Amerykańskie myśliwce pojawiły się w Polsce. Pentagon wyjaśnia

33

W Polsce pojawiło się kilkadziesiąt amerykańskich samolotów bojowych F-15 i F-16. Niektórzy mogli uznać, że ma to związek z sytuacją na wschodniej granicy Ukrainy. Co na to rzecznik Pentagonu John Kirby?

Amerykańskie myśliwce pojawiły się w Polsce. Pentagon wyjaśnia
F-15 w akcji (Getty Images)

Okazuje się, że przylot amerykańskich myśliwców do Polski nie ma żadnego związku z sytuacją na wschodniej granicy Ukrainy. - To są standardowe ćwiczenia (...) To nie jest szczególna reakcja na to, co dzieje się na granicy Ukrainy z Rosją lub na Krymie - przekazał na konferencji prasowej rzecznik Pentagonu John Kirby.

Obecność naszych sił w Polsce jest rotacyjna, co bardzo sobie cenimy i chwalimy. Jest to część tego programu - dodał.

Zaznaczył też, że rosyjskie siły zbrojne w pobliżu Ukrainy są obecnie większe niż w 2014 roku. - Z pewnością jest tam więcej rosyjskich żołnierzy niż w 2014 roku - przyznawał, nie podając jednak konkretnych statystyk.

Stany Zjednoczone uważają to rozmieszczenie wojsk za bardzo niepokojące i wzywają Rosję do wyjaśnienia swoich zamiarów - mówił Kirby.

Mariusz Błaszczak: Wzmacniamy bezpieczeństwo naszego regionu

Wcześniej do przylotu amerykańskich samolotów do Polski odnosił się minister obrony- Mariusz Błaszczak.

Dzisiaj do Polski przyleciało kilkadziesiąt samolotów F-15 i F-16. US_EUCOM (dowództwa amerykańskich wojsk w Europie - przyp. red.) ćwiczy szybki przerzut sił powietrznych w Europie z wykorzystaniem między innymi polskich lotnisk. Wspólnie ćwicząc, wzmacniamy bezpieczeństwo naszego regionu #StrongerTogether - podkreślił na Twitterze.
Autor: MDO
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić