oprac. Maciej Deja| 

Ambasador Polski do Niemców: sto lat naszych relacji to katastrofa

34
Podziel się:

Andrzej Przyłębski nie szczędził słów krytyki na temat historii relacji polsko-niemieckich podczas trwającej w Berlinie konferencji. Ambasador nazwał ostatni wiek niemieckiej polityki wobec Polski "katastrofą".

Ambasador Andrzej Przyłębski nazwał ostatni wiek niemieckiej polityki wobec Polski "katastrofą"
Ambasador Andrzej Przyłębski nazwał ostatni wiek niemieckiej polityki wobec Polski "katastrofą" (PAP, Christophe Gateau)

W siedzibie niemieckiego MSZ w Berlinie od czwartku trwa międzynarodowa konferencja „Stulecie niemieckiej polityki wobec Polski 1918-2018”, będąca kolejnym polsko-niemieckim wydarzeniem związanym z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dwudniowe spotkanie otworzył, pomimo nieobecności swojego polskiego odpowiednika, szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas. Jego przemówienie pełne było komplementów i ofert współpracy wobec Polski. – Polska jest niezastąpionym liderem w Europie. Europa potrzebuje Polski – mówił Maas. Zapewniał, że Niemcy „chcą rozwijać Europę wspólnie z Polską, a nie bez Polski, czy wręcz przeciwko niej”. – Nic o was bez was – powiedział po polsku.

Polityk SPD dużo mówił o trudnej przeszłości i pojednaniu, ale jeszcze więcej miejsca poświęcił aktualnej współpracy. – Łączy nas o wiele więcej, niż nas dzieli. Mamy jeden cel: chcemy utrzymać jedność UE 27 krajów – podkreślił. Jego zdaniem Polska i Niemcy powinny odegrać kluczową rolę w nowej polityce europejskiej wobec Wschodu.

Ambasador krytykuje

Wystąpienie ambasadora RP Andrzeja Przyłębskiego zawierało szereg krytycznych akcentów. Odpowiadając Maasowi, polski dyplomata powiedział, że jego zdaniem „ostatnie sto lat niemieckiej polityki wobec Polski było katastrofą” – „epoką, w której niemiecka arogancja ujawniła się w całej swej podłości, a niemieckie interesy stały zawsze na pierwszym planie”.

Przyłębski zarzucił stronie niemieckiej, że często redukuje II wojnę światową do Holokaustu, „tak, jakby Adolfowi Hitlerowi przede wszystkim lub wyłącznie chodziło o wymordowanie europejskich Żydów”. – Polskie ofiary, a pierwsze padły zaraz po wybuchu wojny, zimą 1939 roku, są dziś niemal zupełnie zapomniane lub bagatelizowane, co wyraźnie pokazuje dyskusja o zbrodniach Wehrmachtu, a ostatnio o odszkodowaniach wojennych - powiedział polski dyplomata.

Ambasador skrytykował jako „z dzisiejszego punktu widzenia nie w pełni zadawalający” polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 roku. Jak dodał, niektóre punkty traktatu nie zostały do dziś zrealizowane. – Kontynuujemy jednak rozmowy – podkreślił przypominając, że na początku listopada odbyły się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe.

Dyskusja o przyszłości

W dyskusji o przyszłości relacji polsko-niemieckich uczestniczyli współprzewodniczący polsko-niemieckiej grupy międzyparlamentarnej – Bartłomiej Wróblewski z PiS i Manuel Sarrazin z partii Zieloni.

Poseł PiS polemizował z rozpowszechnioną w Niemczech opinią, iż relacje polsko-niemieckie znajdują się w kryzysie. – Nasze relacje są dobre, lepsze niż retoryka w tych stosunkach i nie różnią się od relacji sprzed 15 lat, gdy po obu stronach rządziły lewicowe rządy – mówił Wróblewski. Jak podkreślił, relacje handlowe rozwijają się, a wartość obrotów przekroczyła 100 mld euro. Gęsta jest sieć kontaktów samorządowych, a setki tysięcy Polaków i Niemców, w tym tysiące młodych ludzi, odwiedzają się nawzajem – wyliczał. Wróblewski wytknął Niemcom, że mają do polski stosunek „paternalistyczny”. Zwrócił też uwagę na wzrastającą obojętność wobec sąsiada i spadające zaufanie.

Rozważając różne warianty rozwoju relacji w najbliższej dekadzie, Wróblewski powiedział, że pozostaną one na „przyzwoitym” poziomie tak, jak obecnie lub – w wersji optymistycznej – dojdzie do kroku naprzód, jeśli „nauczymy się wychodzić naprzeciw swoim oczekiwaniom”.

Zdaniem posła PiS potrzebny jest przełom, „wyraźny znak”, który mógłby polegać na rozwiązaniu problemów obciążających od dawna relacje, jak choćby gazociąg Nord Stream 2 czy statusu Polaków mieszkających w Niemczech. Innym rozwiązaniem mogłaby być realizacja dużego projektu gospodarczego, na przykład szybka kolej łącząca Berlin z Warszawą.

Scenariusze Sarrazina: Kaczyński ratuje Europę

Przedstawiając czarny scenariusz przyszłości stosunków polsko-niemieckich, Sarrazin wskazał na realną jego zdaniem groźbę rozpadu Unii Europejskiej na centrum, czyli strefę euro i pozostałe kraje Unii, te bez wspólnej waluty. Gdyby do tego doszło, polsko-niemiecka wymiana handlowa załamałaby się, ponieważ oba kraje chroniłyby swój rynek. W tej sytuacji Polska – kontynuował poseł Zielonych – przestawiłaby się na kooperację z Chinami i innymi krajami poza UE. Volkswagen mógłby wycofać produkcję ciężarówek z Wrześni i przenieść zakład do Niemiec.

A gdyby podczas ostrej zimy 2020/2021 Niemcom zabrakło prądu, Gazprom powiedziałby: dostarczymy wam przez Nord Stream 2 paliwo pod warunkiem, że zablokujecie europejską unię energetyczną.

Zobacz także: Zobacz także: Sikorski u Hofmana: aspirowaliśmy do grupy trzymającej władzę w UE

W rezultacie w 2028 roku Unia byłaby skończona i to nie z powodu sporów niemiecko-francuskich, lecz z powodu sporu Niemiec z Polską – powiedział Sarrazin.

Rozważając pozytywny scenariusz, poseł Zielonych zauważył, że wobec problemów wewnętrznych w największych krajach Unii – Niemczech, Francji i Włoszech, znaczenie Polski może wzrosnąć. W zawierającym elementy satyryczne wystąpieniu Sarrazin zasugerował, że po wyborach parlamentarnych w 2019 roku w Polsce Jarosław Kaczyński postanowi uratować Europę i zdecyduje się na rządzenie z koalicją proeuropejską. Szef PiS proklamuje oś Polska-Hiszpania jako oś ratunku dla Europy.

– Ukraina w 2025 roku będzie przed rozpoczęciem rozmów akcesyjnych, a Polska w tym czasie przyjmie euro. Polska będzie liderem Europy forsując koncepcję Europy federalistycznej, w której narody nie znikną – snuł swoje rozważania Sarrazin. – Jeszcze Europa nie zginęła – zakończył swoje wystąpienie polityk Zielonych.

Ożywione kontakty

W dyskusji uczestniczyli też szefowa Instytutu Zachodniego w Poznaniu Justyna Schulz i analityk niemieckiej Fundacji Nauka i Polityka Kai-Olaf Lang.

W piątek uczestnicy konferencji będą dyskutować o poszczególnych etapach relacji polsko-niemieckich w minionym stuleciu.

W konferencji biorą udział politycy, naukowcy, działacze społeczni i dziennikarze z obu krajów. Dwudniowe spotkanie zorganizował niemiecki MSZ oraz Instytut Spraw Polskich (Deutsches Polen-Institut) z Darmstadt.

W ostatnim czasie doszło do wyraźnego ożywienia kontaktów polsko-niemieckich. W połowie października z oficjalną wizytą w Berlinie przebywał prezydent Andrzej Duda. W tym czasie odbyło się też Forum Polsko-Niemieckie. Na początku listopada w Warszawie miały miejsce XV konsultacje międzyrządowe z udziałem szefów rządów – Angeli Merkel i Mateusza Morawieckiego oraz większości ministrów obu rządów. 13 grudnia do stolicy Niemiec przyjedzie szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.

Jacek Lepiarz Deutsche Welle:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:Deutsche Welle
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Tuska ciągle nie było w domu. Tak dopiekła mu rodzina
Kuba Wojewódzki w Fame MMA? "Dla pieniędzy zrobię wszystko"
Hubert Hurkacz zarobił krocie w tym sezonie. Imponująca kwota
Co za akcja! Tak awans do półfinału przypieczętowały Linette i Pera
Nie tylko z majonezem. Tej wersji jaj wielkanocnych nie jadłeś
IMGW nie ma złudzeń. Polacy, lepiej usiądźcie
Dramatyczne wieści. Z Beatą Tyszkiewicz jest coraz gorzej
"Wielka tragedia dla Rosji". Zaskakujący ruch szefa Grupy Wagnera
Tyle zarabiają sędziowie w MMA. Nie uwierzysz. Znamy kwotę
Wsypał go czarny kot. Przestępca z Lublina miał pecha
Tajemnicze odkrycie w gminie Gubin. Ktoś wykopał skarb liczący tysiące lat
Aż trudno w to uwierzyć. Tak kiedyś wyglądała Julia z "Love Island"
Jak to możliwe? Szokująca statystyka reprezentanta Polski
Propagandysta wywołał awanturę. Został wyrzucony z samolotu
32-latek jechał się oświadczyć. Swoje zachowanie tłumaczył miłością
Nie żyje Ryszard Gajos. Miał 75 lat
Cichopek ogłosiła to publicznie. Kurzajewski nie wytrzymał
Chciała wyglądać pięknie, ale zaoszczędzić. Teraz ostrzega
"Milionerzy": feralny start. Trudno uwierzyć, jak szybko zużył koła
Miarka się przebrała. Nie chcą więcej pomagać żołnierzom z Rosji
Nie chciała pomóc bratu. Na lotnisku go aresztowali
Posyp obficie kostkę przed domem. Zapomnisz o pieleniu
Jędraszewski do bierzmowanych. "Macie bronić krzyża"
Wysyłał to policjantom. "Ulubieniec" komendy z Mazowsza pożałuje
Neo-Nówka nie ma litości dla polskiej reprezentacji. Tak ich podsumowali!
Gdzie zaoszczędzić przed Wielkanocą? Wyróżnia się jeden sklep
Niepokojące słowa o Komendzie. Była narzeczona przerwała milczenie
Polak wyprowadzony z samolotu w kajdankach. Tak umilał sobie podróż
Rosyjski polityk nagany. "Trudno go nazwać człowiekiem"
Leśnicy pokazali nagranie. Czegoś takiego dawno nie widzieli
ZUS potwierdza. Emerytury niższe nawet o 500 zł!
6 tys. zł mandatu i 56 punktów karnych. Policja pokazała nagranie z Iłowy
Turyści chcieli zobaczyć rosyjską granicę. Oto finał
Rewolucja w Biedronce. Zwróć uwagę na zakupach
Marsz papieski w Poznaniu odwołany. Organizator się przestraszył
Piszą o zwrocie podatku. Dostałeś? Natychmiast zgłoś
99 proc. ludzi nie widzi słonia na rysunku. Zaliczasz się do nich?
Wraca kwarantanna! Adam Niedzielski ogłosił rozporządzenie
Fatalny finał grzybobrania. Stanął jej na drodze. "Ruszyłam, on za mną"
Kurzajewski z przytuloną piękną blondyną. Już wiadomo, kim jest kobieta
Nie żyje księżniczka Kasia. Miała polskie korzenie
Poszła na grzyby. Pokazała zdjęcie. "Proszę się nie śmiać"
Schudła ponad 90 kilogramów. Wojciechowska pokazała zdjęcia
To zrobili z nagrodą za Eurowizję. Cały świat jest w szoku
Trudny test na spostrzegawczość. Która z postaci to chłopiec?
Trwa 15 minut. Gdy wystąpi, od razu dzwoń po karetkę
Musisz to zrobić do końca czerwca. Zignorujesz? 5 tys. zł kary!
Rosyjscy dowódcy nie przebierają w słowach. Tak mówią o Putinie i Szojgu
Zdrapała 3300 zdrapek. Afera w punkcie Lotto
Nagranie. W jego kierunku ruszył łysy agresor. Oto co zrobił
Rosyjski żołnierz ukradł konsolę. Później napisał... do właściciela
Jej piersi ważą 13 kg. Musi poruszać się o lasce
W tym sklepie kupują posłowie. Tylko spójrzcie na cenę masła
Pierwsza taka sprawa. Ujawnili dane rosyjskiego mordercy i gwałciciela
2x ryba, surówka i frytki. Turysta: "Nie ma nad czym płakać"
Pokazał to w kierunku ukraińskiego drona. Rosjanin szybko pożałował
42,89 zł oszczędności. Paweł Kukiz zdradził, co robi z pieniędzmi
Zdjęcie z moskiewskiego sklepu. Też to widzicie?
Zasadź tę tanią roślinę. Krety będą trzymały się z daleka
To najzdrowsze polskie warzywo. "Ma najwięcej składników odżywczych"
Spisek w Ukrainie. Obrońcy mieli zdrajców w swoich szeregach
Rosjanie boją się żyć w Polsce? Ten film jest hitem
To już przesądzone. Cichopek i Kurzajewski będą musieli się rozstać
To ich Kadyrow wysyła na wojnę. Wyciekła prawda o czeczeńskich bojownikach
To już pewne. Będzie nowe świadczenie
Tak imprezują Amerykanie w Polsce. Mieszkańcy oburzeni
Kartka za szybą wystarczyła. Sąsiad odpowiedział
Tak Tusk poszła na spacer z psem. Lepiej usiądźcie
Sensacja w Australii. "Takie znalezisko zdarza się raz w życiu"
Ekspedientka opracowała prosty przekręt. "Wzbogaciła się" o kilkadziesiąt tysięcy złotych
Rosyjscy kadeci nie żyją. O 7 rano stało się coś bardzo dziwnego
Przepadli na 20 lat. Powrócili, a 30- i 40-letnie panie są zachwycone
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić