Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

Awantura na lotnisku. Pasażerowie lotu z Rosji zatrzymani

Policjanci z Mołdawii zatrzymali na lotnisku w Kiszyniowie kilku rosyjskich propagandystów, którzy próbowali podszyć się pod uczestników forum biznesowego. Podejrzani pasażerowie lecieli z Rosji prosto do Mołdawii. Służby nie podały oficjalnej przyczyny aresztowania.

Awantura na lotnisku. Pasażerowie lotu z Rosji zatrzymani
Awantura na lotnisku w Mołdawii (X, Nexta)

Rosyjscy propagandyści starają się działać w całej Europie, wzniecając niepokój społeczny w wielu krajach. Ich działalność zauważana jest m.in. w Mołdawii. Kraj ten od lat toczy z Rosją spory o Naddniestrze. Eksperci podają nawet, że to właśnie Mołdawia może być kolejnym celem rosyjskiej inwazji militarnej po Ukrainie.

Celem Rosjan jest na ten moment próba destabilizacji sytuacji polityczno-społecznej. Na lotnisku w Kiszyniowie doszło nawet do awantury z Rosjanami w roli głównej. Policjanci z tamtejszego portu lotniczego zatrzymali osoby, które najprawdopodobniej były rosyjskimi agentami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosjanie wejdą do Mołdawii? Ekspert o czarnym scenariuszu

Podejrzani pasażerowie mieli lecieć z Rosji na lotnisko w Kiszyniowie. Tłumaczyli się, że są "uczestnikami Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu", którzy chcieli odwiedzić Mołdawię.

Na nagraniu widać, że Rosjanie stawiali służbom opór i konieczne było użycie wobec nich siły. Mimo chaosu i próby nacisku na funkcjonariuszy, ostatecznie akcja przebiegła sprawnie, a podejrzane osoby zostały zatrzymane skutecznie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Mołdawia ma problem z Rosją

Rosjanie wielokrotnie straszyli Mołdawię, sugerując, że ta może być kolejnym celem inwazji - zaraz po Ukrainie. Podobnie sądzą międzynarodowi eksperci. Wściekłość Kremla wzbudziła deklaracja mołdawskiej premier Mai Sandu, która ogłosiła, że 20 października 2024 roku w Mołdawii odbędzie się referendum w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej.

Mołdawskie służby bezpieczeństwa ostrzegają z kolei, że kraj ten może stać się celem wielu hybrydowych ataków ze strony Rosjan, w tym m.in. propagandy przed referendum. Działaniami Rosji zaniepokojona jest Rumunia, która ma bardzo duże powiązania historyczno-biznesowe z Mołdawią.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić