aktualizacja 

Będą sprawdzać, jak pachnie jedzenie w szpitalach? Nowy pomysł minister zdrowia

6

Program pilotażowy ''Dobry posiłek'' to nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia. Cel — poprawa jakości żywienia w szpitalach. Jeśli chodzi o wykonanie... są pewne ''ciekawostki''. Z projektu rozporządzenia wynika, że wydelegowany pracownik szpitala miałby nie tylko fotografować, ale i... wąchać posiłki, zanim trafią do chorych.

Będą sprawdzać, jak pachnie jedzenie w szpitalach? Nowy pomysł minister zdrowia
Program ''Dobry posiłek'' zaskakuje (Adobe Stock, Rawpixel Ltd.)

– Wysoki standard żywienia to szansa na szybszy powrót do zdrowia – oznajmił ostatnio premier Mateusz Morawiecki.

Jedną z obietnic Prawa i Sprawiedliwości jest poprawa jakości posiłków w szpitalach. Stąd pilotażowy program "Dobry posiłek", który ruszy już wkrótce.

Szpitale otrzymają dodatkowe środki, a NFZ zadba, by jakość żywienia była znacząco lepsza – zapewniła minister zdrowia Katarzyna Sójka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pyszny lunch box do pracy. Skończ z nudnymi kanapkami

Na razie jest tak: pacjenci regularnie publikują w sieci zdjęcia szpitalnych posiłków i bynajmniej nie robią tego, żeby się pochwalić.

Patrząc na większość zdjęć można dojść do wniosku, że to, co widzimy na talerzu, jest efektem przemyślanej strategii — im gorzej karmi się pacjenta, tym szybciej będzie chciał wrócić do domu. Czyli będzie miał większą motywację, by wrócić do zdrowia.

Żarty na bok, bo w tym przypadku można by raczej mówić o śmiechu przez łzy. Posiłki w szpitalach zazwyczaj są skromne i niesmaczne, a ich wygląd nie zachęca do jedzenia.

Czy program "Dobry posiłek" odmieni los pacjentów?

Będą sprawdzać, jak pachnie jedzenie w szpitalach

Ministerstwo Zdrowia chce, by szpitale monitorowały, co trafia na talerze chorych. W rządzie trwają prace nad nad projektem rozporządzenia, który zakłada, że szpital będzie musiał opracowywać jadłospis na co najmniej tydzień "zapewniając urozmaicenie potraw oraz zbilansowanie wartości składników odżywczych w diecie".

Na stronie internetowej szpitala ma się znaleźć nie tylko menu, ale i... fotografie posiłków (z najczęściej stosowanych diet).

Co więcej, szpitale mają wydelegować pracownika, który będzie... wąchać obiad.

Wyznaczona w szpitalu osoba dokonuje weryfikacji zgodności posiłku z jadłospisem oraz organoleptycznej oceny podstawowych parametrów każdego posiłku obejmującej świeżość produktów, temperaturę, zapach oraz wygląd i konsystencję tego posiłku - zapisano w projekcie rozporządzenia.

Pilotaż miałby obowiązywać do 30 czerwca 2024 r. Następnie nastąpi jego ocena, a rządzący zdecydują, czy program "Dobry Posiłek" wprowadzić we wszystkich szpitalach.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić