Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 

"Atak na Białoruś". Reżim Łukaszenki zatrzymał studentki za filmy na TikToku

Trzy studentki z Białorusi zostały zatrzymane z powodu filmików na TikToku. Nagrania miały na celu wyśmianie kłamliwych słów Aleksandra Łukaszenki o planowanym ataku Ukrainy na Białoruś.

"Atak na Białoruś". Reżim Łukaszenki zatrzymał studentki za filmy na TikToku
Screen z TikToka studentek (TikTok)

22 marca Łukaszenka na spotkaniu z Władimirem Putinem twierdził, że jego służby mają informacje, jakoby ukraińskie wojska planowały napaść na Białoruś.

Teraz pokażę wam, skąd przygotowywano atak na Białorusi. I gdyby sześć godzin przed operacją nie doszło do uderzenia prewencyjnego na pozycje, były cztery pozycje, (Ukraińcy) zaatakowaliby nasze wojska, Białorusi i Rosji, które były na ćwiczeniach. Dlatego to nie my rozpętaliśmy tę wojnę, nasze sumienie jest czyste – mówił Łukaszenka do Putina.

Jego wypowiedź była niezgodna z prawdą - Ukraina nie miała zamiaru atakować jakiegokolwiek kraju. Sama została przez wojska Władimira Putina, które niektórych ataków dokonały z terytorium Białorusi.

Zatrzymanie za filmy na TikToku

Na nagraniach, które pojawiły się na TikToku, białoruskie studentki cytowały słowa dyktatora i w prześmiewczy sposób pokazywały na mapach, jak miałby wyglądać "atak na Białoruś".

Dziewczyny zostały zatrzymane. Wyszły już na wolność, ale reżim "doradził" im, w jakim kierunku mają rozwijać swoje profile w mediach społecznościowych.

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić