Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Atak w meczecie. 22-letni fan Breivika skazany

133

Wymiar sprawiedliwości w Norwegii podjął decyzję w sprawie Philipa Manshausa. Mężczyzna stanął przed sądem za morderstwo swojej młodszej siostry oraz atak terrorystyczny w meczecie. 22-latek jest fanem Andersa Breivika.

Atak w meczecie. 22-letni fan Breivika skazany
Philip Manshaus był zafascynowany ideologią czystości rasowej (PAP, LISE ASERUD)

Do zamachu terrorystycznego doszło 10 sierpnia 2019 w Bærum w Norwegii. 21-letni wówczas Philip Manshaus zjawił się pod miejscowym meczetem uzbrojony w dwie strzelby. Rozpoczął ostrzał budynku, a następnie wkroczył do środka.

W meczecie przebywały trzy osoby, z czego jedna została ranna. Terrorystę szybko obezwładnił 65-letni Mohammad Rafik, emerytowany oficer pakistańskich sił powietrznych.

Jeszcze tego samego dnia okazało się, że przed rozpoczęciem ataku Philip Manshaus zamordował swoją przyrodnią siostrę. Johanna Zhangjia Ihle-Hansen w chwili śmierci miała zaledwie 17 lat. Nastolatka przyszła na świat w Chinach.

Zobacz także: Drugi zamach na papieża. Napastnikiem był ksiądz

Philip Manshaus usłyszał wyrok. Jaką decyzję podjął norweski sąd?

Jak podaje BBC, sąd skazał 22-letniego terrorystę na co najmniej 21 lat pozbawienia wolności. Werdykt odczytała Annika Lindstroem. Podkreśliła, że Philip Manshaus był regularnym bywalcem stron internetowych, których twórcy propagowali czystość rasową oraz wzywali do wojny domowej.

W trakcie procesu Philip Manshaus wielokrotnie powoływał się na Adolfa Hitlera i Andersa Breivika, których przedstawiał jako wzór do naśladowania. Twierdził także, że Holocaust nigdy się nie wydarzył, a on sam sprzeciwia się rzekomo trwającemu "ludobójstwu narodu europejskiego".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić