Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Materiał powstał przy współpracy z Parlamentem Europejskim

7 pomysłów na Unię przyszłości. Na co czekają młodzi Europejczycy?

124
Podziel się

Studencki paszport, opodatkowanie robotów, 4-dniowy tydzień pracy oraz kary za rozpowszechnienie fake newsów – takie pomysły na nową Europę mają jej młodzi obywatele. A Ty czego oczekujesz od Wspólnoty? Teraz możesz się tym podzielić z innymi.

7 pomysłów na Unię przyszłości. Na co czekają młodzi Europejczycy?
(materiały partnera)
bELdWccB

Poznanie potrzeb Europejczyków, to jeden z najważniejszych celów Konferencji w sprawie przyszłości Europy, zapoczątkowanej w maju, serii debat oraz dyskusji, prowadzonych, także w sieci, przez obywateli, organizacje pozarządowe, rządy państw członkowskich czy instytucje unijne.

Powszechne konsultacje są odpowiedzią na oczekiwania Europejczyków.

"Jak wynika z sondażu "Przyszłość Europy", przeprowadzonego na zlecenie Eurobarometru, aż 92 proc. obywateli państw członkowskich domaga się, aby ich głos był uwzględniany w podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości kontynentu."

bELdWccD

Unia Europejska zachęca do dzielenia się pomysłami zwłaszcza młodych Europejczyków.

W tym celu powstała specjalna platforma youthideas.eu/pl, na której można publikować swoje spostrzeżenia. Do tej pory pojawiło się już niemal 1300 wpisów i stale ich przybywa. Można zabrać głos w dziewięciu tematach, m.in. zdrowia, edukacji, kultury, gospodarki czy transformacji cyfrowej.

Pomysły, które spotkają się z największym zainteresowaniem użytkowników platformy, zostaną przedstawione podczas, rozpoczynającego się 8 października w Strasburgu, Europejskiego Spotkania Młodzieży 2021 (EYE2021).

Po jego zakończeniu trafią do raportu Youth Ideas, który następnie zostanie przedstawiony członkom Konferencji w sprawie przyszłości Europy oraz posłom do Parlamentu Europejskiego.

bELdWccJ

Nowoczesna edukacja

Zachęcając do dyskusji o przyszłości Europy, wybraliśmy siedem pomysłów, którymi dotychczas podzielili się młodzi obywatele w swoich wpisach na stronie youthideas.eu/pl.Czego oczekują? 

"Wejdź na youthideas.eu/pl i napisz o tym, co chciałbyś zmienić w Europie. Masz gwarancję, że Twój głos zostanie wysłuchany!"

Młodzi chcą łatwiejszego dostępu do podnoszenia wiedzy oraz poszerzania zainteresowań na terenie wszystkich krajów Wspólnoty. "Europejski paszport studenta umożliwiłby swobodne dołączanie do różnych programów, klas lub kursów w szkołach w całej UE." – tłumaczy pomysłodawca. Inny dostrzega potrzebę wspierania młodych, którzy przybywają do Europy z krajów dotkniętych ubóstwem lub działaniami wojennymi. "Po ukończeniu 18 lat osoby te stają przed wieloma wyzwaniami. Unia powinna pomóc im godnie żyć i zwięszyć dostęp do miejsc pracy" – apeluje.

bELdWccK

Opodatkowanie robotów

Młode pokolenie uważa, że korzystne dla Europy byłoby również wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy. W ostatnim czasie takie rozwiązanie było testowane m.in. w Hiszpanii. "Dlaczego nie przyjmiemy go w całej Unii? Wiele firm już eksperymentuje z nowym podejściem do pracy, ponieważ przynosi ono korzyści na wielu płaszczyznach – twierdzi autor wpisu.Zdaniem uczestników dyskusji, zmieniający się rynek pracy to jedno z największych wyzwań, przed jakim stoi Europa. Automatyzacja produkcji sprawia, że likwidowane są kolejne miejsca pracy."Przejście między dwiema gospodarkami wymaga wprowadzenia podatku od robotów. Danina nie tylko spowolni tę transformację, zachęcając firmy do zatrzymywania pracowników, ale też umożliwi sfinansowanie przekwalifikowania osób, które straciły pracę w wyniku robotyzacji" – zauważają.

Bezpieczeństwo w sieci

Ogromny udział w zmieniającym się świecie ma również internet. Zdaniem młodego pokolenia sieć, choć powinna być miejscem swobodnej wymiany poglądów, nie może być pozbawiona kontroli. "Nadszedł czas, aby media społecznościowe wzięły odpowiedzialność za fałszywe treści publikowane na ich platformach, tak jak robią to tradycyjne media. Ważne jest też, aby portale usuwały i karały użytkowników, którzy biorą udział w nadużyciach rasowych w internecie" – podkreśla autor wpisu.Kolejnym istotnym aspektem, który wymaga regulacji jest także ochrona danych osobowych w sieci. "Potrzebujemy większej poufności naszych danych, co można osiągnąć poprzez zagwarantowanie możliwości trwałego ich usunięcia. Ważne jest też, aby prawo do bycia zapomnianym w internecie było łatwo dostępne dla każdego" – dodaje kolejny uczestnik dyskusji.

bELdWccL

Zielone miasta

Europa przyszłości to Europa zdrowa i zielona. Jak to osiągnąć?"Każda europejska gmina musi uwzględnić sadzenie drzew na swoim obszarze jako część mapy drogowej na rzecz neutralności klimatycznej. Instytucje unijne powinny stworzyć prawo, które pozwoli wykorzystać do tego celu każdą zieloną przestrzeń miasta" – pisze autor rozwiązania.Zgadzasz się z tymi pomysłami? Weź udział w dyskusji! A może masz w głowie własne rozwiązania, którą sprawią, że będziesz żył w Europie swoich marzeń? Wejdź na youthideas.eu/pl i napisz o tym. Masz gwarancję, że Twój głos zostanie wysłuchany!

bELdWcde
Materiał powstał przy współpracy z Parlamentem Europejskim
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(124)
Dziuńka
miesiąc temu
Gdybym była młoda, chciałabym wolności: osobistej, słowa i rynku. Na to się nie zanosi. Więc nie żałuję że młodość uleciala.
pol
miesiąc temu
Najlepiej jak wogóle nie będą pracować. Na utrzymaniu starych rodziców
Olo
miesiąc temu
Januszki biznesu wyślą że młode pokolenie będzie im tak jak dziadkowie czy ojcowie na umowę śmieciowa za 5pln po 12-16 godzin pracować przez 7dni w tygodniu. Już w Hiszpanii czy niektórych firmach testują 4 dyniowy dzień pracy bez obniżenia wynagrodzenia. Może sobie Januszek zaiwaniac nawet po 24 na dobę bo robi sam dla siebie.Pracownik jest do jego dyspozycji 8godzin 5 a może juże niedługo przez4 dni. My chcemy cieszyć się życiem mieć czas spotkać się rozwijać swoje pasje a nie jarać za miskę ryżu bo w Polsce place są 3razy niższe niż na zachodzie a ceny to Janusze już wywindowali do takich jak np w Niemczech....
bELdWcdf
cynik
miesiąc temu
Młode pokolenie chce pracować krócej? A na pewno tzw "dochód gwarantowany" byłby dla nich ideałem? I jeszcze wysokie emerytury?
Jerry
miesiąc temu
Młode pokolenie w ogóle nie chce pracować!!!
Darłowo
miesiąc temu
nie pracujesz nie jesz
Gosc
miesiąc temu
Mlodzi niechca pracować, chca pieniadze z nieba... taka prawda. Zreszta oni do niczego się nie nadają.
ess
miesiąc temu
mlodzi nie chca pracowac, chca zarabiac duzo
Basik
miesiąc temu
Oczywiście, 4 dni - jak najbardziej! Tylko po założeniu swojej firmy.
altkin
miesiąc temu
1. Ależ już teraz nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć 4-dniowy tydzień pracy - wystarczy wziąć 4/5 etatu. Można nawet pracować na mniejsze części etatu, albo nawet w ogóle - przymusu pracy nie ma. Tylko sęk w tym, że wynagrodzenie jest proporcjonalne do wymiaru etatu, co nie powinno nikogo dziwić, ale chyba o to właśnie chodzi młodym: pensja ma zostać jak za pracę na cały etat, ale pracy ma być jak na 4/5 etatu. Ten postulat jest przejawem lenistwa - ma być łatwo, dużo i bez wysiłku. 2. Bardzo spostrzegawcza młodzież zauważyła, że podatek od robotów spowolni robotyzację i umożliwi sfinansowanie przekwalifikowania osób, które straciły prace w wyniku robotyzacji. Ciekaw jestem czy zauważyła również fakt, że podatek od robotów sprawi, że ceny produktów produkowanych przez te roboty wzrosną, czyli finalnym płatnikiem będzie nabywca produktów (wliczając w to młodzież).
Twój nick
miesiąc temu
Suma inteligencji na planecie pozostaje stała, rośnie tylko liczba ludności - aksjomat Cole'a
lbn
miesiąc temu
zrobić dodatkowy dzień wolny dla nie pracujących
Nick
miesiąc temu
Mlodzi mają świetne pomysły. Jestem za tym czterodniowym tygodniem pracy. I jeszcze, żebym mógł pracować tylko po 8 godzin dziennie, a nie 12. Żebym miesięcznie w pracy spędzał tylko 136 godzin, a nie 240. Oczywiście za tę samą miesięczna stawkę.
bELdWccX
Miko
miesiąc temu
Moze wogole nie chcecie pracowac i ktos wam z nieba bedzie rzucac pieniadze za nic
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić