... Na kiedy? Artykul mial byc na wczoraj... A to juz sie biore... - tak wygladaja zlecenia na te brednie? Radioweglowodór-14? Reszta bredni? To sie nie nadaje nawet do poprawki. To mozna tylko usunac. Ale porno anonse wklejone na pierwszym miejscu forum wiecie jak poprawnie wkleic. To wlasnie wasz poziom. Burdel.
SEB
6 miesięcy temu
TO JUŻ SIĘ DZIEJE NAJWCZEŚNIEJ ZA 10 LAT LUB DO KOŃCA STULECIA CYKL PRZEBIEGUNOWANIA SIĘ ZAMKNIE HISTORJA LUBI SIĘ POWTARZAĆ POZDRO
bEslGjeH
SzybkiLopez
6 miesięcy temu
Ciekawe bo ja czytałem że najstarsze drzewa z tego gatunku mają ok 3000 tys lat. Tak że chyba kogoś poniosło z tymi 42 tys lat, chyba że to suma wieku wszystkich drzew.
Olo
6 miesięcy temu
Co na to ekolodzy? Też powiedzą ze cywilizacja wpłynęła na zmianę pola magnetycznego ziemi?
Naukowiec
6 miesięcy temu
Naukowcy to takie dziwaki którzy mają swój własny świat. Ja jako naukowiec mogę stwierdzić że siarkowodór świadczy o nieciekawych zmianach w naszych organizmach 😁
ewa
6 miesięcy temu
Wszystkie dinozaury poleciały w kosmos zostały tylko te najcięższe ale kamieniami w nie rzucali i wyginęli
shympans
6 miesięcy temu
Okazuje się że w WP pracują ludzie bez podstawówki
Zigi
6 miesięcy temu
Nie no... 🤣 Takiego steku bzdur już dawno nie czytałem 😁
Przełącznik p...
6 miesięcy temu
Toż to wtedy dżipiesy wysiadły i wszyscy się pogubili (włącznie z tranlatorem tego artykułu).
maniek
6 miesięcy temu
nie wystarczy znać literki żeby pisać
acotam
6 miesięcy temu
co to było??? wóda czy dopalacze?? :):):)
gość
6 miesięcy temu
teraz na naszej ziemi też się dzieje coś strasznego P I S doszedł do władzy ...
bEslGjez
Człek
6 miesięcy temu
Ludzkość jest na ziemi od ponad 50 tyś lat czy zmiany magnetyczne przyczyniły się do depopulacji naturalnej?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić