Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

611. rocznica bitwy pod Grunwaldem. Nie będzie ważnego akcentu

5
Podziel się:

Mija 611 lat od największej bitwy średniowiecznej Europy, która odbyła się 15 lipca 1410 roku pod Grunwaldem. W starciu zmierzyły się wojska Zakonu Krzyżackiego oraz polskie i litewsko-ruskie siły zbrojne. Bitwa była regularnie rekonstruowana, ale tym razem tak się nie stanie.

611. rocznica bitwy pod Grunwaldem. Nie będzie ważnego akcentu
Artur Orlonow, Chorągiew lwowska w bitwie pod Grunwaldem (Wikimedia Commons)

15 lipca 1410 roku król Władysław Jagiełło otrzymał dwa nagie miecze. Wysłał je mistrz Zakonu Krzyżackiego Urlich von Jungingen. W ten sposób chciał sprowokować rozpoczęcie walki.

Bitwa rozpoczęła się w południe. Starcie trwało kilka godzin. Wojska Jagiełły miały przewagę nad Krzyżakami, a wszystko za sprawą tego, że po stronie zakonu walczyło około 21 tys. żołnierzy, natomiast król Władysław II miał ich do dyspozycji około 34 tys.

Ostateczny bilans tej walki nie jest znany. Pojawiły się jedynie informacje, że wojsko krzyżackie straciło 8 tys. osób, a wojsko Jagiełły - 12 żołnierzy, co jest mało prawdopodobne.

Strona polska wygrała walkę, ale nie wykorzystała tego do całkowitego zniszczenia Zakonu Krzyżackiego. Nie zdobyto ostatecznie Malborka, czyli stolicy tego zakonu.

Po pokonaniu krzyżaków król Władysław Jagiełło ogłosił 15 lipca świętem narodowym. Tradycja przetrwała do 1794 roku.

Rocznica bitwy pod Grunwaldem. Znów bez rekonstrukcji

Tradycją było to, że bitwa pod Grunwaldem była upamiętniana poprzez rekonstrukcje historyczne. Niestety w zeszłym roku inscenizacja się nie odbyła. Nie dojdzie ona do skutku również tym razem, a wszystko ze względu na pandemię COVID-19.

W związku z trudnym do przewidzenia rozwojem sytuacji epidemicznej i uwarunkowań prawnych dotyczących organizacji wydarzeń masowych, a przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców Warmii i Mazur oraz gości odwiedzających nasz region, z przykrością informujemy, że podjęliśmy decyzję o odwołaniu tegorocznych Dni Grunwaldu oraz inscenizacji bitwy - poinformowano w oficjalnym komunikacie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(5)
Dany
10 miesięcy temu
Strona Polska wygrała walkę ale nie wykorzystała tego do całkowitego zniszczenia zakonu większej głupoty w życiu nie czytałem. Nagroda Nobla dla wariata, który to napisał aż się uśmiałem.
GajowyMarucha
10 miesięcy temu
Jeszcze by się okazało , że Krzyżacy wygrali i byłaby afera .
marek 13
10 miesięcy temu
jarek co miesiąc robi rekonstrukcje bitew,taki podrabiany Napoleon .
robertWWA
10 miesięcy temu
no tak covid hahahahaha.
Yon
10 miesięcy temu
Co za bzdura , nie długo to tym covidem każdą pierdulke będą tłumaczyć. Najlepiej jak ludzie będą tylko tyrac i płacić podatki.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić