Apel leśników. Pokazali nagranie ku przestrodze

45

Śnieżny puch pokrywający drzewa zachęca do leśnych spacerów. Wybierając się do lasu, warto zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, z którymi może się wiązać zimowa aura. Leśnicy Lasów Państwowych udostępnili na Facebooku nagranie ku przestrodze. Lepiej mieć się na baczności!

Apel leśników. Pokazali nagranie ku przestrodze
Leśnicy ostrzegają przez niebezpieczeństwem podczas leśnych spacerów (Facebook, Nadleśnictwo Rymanów, Lasy Państwowe)

W najbliższych dniach meteorolodzy zapowiadają opady śniegu w większości kraju. Kiedy biały puch przykryje Polskę, krajobraz za oknem będzie szczególnie zachęcał do spacerów. Zimowa szata najpiękniej prezentuje się oczywiście w lesie. Warto jednak wiedzieć, że bajkowa sceneria może nieść za sobą pewne niebezpieczeństwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dobre wiadomości dla narciarzy. "Robili wszystko, aby pojeździć"

Leśnicy ostrzegają. Nagranie z lasu ku przestrodze

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że oprócz przemoczonych butów czy kataru, zimowe spacery wiążą się z dość poważnymi zagrożeniami. Zwracają na to uwagę leśnicy z Nadleśnictwa Rymanów. Chodzi o okiść.

Okiść to ciężkie czapy śniegu, które po obfitych opadach gromadzą się na koronach drzew. Prezentują się nadzwyczaj malowniczo, ale mogą być niebezpieczne. Piętrzący się mokry śnieg powoduje przeciążenie gałęzi, często destabilizując równowagę drzewa.

Las po intensywnych opadach śniegu z pewnością wygląda bajecznie. My jednak przypominamy, że ciężki, zalegający na drzewach śnieg może powodować odłamywanie się konarów, koron drzew, łamanie pni czy wywracanie się całych drzew - czytamy w poście Nadleśnictwa Rymanów na Facebooku.

Dla zobrazowania problemu leśnicy udostępnili film ku przestrodze. Na nagraniu widzimy moment, w którym przeciążone śniegiem drzewo nagle łamie się w połowie, a górna część pnia z impetem spada na ziemię. Gdyby w tym czasie ktoś przechodził pod widzianym na wideo drzewem, mogłoby dojść tragedii.

O ile przy porywistym wietrze zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, o tyle przy okiści nasza czujność bywa uśpiona - dodają pracownicy Lasów Państwowych.

Podczas leśnych spacerów warto więc zwracać uwagę na przeciążone śniegiem gałęzie i drzewa i starać się omijać je szerokim łukiem. W ten sposób unikniemy niebezpieczeństw i w spokoju będziemy mogli cieszyć się białą zimą.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić