AstraZeneca nie jest bezpieczna? Ministerstwo Zdrowia reaguje

38

Pojawia się coraz więcej dyskusji dotyczących szczepionki AstraZeneca. Niektórzy uważają, że nie jest ona w pełni bezpieczna. Na pojawiające się doniesienia ekspertów zareagował już rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

AstraZeneca nie jest bezpieczna? Ministerstwo Zdrowia reaguje
AstraZeneca (Getty Images)

Szef działu szczepień Europejskiej Agencji Leków (EMA) Marco Cavaleri dostrzega związek między zaszczepieniem preparatem AstraZeneca i wystąpieniem incydentów zakrzepowo-zatorowych u niektórych osób, które przyjęły dawkę.

Do tego wątku w programie "Tłit" odniósł się rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - W dobie epidemii powinna królować duża wstrzemięźliwość emocjonalna w wypowiedziach i tutaj, niestety, tej wstrzemięźliwości po stronie tak ważnej organizacji jak EMA nie było - podkreślił.

To wypowiedź jednej osoby, a nie całej EMA. Na dziś EMA nie stwierdziła, by szczepionka AstraZeneca była szczepionką niebezpieczną - jest ona nadal uznawana za szczepionkę bezpieczną i szczepionkę skuteczną. My się opieramy na stanowisku całej organizacji, a nie wypowiedzi jednej osoby - dodawał.

AstraZeneca. Niepokojące wieści z Irlandii

We wtorek podano, że w Irlandii do końca marca było 16 zgłoszeń zakrzepów krwi u osób, które otrzymały szczepionkę przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca. Takie informacje przekazał tamtejszy regulator leków i produktów zdrowotnych HPRA.

Nie poinformowano jednak, czy któryś z zakrzepów był przyczyną śmierci. Wiadomo natomiast, że żadne ze zgłoszeń nie dotyczy zakrzepicy zatoki żylnej mózgu lub wystąpienia zakrzepu krwi związanego z niską liczbą płytek krwi.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić